Skip to content

Vražda v červené stodole: Vrátila se mrtvá žena ze záhrobí, aby usvědčila svého vraha?

Případ proslulý jako vražda v červené stodole patří k nejznámějším zločinům, které pomohl odhalit vzkaz ze záhrobí zaslaný prostřednictvím snů. Jenomže když se podíváme blíže na pozadí případu, zjistíme, že možná nešlo o žádný paranormální jev, ale o krutou pomstu zhrzené milenky.

Maria Marten (1801–1827) žije v anglickém Polsteadu, kde se také v březnu 1826 seznámí s Williamem Corderem (1803–1828). Ani jeden přitom není žádný svatoušek. Maria je kráska, která si ráda užívá s místními muži a porodila už dvě nemanželské děti (z nichž jedno však záhy zemřelo).

William Corder, mimochodem bratr muže, se kterým měla Maria první dítě, má pověst lstivého podvodníka, zloděje a sukničkáře, který falšuje šeky, krade dobytek a neštítí se oloupit ani vlastního otce.

Třebaže chce držet vztah s Marií v tajnosti, ona se chce vdát, zejména když se jim roku 1827 narodí dítě. To sice záhy zemře (později se mluví o tom, že mohlo být zavražděno), ale Maria se snů o svatbě nevzdává.

Za jakou cenu?

Hlavní podezřelý William Corder.
SCHŮZKA ZA ČERVENOU STODOLOU

Po smrti otce a bratrů, kteří všichni zemřeli v rozmezí osmnácti měsíců, se Corder musí starat o hospodářství, což mu ale příliš nevoní. Navrhne proto Marii, aby spolu utekli do Ipswiche. Chce však, aby odešli okamžitě, protože farnost chce prý Marii žalovat kvůli nemanželským dětem a místní strážník už má zatykač.

V pátek 18. května 1827 si proto domluví schůzku v nedaleké červené stodole, která je místním orientačním bodem. Jenže od toho dne už Marii nikdo nespatří. Corder sice tvrdí, že se s ní oženil, žijí na anglickém ostrově Wight a mají se dobře, odmítá však možnost návratu.

Maria se prý bojí potíží, které by ji v Polsteadu čekaly. V zásobě má Corder také spoustu důvodů, proč Maria nekomunikuje s rodinou. Jednou je nemocná, jindy má zraněnou ruku nebo se dopis musel cestou ztratit…

DUCH PROMLOUVÁ

V dubnu roku 1828 začíná mít Mariina nevlastní matka Ann podivné sny, ve kterých se jí zdá o vraždě. Má se jí zjevovat dceřin duch, který ji prý vede na místo zločinu a ukazuje, kde je pohřbeno tělo. Znepokojená žena se o snech několikrát zmíní sousedkám, a když nepřestávají, přesvědčí nakonec manžela a 19.

dubna se vydají do červené stodoly. Když začnou kopat na místě, které duch ve snu označil, skutečně odkryjí mělký hrob a v něm pytel s pozůstatky. Šokovaný Mariin otec Thomas Marten přivolá policii, a přestože je tělo po deseti měsících ve značném rozkladu, rodina jej identifikuje.

Je to Maria! I kdyby policie nevěřila záhadným snům, Corderův šátek utažený kolem krku oběti je výmluvnou stopou.

Zjevil se pozůstalým duch?
POROTĚ STAČÍ 35 MINUT

Inspektor James Lea zanedlouho Cordera najde a zatkne v brentfordském dámském penzionu Everley Grove House, který vede s manželkou Mary Moore, s níž se nedávno seznámil přes inzerát v novinách. Případ se těší mimořádné pozornosti a soud, přestože nedokáže jednoznačně určit, zda byla příčinou smrti kulka z Corderovy pistole, šátek utažený kolem krku, nebo bodná rána do srdce, netrvá dlouho.

Corder sice zkouší zapírat, důkazy, včetně pistole nalezené v jeho věcech, však hovoří jasně. Navíc jsou zde i výpovědi svědků, například Mariina desetiletého bratra George, který prý u Cordera v den vraždy zahlédl zbraň a navíc ho později spatřil, jak odchází od stodoly s krumpáčem.

William Corder je porotou bez dlouhého rokování odsouzen k smrti a 11. srpna 1828 za mimořádného zájmu veřejnosti oběšen. Dobové údaje mluví o minimálně 7000 divácích přihlížejících popravě.

VZKAZ ZE ZÁHROBÍ, NEBO LEŽ?

Spekuluje se také o záhadných snech. Ann sama prý mohla mít s Corderem poměr a společně s ním se mohla chtít zbavit překážky v podobě vdavekchtivé Marii. Spekulace vychází z faktu, že sama byla jen o rok starší než její nevlastní dcera a že záhadné sny se objevily pár dnů poté, co se Corder oženil s Mary Moore.

Za vším tak prý byla jen její žárlivost a pomsta zrádnému milenci. To sice zní věrohodněji než sny o mrtvé, která označí svůj hrob, jenže s informacemi o Corderově povaze se zdá krajně nepravděpodobné, že by zrádnou milenku kryl, zatímco by sám mířil na šibenici.

A tak zůstává Mariina vražda nadále případem, o jehož vyřešení se měl zasloužit duch samotné zavražděné.

Autor článku: Pavel Beneš

Foto: fiveminutehistory.com, imgur.com, mentalfloss.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pád Konstantinopole: prach, trosky a ulice zbrocené krví
epochalnisvet.cz

Pád Konstantinopole: prach,...

Vše je ztraceno. Nezajištěnou branou v...
Sandra Pogodová – Divoká lvice se nevdala
nasehvezdy.cz

Sandra Pogodová –...

Je mnohem hezčí než v televizi, úspěšná,...
Těstovinový salát s kuřecím masem
nasehvezdy.cz

Těstovinový salát s kuřecím...

Těstovinový salát je také skvělý způsob, jak...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Svatošský dětský ráj
epochanacestach.cz

Svatošský dětský ráj

Označení „dětský ráj“ nemá...
Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
Vánoční edice Hennessy Very Special
iluxus.cz

Vánoční edice Hennessy Very...

Značka prémiového koňaku Hennessy odhaluje u...
Proč není klávesnice abecedně?
epochaplus.cz

Proč není klávesnice abecedně?

Za ta léta jsme si na pořadí...
Bakterie v ústech nejen na obtíž
21stoleti.cz

Bakterie v ústech nejen na...

Pojem bakterie je vnímán obecně spíše negativně,...
Vydá Bennu svá tajemství?
21stoleti.cz

Vydá Bennu svá tajemství?

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
epochaplus.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Hvězdný vesmírný odběr: NASA vzala „stěr“ planetce Bennu
epochalnisvet.cz

Hvězdný vesmírný odběr: NASA...

Krátce po půlnoci z 20. na 21....