22. listopadu 1963: V Dallasu je zastřelen americký prezident J. F. Kennedy. Dodnes se spekuluje, kdo byl skutečný pachatel.
Domů     Vražda Bridget Cleary. Zemřela kvůli vílám?
Vražda Bridget Cleary. Zemřela kvůli vílám?
od 12.10.2023
3.3tis
341
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1895 zemře Irka Bridget Cleary rukou svého manžela poté, co se muž začne domnívat, že není člověkem, nýbrž vílou.

Je přesvědčen, že jeho skutečnou manželku víly unesly a za ženu, která s ním v roce 1895 žije, mu podstrčily jednu z vlastních řad. Když Bridget zabije, čeká na okamžik, kdy mu víly jeho manželku vrátí. To se ale nikdy nestane.

Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil? Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa? Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl? Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla? Hrad Pennard.

V domě Clearyových v irském hrabství Tipperary se v březnu roku 1895 odehrává děsivá scéna, která nemá ve světě kriminalistiky v podstatě obdoby. Šest mužů drží na jedné z postelí v tomto domě paní domu, švadlenu Bridget Cleary (1869–1895). Její manžel, tesař Michael, na ni křičí:

„Jsi Bridget Cleary, manželka Michaela Clearyho, ve jménu Božím?“ a nutí ji polknout mléko smíchané s bylinkami. Přestože mu žena opakovaně odpovídá, že jeho manželkou je, on na ni křičet nepřestává.

Je si jistý, že má před sebou podvodnici, zlomyslnou vílu, která se za jeho manželku jen vydává. Kde se ale toto jeho přesvědčení vzalo a jak celá tato hrůzná situace dopadla?

Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil?
Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil?

Byla měňavec?

Konec tohoto příběhu je tragický. Za necelých 24 hodin je totiž už Bridget

mrtvá a vyprávění o jejím konci obletí doslova celý svět. Její spálené tělo je nalezené v mělkém hrobě poté, co je několik dní pohřešovaná.

Při následném soudu se ukáže, že se na její smrti podílel nejen její manžel, ale také několik dalších příbuzných.

Všechny údajně pohánělo přesvědčení, že Bridget je „měňavec“, víla, která skutečnou Bridget unesla a sama zaujala její místo.

V té době je víra ve víly v Irsku stále velmi silná a často jsou tyto lidem podobné nadpřirozené bytosti obviňovány ze špatného počasí, z únosů lidí či ze zničení úrody. Byla taková víra opodstatněná?

Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa?
Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa?

Upálí ji vlastní manžel

K vraždě Bridget dojde poté, co Michael ztratí nervy během jednoho z pokusů Bridget vyslechnout. Podle jeho výpovědi Bridget začne odmítat bylinkové mléko, což má údajně naznačovat, že vílou opravdu je.

Když se ji následně pokusí vystrašit kusem hořícího dřeva, na ženě omylem vzplane oblečení. Rozrušený Michael ztratí kontrolu a na již hořící ženu vylije olej ze stolní lampy.

V ten moment všemu přihlíží otec Bridget a několik dalších lidí, nikdo ale nezakročí. Všichni věří, že dělají správnou věc a nebohé ženě už tak není pomoci. Soud je odsoudí k nucené práci, Michael pak skončí ve vězení.

V té době je už ale údajně nešťastným a zlomeným mužem, který si uvědomuje, jakou chybu udělal. Stála za vraždou Bridget skutečně jen pevná víra?

Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl?
Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl?

Osudná trasa procházky

Bridget a Michael jsou přitom podle přátel a sousedů výjimečně šťastným párem. Bridget si sama vydělává a přispívá do rodinného rozpočtu, navíc jsou oba vzdělaní a zruční.

Společně si postaví krásný dům a žijí spokojeně, ačkoliv nemají děti, což je na tehdejší dobu poměrně neobvyklé. Pak se ale stane cosi, co rodinnou idylku nenávratně naruší.

