Jak se dokážou pozemšťané na Marsu vypořádat s dlouhodobou izolací, sníženou možností pohybu a omezenými zásobami? První marťanská mise nanečisto, která na tyto otázky měla odpovědět, skončila v srpnu 2016 a trvala celých 12 měsíců.
Kolonizace Marsu je jedním z nejžhavějších témat, když přijde řeč na budoucí vesmírné mise. Aby měl tak velký a odvážný krok šanci na úspěch, žádá si mnoho testů a důkladný výcvik. Je to výzva nejen technologická, ale také psychická.
Šestice vědců před časem dokončila jedinečný test. Po dobu dvanácti měsíců žili a pracovali v neveliké, speciálně konstruované kupoli umístěné vysoko v havajských horách Mauna Loa. Tato vzdálená a naprosto izolovaná lokace se v mnoha ohledech Marsu podobá.
Zdejší klima i povrch, na kterém neroste takřka žádná vegetace, skutečně působí nepozemsky. Proč to všechno?
SPOLUPRÁCE A ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
Podobné zkoušky pomohou s minimalizací možných budoucích problémů a šestice vědců na své simulované roční misi měla odhalit potíže, které mohou nastat.
Astronauti měli za úkol vypořádat se s omezenými zdroji a opustit zařízení směli jen ve skafandru, který byl navržen tak, jak by to vypadalo, kdyby byli na Marsu.
Tým musel úzce spolupracovat při řešení každodenních úkolů a také se vypořádat s dlouhodobou izolací od vnějšího světa.
Na konci srpna roku 2016 se tým, který tvoří francouzský astrobiolog, německá fyzička a čtyři Američané – pilot, architekt, odborník na zeminy a lékařka-novinářka, konečně dostal ze svého „zajetí“.
MŮŽE TO FUNGOVAT!
„Můj osobní dojem je takový, že mise na Mars v blízké budoucnosti je reálná,“ prohlašuje Cyprien Verseux, francouzský člen týmu. „Myslím, že technologické i psychologické překážky mohou být překonány,“ dodává optimisticky.
Christiane Heinicke, německá členka týmu, potvrzuje, že tým byl schopen získat vlastní vodu i v suchém klimatu. „Ukázali jsme, že to funguje. Skutečně můžete získat vodu z půdy, která je zdánlivě suchá. Fungovalo by to i na Marsu.
Byli bychom schopni získat vodu na Marsu,“ tvrdí. Zdá se, že budoucím misím na Mars po technologické ani lidské stránce nic nestojí v cestě a kolonizace Marsu je zase o krok blíž své realizaci. Budeme moci přihlížet, až se Rudá planeta zazelená?