Po tisíce let v lidských střevech přežívaly různé kmeny prospěšných bakterií. Teď se vědci obávají, že špatná strava v kombinaci s uspěchaným životním stylem mohou tyto bakterie na dobro zničit.
Proto se rozhodli vytvořit jakousi mikrobiologickou Noemovu archu – sbírku „přátelských“ bakterií od lidí z celého světa, kterou podrobí důkladnému výzkumu.
Analýzy mikrobů nalezených v lidských střevech totiž naznačují, že se skutečně určité skupiny bakterií ztrácí.
Bioložka Maria Dominguez Bello z Rutgersovy univerzity si myslí, že právě pokles mikrobiální diverzity může hrát roli v řadě moderních onemocnění, od obezity, přes astma, až po potravinové alergie.
Zajímavé bude také porovnání vzorků lidí žijících v západní společnosti a domorodých kmenů. Už předešlé studie ukázaly, že příslušníci indiánských kmenů v amazonských vesnicích mají rozmanitější střevní mikroflóru než většina obyvatel USA.
Všechny vzorky budou uloženy v podzemní jeskyni ve Špicberském globálním úložišti semen. Toto zařízení má za úkol zachovávat širokou rozmanitost semen rostlin z celého světa.
Vědci z univerzit a dalších institucí sem budou moci ukládat vzorky lidské stolice obsahující bakterie.
Aby byl výzkum relevantní, bude muset každý vzorek obsahovat také metadata týkající se genetického profilu dárce, jeho stravy a sociálního a zdravotního prostřední, v němž žil.