Podle drbů, které kolují mezi místními, za vše může oblíbená trasa Bridgetiných procházek. Vede totiž kolem staré „vílí pevnosti“, kamenného kruhu na kopci Kylenagranagh.

Bridget k němu údajně ráda chodí sbírat bylinky a na pověry hovořící o vílách chránících kruh nevěří. Udělala chybu? Měla se raději místu vyhýbat?

Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla?
Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla?

Vílí pevnosti

Kamenných kruhů, vílích pevností, bychom na území Irska nalezli obrovské množství, původně ale s vílami údajně vůbec nesouvisely. Ve středověku je lidé obvykle budovali proto, aby chránili své domy či hrobky významných osobností.

Většina takového osídlení ale postupně zanikla a v krajině zůstaly právě jen ty strašidelné kruhy.

Legendy jim pak prý postupně přisoudily magický význam a dodnes někteří Irové věří, že se skrz ně lze dostat do jiných světů. Jedna z pověr údajně vypráví i o tom, že když se někdo ke kruhu dostane moc blízko, může být vílami do jejich světa unesen. Může na ní být něco pravdy?

Nemoc jako důkaz

Zatímco Bridget se pověrami nezabývá, její manžel jim alespoň částečně věří. Když se Bridget jednoho jde vrátí z procházky ke kruhu a necítí se dobře, má Michael jasno. Jeho ženu unesly víly a místo ní mu podstrčily jednu z nich!

Jeho příbuzní mu dávají za pravdu, vždyť se říká, že víly často kradou lidské děti či mladé ženy… Poradí Michaelovi, že nejspolehlivějším znakem je náhlé vážné nachlazení, prý způsobené tím, že víla není zvyklá na lidskou stravu a prostředí.

A Bridget se po procházce údajně skutečně necítí dobře. Nemůže se zahřát a už druhý den se vzbudí v horečkách. Michael k ní společně s jejím otcem sice zavolá doktora, v hlavě se mu už ale rozvíjí vlastní plán. Odehrál se příběh takto? Nebo byly víly jen výmluvou?

Čekání je marné

Když nakonec Bridget ve svém šílenství zavraždí, dlouhé tři dny a tři noci pak čeká na kopci Kylenagranagh u kamenného kruhu. Věří, že poté, co se zbavil „měňavce“, mu víly vrátí jeho skutečnou manželku.

V každé vteřině dlouhého čekání si je jistý, že se jeho žena náhle v kruhu objeví, sedící na bílém koni, a on si ji konečně odvede domů.

Než se ale něco takového stihne stát, dojdou si pro Michaela policisté. Už za pár dní je obviněn z vraždy a stráví 15 let ve vězení. Již během procesu si údajně uvědomí, jakého zločinu se ve své víře dopustil, a to jej zlomí.

Po propuštění emigruje do Kanady a jeho stopa se ztratí. Proč zavraždil svou ženu?

Poslední čarodějnice?

O Bridget dnes historici mluví také jako o „poslední upálené čarodějnici v Irsku“. Jsou totiž přesvědčeni, že nezemřela kvůli víře ve víly, ale spíše kvůli své osobnosti.

Na tehdejší dobu byla pokrokovou ženou, s vlastními penězi i názorem, a to se lidem v jejím okolí údajně nelíbilo.

Jedním z důkazů má být fakt, že Michael byl vzdělaný muž, který na nadpřirozeno nevěřil a jen jej měl využít jako důvod k vraždě manželky.

Mnoho detailů ale v příběhu poté nesedí, někteří odborníci proto uvažují i o tom, že jej postihla krátkodobá psychická příhoda. Zjistíme někdy, co vlastně k vraždě Bridget vedlo? Mohly za ni nějak skutečně víly?

Hrad Pennard.
Hrad Pennard.

