Přítomnost čokoládových figurek a dalších vánočních propriet v regálech supermarketů naznačuje, že už se zase blíží onen mystický čas klidu a míru. Jedna postava však do obrazu předvánočního očekávání příliš nezapadá…
Deviantní kanibal a vrah Hans Trapp. Navíc, tento děsivý živel má prý i reálný předobraz! Legendy spojené se jménem Hanse Trappa jsou součástí francouzského folklóru, zejména pak v regionech Alsaska a Lotrinska v oblasti francouzsko-německé hranice.
Podle pověstí to byl původně bohatý a mocný muž, kterému se však nevyplatilo uzavření smlouvy s ďáblem.
Historická postava
Trapp byl exkomunikován z církve a celkový duševní a fyzický úpadek zakončil proměnou v monstrum. Součástí legend spojených se jménem Hanse Trappa jsou i vraždy a kanibalismus.
Zajímavé je, že tyto příběhy měly podle folkloristů vznikat přibližně ve stejné době, kdy se rodily legendy o svatém Mikulášovi. Zdá se, že se obě mytologie zajímavým způsobem promíchaly. Nejprve se uvažovalo, že je postava Hanse Trappa smyšlená.
Pozdější bádání však prokázalo, že jeho předobrazem byla skutečná historická postava. Jednalo se o německého rytíře Hanse von Trotha, který žil v patnáctém století.
Cesta psance
Sídlem Hanse von Trotha byl hrad Berwatstein, festovní a střelnými zbraněmi chráněná pevnost. Hrad se však stal i předmětem majetkového sporu s tamním opatstvím. Záležitost skončila až u papežského soudu. Hans von Trotha obvinil papeže z nemravného života.
Svatý stolec reagoval exkomunikací vzpurného rytíře z lůna římskokatolické církve. V tomto ohledu se osud Hanse von Trotha neliší od mýtického Hanse Trappa.
Historikové si však zatím lámou hlavu s hrůznými excesy, které jsou přičítány osobě von Trotha alias Trappa. Přimhouřit oko bychom snad mohli nad osočením, že se z Hanse von Trotha vyklubal krutý loupeživý rytíř. O tom, že by se vydal na cestu kanibala, důkazy však nejsou.
Pan advokát z božího i světského soudu se zaklíná i zajíká: Vaše ctihodnosti, můj klient je nevinný. To nebyl Hans von Troth, ale Hans Trapp!