reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
3x v zajetí pseudonymů: Šálí okolí a skrývají komplexy
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 11.3.2021
3.6tis
Dal si Lenin tento pseudonym kvůli konkurentovi? Foto: Piotr Novitsky / Creative Commons
27
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Krycí jména, která zaručují bezpečí a intimitu. V identifikačních průkazech je nenajdete, ale s některými se můžeme setkávat prakticky denně. Známé osobnosti halí svá skutečná jména pseudonymy, jimiž plní výkladní skříň své obchodní značky.

Dal si Lenin 
tento pseudonym kvůli konkurentovi? Foto: Piotr Novitsky / Creative Commons Toyen je originální přezdívka. Máme její kořeny hledat ve francouštině? Foto: Creative Commons - volné dílo Karl May jako Old Shatterhand. Foto: Alois Schiesser / Creative Commons - volné dílo

Často však stojí za náhradními přízvisky neobjasněná tajemství. Jaké jsou skutečné motivy nositelů pseudonymů? A které nejznámější příběhy smyšlených jmen vlastně známe?

LENIN: SÍLA DRAVÉHO TOKU

Mladý muž dopisuje do sešitu s tvrdými deskami poslední řádky a odkládá pero na své obvyklé místo. Po krátkém zamyšlení se ale opět chápe psací potřeby, namáčí ji do kalamáře a na štítek sešitu píše krasopisně nápis Nikolaj Nikolajevič Lenin – Spisy.

Nadějným literátem není nikdo jiný než budoucí sovětský politik Vladimír Iljič Uljanov (1870–1924), veřejnosti však známý právě pod pseudonymem Lenin. Vymyslel si toto jméno již jako malý chlapec?

Podle jistých zdrojů prý jde o jedno z jeho krycích jmen během velké říjnové revoluce (r. 1917). Není totiž vyloučeno, že příjmením Lenin se budoucí předseda vlády vymezuje vůči svému největšímu politickému rivalovi.

Tím je Georgij Valentinovič Plechanov (1857–1918), který používal pseudonym Volgin, pravděpodobně podle řeky Volhy. Uljanov si proto údajně volí za pseudonym název řeky, která je mohutnější než Volha a její tok vede opačným směrem.

Řeku Lenu! Je tato teorie odpovědí na otázku po původu Leninovy přezdívky? Spekuluje se ovšem, že Lenin používal během svého života pseudonymů hned několik!

Toyen je originální přezdívka. Máme její kořeny hledat ve francouzštině? Foto: Creative Commons – volné dílo

TOYEN: TO JE ON!

Pozoruhodný příběh se svým pseudonymem píše také česká malířka Marie Čermínová alias Toyen (1902–1980). Existuje mnoho legend ohledně vzniku jejího podivuhodného pseudonymu. Pravděpodobný motiv rozporuplné malířky lze spatřovat v určité touze po bezpohlavnosti.

Nechtěla údajně působit jako žena a jako muž se ve své době tvářit nemohla. Proto zřejmě dochází ke vzniku neurčitého pojmenování. Co se za přezdívkou ve skutečnosti může skrývat? Podle určitých teorií jde o složeninu slov „to je on“, což by podtrhovalo kontroverzní styl Toyen, která si libuje v mužském oblečení a vystupování.

Nejvíce pravděpodobná se však jeví verze, která hovoří o francouzském původu slova. Toyen prožila ve Francii většinu svého života, a tak by nebylo divu, kdyby zkratka francouzského slova „citoyen“, tedy „občan“ byla tím správným výkladem. Nebo může být vše ještě jinak?

Karl May jako Old Shatterhand. Foto: Alois Schiesser / Creative Commons – volné dílo

KDO JE GISELA, EMMA NEBO PRINZ?

Nefalšovaným králem pseudonymů je podle všeho německý spisovatel Karl May (1842–1912). Kromě svého občanského jména používá totiž více než deset smyšlených jmen! Mezi nejznámější patří M.

Gisela, Karl Hohenthal nebo Ernst von Linden. Spisovatel, který dal vzniknout mimo jiných legendě o udatném indiánském náčelníku Vinnetouovi, však používá i velice bizarní pseudonymy. Jak jinak totiž můžeme ocejchovat fiktivní jména jako Emma Pollmer, Prinz Muhamêl Latréaumont či Capitain Ramon Diaz de la Escosura?

Jindy se May ve svém pseudonymu opírá přímo o děj knihy. Jako je tomu v případě jména P. van der Löwen, užitého v autorství u povídky o smečce lvů atakujících karavanu. Přesto není jasné, proč se May zahaloval tolika tajemnými uměleckými přízvisky.

Jde o provokaci, nebo se prostě za některá svá díla styděl a nechtěl je opentlit už slavným a zavedeným jménem?

Zdeněk Pospíšil

Úvodní foto: Pyotr Novitsky / Creative Commons, volné dílo
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.1tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]