Vombat obecný je typický obyvatel lesů jižní Austrálie. Tento vačnatec se vyznačuje zavalitým tělem, hranatou hlavou a hustou hrubou srstí. A také jednou velkou záhadou – trusem ve tvaru krychle.
Přírodovědci z celého světa si roky lámali hlavu, proč tomu tak je. Nedávno se jim tuto záhadu konečně podařilo vyřešit.
Vědecký tým si původně myslel, že se trus do neobvyklého tvaru tvaruje už na samotném začátku svého putování trávicím ústrojí těchto zvířat, nakonec však dospěl k názoru, že k přeměně dochází až v posledních 8 procentech délky střeva.
Tam se totiž tekutého trusu stává pevná látka. Vědecký tým pod vedením Patricie Yangové z Georgia Institute of Technology zkoumal mrtvá těla vombatů, kteří zemřeli pod koly automobilů.
Z mrtvých těl byla vyjmuta střeva, jež následně vědci nafukovali pomocí dlouhých balónků. Při těchto pokusech zjistili, že se jsou vombatí střeva elastická a mohou pod tlakem měnit svůj tvar.
Tyto poznatky by později mohly být využity hned v několika oblastech. Lidé totiž v současné době dokážou vyrábět krychle pouze dvěma způsoby, a to buď litím nebo řezáním. Vombati ale dokazují, že existuje ještě jeden způsob. Ten by mohl být využit například v průmyslu, ale také pro medicínské účely.