Skip to content

Velikonoční zázrak v Makedonii: Obrazy svatých září

O Velikonocích roku 2012 médii prolétla zpráva o zázraku, k němuž mělo dojít v makedonské metropoli Skopje. V tamním chrámu svatého Dimitrije se totiž z dosud neznámých důvodů před zraky svědků náhle rozzářily barvy na dříve pobledlých ikonách svatých.

Jde o skutečný zásah vyšší moci, nebo si tady jen někdo necitlivě zahrává s věřícími? Pravoslavný chrám svatého Dimitrije v makedonském hlavním městě Skopje se letos o Velikonocích stal středem pozornosti křesťanského světa.

Údajně se zde totiž odehrál zázrak! Onou nadpřirozenou událostí má být záhadné rozzáření výrazně zašlých ikon (obrazy svatých – pozn. red.) umístěných uvnitř chrámu. „Je to skutečně zázrak, začalo to v neděli uprostřed ikonostasu (dřevěná nebo mramorová stěna s několika řadami ikon), zlatá barva je jasně viditelná,“ vypráví místní kněz a pokračuje v popisu záhadné události: „Nejdříve se objeví rudá barva, která se pak změní ve zlatou.

Můžete pozorovat, jak se ikony čistí od shora dolů.“

Zázrak? Podvod? Iluze? Co přesně se odehrálo v tomto kostele ve Skopje? Foto: David Bailey / Creative Commons / CC BY 3.0
CO ROZZÁŘILO OBRAZY?

Barevné změny na vybledlých ikonách měly podle představitelů chrámu započít již v neděli 8. dubna. V pondělí už prý bylo jasné, že se děje něco mimořádného. Na místo se okamžitě začali sjíždět věřící.

Obrazy se podle výpovědí očitých svědků události nerozjasnily najednou, ale začaly se prozařovat postupně, a to přímo před zraky přihlížejících, jako kdyby je leštila nějaká neviditelná ruka. „Nějakou chvíli jsme tam stáli a mohu dosvědčit, že se barvy změnily.

Je to velmi podivné. Jako zázrak,“ vyjádřil se k záležitosti v chrámu svatého Dimitrije jeden z jeho návštěvníků, Nikola Ristevski. Dalo by se pochopitelně namítnout, že zázrak právě o Velikonocích je trochu podezřelou shodou náhod a že se možná jen někdo snaží udělat víře pěknou reklamu v ten správný čas, kdy jsou lidé nakloněni úvahám o vyšší moci a rozjímání nad otázkami náboženství.

Jenže je tady malý háček.

O zázraku má proč přemýšlet i arcibiskup Štěpán, hlava Makedonské pravoslavné církve. Foto: MacedonianBoy / Creative Commons – GLDF
ZÁZRAK, ČI MANIPULACE?

Chrám svatého Dimitrije, o nějž se v tomto případě jedná, je pravoslavný a pravoslavní křesťané slaví své Velikonoce až o týden později než katolíci, tedy 15. dubna. Termín, v němž k události došlo, byl tedy svátečním jen pro západní křesťanské církve.

To ale samozřejmě ještě neznamená, že by nemohlo jít o tah sloužící k přilákání pozornosti ke konkrétnímu kostelu. Racionální vysvětlení pro záhadu ikon z chrámu svatého Dimitrije dosud nikdo nenabídl.

Otázkou ovšem je, jak by se dal popsaný úkaz zfalšovat, když se vše odehrálo tak pomalu a ještě k tomu přímo před očima mnoha návštěvníků kostela. Existuje nějaký mechanismus, jímž by bylo možné jasně patrné změny na makedonských malbách světců vysvětlit?

Zatím není jasné, zda bude domnělý zázrak ze Skopje oficiálně uznán platným, věc se však jistě dočká řádného prošetření. „Lidé sem přicházejí, aby se o tom přesvědčili. Jen když to vidí na vlastní oči, věří.

To, co se tu dnes děje, je velký dar od Boha,“ vyjádřil se k možnému zázraku návštěvník chrámu Momcilo Tufajanakis.

Jitka Krulcová

Foto: PixaBay (úvodní foto), MacedonianBoy, David Bailey / Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články