Vědecký tým z univerzity ve Stanfordu zaznamenal průlomový objev. Výzkumníkům se v laboratoři podařilo vytvořit speciální typ umělé kůže, jejíž nejvýraznější vlastností je schopnost samoopravy!
Lidská kůže má mnoho obdivuhodných vlastností. Chrání naše tělo před škodlivými látkami, mikroorganismy nebo třeba UV zářením. Je citlivá na tlak a teplotu a dokáže se sama hojit.
Vědci se již dlouho pokouší vytvořit materiál, který by alespoň zčásti dokázal simulovat některé z těchto vlastností. A právě výzkumný tým kolem profesorky Zhenan Bao hlásí výrazný úspěch.
Na základě úpravy polymeru se jim podařilo vytvořit umělý materiál. Řetězce molekul spojili s vodíkovými vazbami, díky čemuž se stal materiál samoopravným.
K polymeru byly ještě přidány částečky niklu, který materiál jednak zesílil, ale především přidal i jednu důležitou vlastnost – vodivost.
Vědci následně otestovali vlastnosti nového materiálu. Skalpelem rozřízli kůži na dvě části a ty posléze přitiskli zpátky k sobě. Již po několika sekundách došlo ke spojení materiálu a k obnovení 75 % ze své původní pevnosti a velikosti.
Po půl hodině byla kůže obnovena ze 100 %. Lidské kůži trvá stejný proces několik dní.
Výzkumníci by byli rádi, kdyby se tento materiál začal využívat při konstrukci citlivých lidských protéz nebo při opravách těžko přístupných míst v budovách či automobilech.
https://www.youtube.com/watch?v=Rlsraj2hSX0