V americkém Chestnut Ridge Parku nedaleko Buffala se nachází nádherné kaskádovité vodopády, které člověka neuhranou pouze šumící čistou vodou a okolními skálami, ale především zvláštním plamínkem, který bez přestání hoří v puklině schované za proudem vody.
Kde se tento zvláštní přírodní jev bere?
Samotná existence ohně by nebyla zas takovou záhadou. Ostatně tyto věčné plameny, které zpravidla napájí podzemní plyn, se vyskytují i na jiných místech, například v oblasti Yantas v Turecku. Jenže v tomto případě je všechno mnohem složitější.
Vědci, kteří před časem vodopády v Chestnut Ridge zkoumali, totiž s úžasem zjistili, že břidlicové zázemí pod skálou, po které voda teče, nemá dostatečnou teplotu na to, aby produkovalo zemní plyny, které jediné (alespoň podle dosavadních znalostí) dokáží takový plamen udržet při životě. Jak je tedy možné, že hoří už celá staletí?
VĚDA, NEBO MAGIE?
O věčném plameni v této oblasti se ví už velmi dlouhou dobu. Údajně o něm totiž hovoří už staré indiánské příběhy, které si potomci původních obyvatel předávají z generace na generaci.
Legendy pak vypráví, že na tomto místě hořel plamen už před několika tisíci lety a že ho první běloši spatřili v 19. století. S rozvojem vědeckého bádání přišla i jasná teorie, že jde o další z řady věčných ohňů, které napájí podzemní zásoba plynu.
Jenže v tomto případě je to vyloučeno a vědcům se nedaří najít jinou odpověď. Zatímco jejich nepotvrzená teorie pracuje s možností, že je plyn k plameni přiváděn z jiného místa, záhadologové poukazují i na alternativní možnosti.
Mezi nimi nechybí ani hypotéza, že věčný plamen uvedla v život rituální magie dávných domorodých šamanů či teorie, že jde ve skutečnosti o podvod. Může snad jít jen o nějakou zvláštní atrakci, kterou na místě někdo neustále udržuje? Nebo se pravda ukáže, až naše vědecké poznání udělá zase pár krůčků kupředu?