Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Vražda v červené stodole: Vrátila se mrtvá žena ze záhrobí, aby usvědčila svého vraha?

Případ proslulý jako vražda v červené stodole patří k nejznámějším zločinům, které pomohl odhalit vzkaz ze záhrobí zaslaný prostřednictvím snů. Jenomže když se podíváme blíže na pozadí případu, zjistíme, že možná nešlo o žádný paranormální jev, ale o krutou pomstu zhrzené milenky.

Maria Marten (1801–1827) žije v anglickém Polsteadu, kde se také v březnu 1826 seznámí s Williamem Corderem (1803–1828). Ani jeden přitom není žádný svatoušek. Maria je kráska, která si ráda užívá s místními muži a porodila už dvě nemanželské děti (z nichž jedno však záhy zemřelo).

William Corder, mimochodem bratr muže, se kterým měla Maria první dítě, má pověst lstivého podvodníka, zloděje a sukničkáře, který falšuje šeky, krade dobytek a neštítí se oloupit ani vlastního otce.

Třebaže chce držet vztah s Marií v tajnosti, ona se chce vdát, zejména když se jim roku 1827 narodí dítě. To sice záhy zemře (později se mluví o tom, že mohlo být zavražděno), ale Maria se snů o svatbě nevzdává.

Za jakou cenu?

Hlavní podezřelý William Corder.
SCHŮZKA ZA ČERVENOU STODOLOU

Po smrti otce a bratrů, kteří všichni zemřeli v rozmezí osmnácti měsíců, se Corder musí starat o hospodářství, což mu ale příliš nevoní. Navrhne proto Marii, aby spolu utekli do Ipswiche. Chce však, aby odešli okamžitě, protože farnost chce prý Marii žalovat kvůli nemanželským dětem a místní strážník už má zatykač.

V pátek 18. května 1827 si proto domluví schůzku v nedaleké červené stodole, která je místním orientačním bodem. Jenže od toho dne už Marii nikdo nespatří. Corder sice tvrdí, že se s ní oženil, žijí na anglickém ostrově Wight a mají se dobře, odmítá však možnost návratu.

Maria se prý bojí potíží, které by ji v Polsteadu čekaly. V zásobě má Corder také spoustu důvodů, proč Maria nekomunikuje s rodinou. Jednou je nemocná, jindy má zraněnou ruku nebo se dopis musel cestou ztratit…

DUCH PROMLOUVÁ

V dubnu roku 1828 začíná mít Mariina nevlastní matka Ann podivné sny, ve kterých se jí zdá o vraždě. Má se jí zjevovat dceřin duch, který ji prý vede na místo zločinu a ukazuje, kde je pohřbeno tělo. Znepokojená žena se o snech několikrát zmíní sousedkám, a když nepřestávají, přesvědčí nakonec manžela a 19.

dubna se vydají do červené stodoly. Když začnou kopat na místě, které duch ve snu označil, skutečně odkryjí mělký hrob a v něm pytel s pozůstatky. Šokovaný Mariin otec Thomas Marten přivolá policii, a přestože je tělo po deseti měsících ve značném rozkladu, rodina jej identifikuje.

Je to Maria! I kdyby policie nevěřila záhadným snům, Corderův šátek utažený kolem krku oběti je výmluvnou stopou.

Zjevil se pozůstalým duch?
POROTĚ STAČÍ 35 MINUT

Inspektor James Lea zanedlouho Cordera najde a zatkne v brentfordském dámském penzionu Everley Grove House, který vede s manželkou Mary Moore, s níž se nedávno seznámil přes inzerát v novinách. Případ se těší mimořádné pozornosti a soud, přestože nedokáže jednoznačně určit, zda byla příčinou smrti kulka z Corderovy pistole, šátek utažený kolem krku, nebo bodná rána do srdce, netrvá dlouho.

Corder sice zkouší zapírat, důkazy, včetně pistole nalezené v jeho věcech, však hovoří jasně. Navíc jsou zde i výpovědi svědků, například Mariina desetiletého bratra George, který prý u Cordera v den vraždy zahlédl zbraň a navíc ho později spatřil, jak odchází od stodoly s krumpáčem.

William Corder je porotou bez dlouhého rokování odsouzen k smrti a 11. srpna 1828 za mimořádného zájmu veřejnosti oběšen. Dobové údaje mluví o minimálně 7000 divácích přihlížejících popravě.

VZKAZ ZE ZÁHROBÍ, NEBO LEŽ?

Spekuluje se také o záhadných snech. Ann sama prý mohla mít s Corderem poměr a společně s ním se mohla chtít zbavit překážky v podobě vdavekchtivé Marii. Spekulace vychází z faktu, že sama byla jen o rok starší než její nevlastní dcera a že záhadné sny se objevily pár dnů poté, co se Corder oženil s Mary Moore.

Za vším tak prý byla jen její žárlivost a pomsta zrádnému milenci. To sice zní věrohodněji než sny o mrtvé, která označí svůj hrob, jenže s informacemi o Corderově povaze se zdá krajně nepravděpodobné, že by zrádnou milenku kryl, zatímco by sám mířil na šibenici.

A tak zůstává Mariina vražda nadále případem, o jehož vyřešení se měl zasloužit duch samotné zavražděné.

Autor článku: Pavel Beneš

Foto: fiveminutehistory.com, imgur.com, mentalfloss.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...