Domů     Neobjasněné události
3x v zajetí pseudonymů: Šálí okolí a skrývají komplexy
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 11.3.2021
3.6tis
3x v zajetí pseudonymů: Šálí okolí a skrývají komplexy
Dal si Lenin tento pseudonym kvůli konkurentovi? Foto: Piotr Novitsky / Creative Commons
27
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Krycí jména, která zaručují bezpečí a intimitu. V identifikačních průkazech je nenajdete, ale s některými se můžeme setkávat prakticky denně. Známé osobnosti halí svá skutečná jména pseudonymy, jimiž plní výkladní skříň své obchodní značky.

Dal si Lenin 
tento pseudonym kvůli konkurentovi? Foto: Piotr Novitsky / Creative Commons Toyen je originální přezdívka. Máme její kořeny hledat ve francouštině? Foto: Creative Commons - volné dílo Karl May jako Old Shatterhand. Foto: Alois Schiesser / Creative Commons - volné dílo

Často však stojí za náhradními přízvisky neobjasněná tajemství. Jaké jsou skutečné motivy nositelů pseudonymů? A které nejznámější příběhy smyšlených jmen vlastně známe?

LENIN: SÍLA DRAVÉHO TOKU

Mladý muž dopisuje do sešitu s tvrdými deskami poslední řádky a odkládá pero na své obvyklé místo. Po krátkém zamyšlení se ale opět chápe psací potřeby, namáčí ji do kalamáře a na štítek sešitu píše krasopisně nápis Nikolaj Nikolajevič Lenin – Spisy.

Nadějným literátem není nikdo jiný než budoucí sovětský politik Vladimír Iljič Uljanov (1870–1924), veřejnosti však známý právě pod pseudonymem Lenin. Vymyslel si toto jméno již jako malý chlapec?

Podle jistých zdrojů prý jde o jedno z jeho krycích jmen během velké říjnové revoluce (r. 1917). Není totiž vyloučeno, že příjmením Lenin se budoucí předseda vlády vymezuje vůči svému největšímu politickému rivalovi.

Tím je Georgij Valentinovič Plechanov (1857–1918), který používal pseudonym Volgin, pravděpodobně podle řeky Volhy. Uljanov si proto údajně volí za pseudonym název řeky, která je mohutnější než Volha a její tok vede opačným směrem.

Řeku Lenu! Je tato teorie odpovědí na otázku po původu Leninovy přezdívky? Spekuluje se ovšem, že Lenin používal během svého života pseudonymů hned několik!

Toyen je originální přezdívka. Máme její kořeny hledat ve francouzštině? Foto: Creative Commons – volné dílo

TOYEN: TO JE ON!

Pozoruhodný příběh se svým pseudonymem píše také česká malířka Marie Čermínová alias Toyen (1902–1980). Existuje mnoho legend ohledně vzniku jejího podivuhodného pseudonymu. Pravděpodobný motiv rozporuplné malířky lze spatřovat v určité touze po bezpohlavnosti.

Nechtěla údajně působit jako žena a jako muž se ve své době tvářit nemohla. Proto zřejmě dochází ke vzniku neurčitého pojmenování. Co se za přezdívkou ve skutečnosti může skrývat? Podle určitých teorií jde o složeninu slov „to je on“, což by podtrhovalo kontroverzní styl Toyen, která si libuje v mužském oblečení a vystupování.

Nejvíce pravděpodobná se však jeví verze, která hovoří o francouzském původu slova. Toyen prožila ve Francii většinu svého života, a tak by nebylo divu, kdyby zkratka francouzského slova „citoyen“, tedy „občan“ byla tím správným výkladem. Nebo může být vše ještě jinak?

Karl May jako Old Shatterhand. Foto: Alois Schiesser / Creative Commons – volné dílo

KDO JE GISELA, EMMA NEBO PRINZ?

Nefalšovaným králem pseudonymů je podle všeho německý spisovatel Karl May (1842–1912). Kromě svého občanského jména používá totiž více než deset smyšlených jmen! Mezi nejznámější patří M.

Gisela, Karl Hohenthal nebo Ernst von Linden. Spisovatel, který dal vzniknout mimo jiných legendě o udatném indiánském náčelníku Vinnetouovi, však používá i velice bizarní pseudonymy. Jak jinak totiž můžeme ocejchovat fiktivní jména jako Emma Pollmer, Prinz Muhamêl Latréaumont či Capitain Ramon Diaz de la Escosura?

Jindy se May ve svém pseudonymu opírá přímo o děj knihy. Jako je tomu v případě jména P. van der Löwen, užitého v autorství u povídky o smečce lvů atakujících karavanu. Přesto není jasné, proč se May zahaloval tolika tajemnými uměleckými přízvisky.

Jde o provokaci, nebo se prostě za některá svá díla styděl a nechtěl je opentlit už slavným a zavedeným jménem?

Zdeněk Pospíšil

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]