Hrad Pennard a prokletí víl

Hrad Pennard v jižním Walesu provází po celou existenci údajné prokletí způsobené vílami. Kde mají být jeho kořeny?

Baron, který hrad postaví, pomůže tehdejšímu králi k moci a za odměnu si má vzít za ženu jeho dceru. O té se povídá, že se přátelí s vílami, baron tomu ale moc nevěří.

V noc jejich svatby se přiřítí voják, který křičí, že na hrad táhne armáda. Rozlícený baron vyběhne před hrad, kde spatří mnoho malých poskakujících světélek. Domnívá se, že jde o lucerny nepřátel a bez rozmyšlení se vrhne do boje.

Až poté, co vysílením padne na kolena, si uvědomí, že na něj vlastně nikdo neútočí. Všude kolem ale leží mrtvá těla zvláštních bytostí. Když si s hrůzou uvědomí, že jde o víly, které se vydaly na svatbu své přítelkyně, je už pozdě. Vzápětí jeho samotného i celý hrad smete obří bouře,

po níž zůstanou na místě jen ty trosky, které na něm stojí dodnes.

Víly se ale údajně nespokojí jen s ničivou bouřkou. Na místo sešlou prokletí, které zabrání hrad opravit. V troskách si pak pořádají slavnosti, což lze údajně i dnes na místě někdy zažít. Pro lidi má být ale takový zážitek poměrně nebezpečný. Nikdo, kdo v troskách hradu přespí, se prý již nevzbudí.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 19.11.2024 2.3tis
Někdy se stává, že to, co má lidi původně rozesmávat, je děsí! Přesně takovým příkladem jsou klauni, za jejichž maskou se však neschovávají obyčejní lidé, ale bytosti z jiného světa. V první třetině 20. století vystupuje v britském liverpoolském cirkuse klaun a akrobat v jedné osobě Frederik Zozzaby, který původně pochází z Čech. Má přirozeně velký nos, který si navíc barví načerveno, a tak si ani
od 17.11.2024 3.5tis
Na tokijském letišti se objevil podivný pasažér. Mluví několika jazyky a vypadá jako běžný obchodník z Evropy. Jenže jeho orazítkovaný pas tvrdí, že pochází z Tauredu, země, o které nikdo neslyšel! Záhy vychází najevo ještě celá řada matoucích informací, než se však záhadě podaří přijít na kloub, tajemný pasažér beze stopy mizí! Je červenec roku 19
od 16.11.2024 3.2tis
V roce 1927 se uskutečnil první transatlantický nonstop let mezi americkým a evropským kontinentem. Pilot Charles Lindbergh (1902-1974) startoval ze Spojených států amerických, aby po téměř třiceti čtyřech hodinách letu přistál ve francouzské metropoli Paříži. Jaké nástrahy na pilota ve vzduchu čekaly? Lindbergh se stal celosvětově známou celebrit
od 13.11.2024 3.2tis
Snad každý, kdo někdy spatřil tuto hradní zříceninu, zalapal po dechu. Jedna z největších středověkých obranných staveb v Evropě, zvaná Spišský hrad, je totiž skutečně monumentální. Ale také záhadná! Na pohorku, na kterém hrad stojí, se kdysi scházeli Slované i Keltové a údajně zde prováděli jisté tajemné rituály. Nejstarší záznamy z 12. století hovoří zase o přeletech ohnivých bytostí. V roce 144
od 11.11.2024 3.0tis
Skupina vojáků v kasárnách ve španělském městě Cerler, které se nachází v provincii Huesca na severovýchodě země, má vytřeštěné oči. „Proboha, viděli jste to taky?“ ptá se jeden z nich svých kolegů. Ti bez dechu přikyvují. Jen krátce po půlnoci prý ze svých postelí zahlédli tajemný přízrak proplouvající skrz noční kasárnu. „Chlapi, to se nám jen muselo zdát. Duchové přece nejsou,“ prohlásí po něko
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz