„V celé společnosti dochází ke změně, mění se politika, medicína i věda,“ tvrdí v sedmdesátých letech minulého století americká socioložka Marylin Ferguson. Později vydá knihu Vodnářské spiknutí, která se stane biblí myšlenkového proudu zvaného New Age.
O co jeho stoupenci usilují a opravdu jejich názory ovlivňují téměř každého z nás?
Upřednostňujete alternativní medicínu, zajímáte se o horoskopy a věříte v možnost navázání kontaktu s duchovními bytostmi? Pokud jste odpověděli alespoň jednou ano, tak máte velmi blízko k hnutí New Age.
Tento rozmanitý myšlenkový proud se formuje zhruba v šedesátých letech v USA. Nezaměnitelnou podobu mu dávají americká autorka Marylin Ferguson (1938–2008), peruánský antropolog a údajný žák domorodého čaroděje z indiánského kmene Yaqui Carlos Castaneda (1925–1998) a americký atomový fyzik Fritjof Capra (*1939). Trojice tvrdí hovoří o nutnosti duchovní obrody lidstva. Mají pravdu?

Byznys, nebo cesta ke štěstí?
Skupina lidí sedí se zkříženýma nohama na měkkých polštářích. „Ponořte se do svého nitra a objevte boha v sobě,“ vyzývá lektorka shromáždění. Mnozí vyznavači New Age totiž věří, že skutečný bůh sídlí v člověku, a pokud tuto myšlenku přijmeme, povede to k naší větší spokojenosti.
Mnozí stoupenci rozmanitého hnutí rovněž praktikují takzvaný channeling – techniku, která jim mám umožnit spojit se s duchovními mistry. Někdy jsou za ně považováni mimozemšťané. Sympatizanti myšlenkového proudu často řídí své kroky podle astrologických předpovědí, vkládají důvěru v přírodní medicínu a věnují zvýšenou pozornost péči o životní prostřední.
Celkově New Age působí jako přínosná a moderní ideologie. Odpůrci však tvrdí, že hnutí obchoduje s lidskými sny. Vydává obrovské množství literatury, přesvědčuje lidi, aby si kupovali nejrůznější údajně ochranné talismany, navštěvovali drahé semináře.
Opravdu New Age přineslo zisk nejrůznějším šarlatánům?

Skrytá hrozba
K velkým kritikům New Age ideologie patří český klub skeptiků Sisyfos. „Zdůrazňování osobní svobody a pocitu nezávislosti na objektivním světě vede k přílišnému egocentrismu. Víra v pseudovědecké metody může vést k poškození zdraví pacientů,“ tvrdí na svých stránkách skeptikové.
Za důsledek vzniku hnutí označují členové klubu dokonce i masové sebevraždy stoupenců některých sekt. Jak k tomu učení New Age však přispělo, konkrétně neuvádí. Kritikou vůči proudu nešetří ani zástupci křesťanských církví.
„Hnutí New Age tvoří přechod k satanismu,“ prohlašuje například psychoterapeut a katolický teolog Prokop Remeš (*1952). Za styčný bod mezi satanismem a myšlenkovým směrem Nového věku považuje tendenci obou proudů ke zbožštění člověka.
Někteří církevní představitelé jdou ještě dál a tvrdí, že propagátoři hnutí napsali svá díla pod vlivem démonů. Jedná se jen o nesmyslné strašení, nebo jsou myšlenky New Age opravdu nebezpečné?
