reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Paranormální jevy
Vražda v červené stodole: Vrátila se mrtvá žena ze záhrobí, aby usvědčila svého vraha?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 3.8.2019
6.3tis
61
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Případ proslulý jako vražda v červené stodole patří k nejznámějším zločinům, které pomohl odhalit vzkaz ze záhrobí zaslaný prostřednictvím snů. Jenomže když se podíváme blíže na pozadí případu, zjistíme, že možná nešlo o žádný paranormální jev, ale o krutou pomstu zhrzené milenky.

Maria Marten (1801–1827) žije v anglickém Polsteadu, kde se také v březnu 1826 seznámí s Williamem Corderem (1803–1828). Ani jeden přitom není žádný svatoušek. Maria je kráska, která si ráda užívá s místními muži a porodila už dvě nemanželské děti (z nichž jedno však záhy zemřelo).

William Corder, mimochodem bratr muže, se kterým měla Maria první dítě, má pověst lstivého podvodníka, zloděje a sukničkáře, který falšuje šeky, krade dobytek a neštítí se oloupit ani vlastního otce. Třebaže chce držet vztah s Marií v tajnosti, ona se chce vdát, zejména když se jim roku 1827 narodí dítě.

To sice záhy zemře (později se mluví o tom, že mohlo být zavražděno), ale Maria se snů o svatbě nevzdává. Za jakou cenu?

Hlavní podezřelý William Corder.

SCHŮZKA ZA ČERVENOU STODOLOU

Po smrti otce a bratrů, kteří všichni zemřeli v rozmezí osmnácti měsíců, se Corder musí starat o hospodářství, což mu ale příliš nevoní. Navrhne proto Marii, aby spolu utekli do Ipswiche. Chce však, aby odešli okamžitě, protože farnost chce prý Marii žalovat kvůli nemanželským dětem a místní strážník už má zatykač.

V pátek 18. května 1827 si proto domluví schůzku v nedaleké červené stodole, která je místním orientačním bodem. Jenže od toho dne už Marii nikdo nespatří. Corder sice tvrdí, že se s ní oženil, žijí na anglickém ostrově Wight a mají se dobře, odmítá však možnost návratu.

Maria se prý bojí potíží, které by ji v Polsteadu čekaly. V zásobě má Corder také spoustu důvodů, proč Maria nekomunikuje s rodinou. Jednou je nemocná, jindy má zraněnou ruku nebo se dopis musel cestou ztratit…

DUCH PROMLOUVÁ

V dubnu roku 1828 začíná mít Mariina nevlastní matka Ann podivné sny, ve kterých se jí zdá o vraždě. Má se jí zjevovat dceřin duch, který ji prý vede na místo zločinu a ukazuje, kde je pohřbeno tělo.

Znepokojená žena se o snech několikrát zmíní sousedkám, a když nepřestávají, přesvědčí nakonec manžela a 19. dubna se vydají do červené stodoly. Když začnou kopat na místě, které duch ve snu označil, skutečně odkryjí mělký hrob a v něm pytel s pozůstatky.

Šokovaný Mariin otec Thomas Marten přivolá policii, a přestože je tělo po deseti měsících ve značném rozkladu, rodina jej identifikuje. Je to Maria! I kdyby policie nevěřila záhadným snům, Corderův šátek utažený kolem krku oběti je výmluvnou stopou.

Zjevil se pozůstalým duch?

POROTĚ STAČÍ 35 MINUT

Inspektor James Lea zanedlouho Cordera najde a zatkne v brentfordském dámském penzionu Everley Grove House, který vede s manželkou Mary Moore, s níž se nedávno seznámil přes inzerát v novinách.

Případ se těší mimořádné pozornosti a soud, přestože nedokáže jednoznačně určit, zda byla příčinou smrti kulka z Corderovy pistole, šátek utažený kolem krku, nebo bodná rána do srdce, netrvá dlouho. Corder sice zkouší zapírat, důkazy, včetně pistole nalezené v jeho věcech, však hovoří jasně.

Navíc jsou zde i výpovědi svědků, například Mariina desetiletého bratra George, který prý u Cordera v den vraždy zahlédl zbraň a navíc ho později spatřil, jak odchází od stodoly s krumpáčem.

William Corder je porotou bez dlouhého rokování odsouzen k smrti a 11. srpna 1828 za mimořádného zájmu veřejnosti oběšen. Dobové údaje mluví o minimálně 7000 divácích přihlížejících popravě.

VZKAZ ZE ZÁHROBÍ, NEBO LEŽ?

Spekuluje se také o záhadných snech. Ann sama prý mohla mít s Corderem poměr a společně s ním se mohla chtít zbavit překážky v podobě vdavekchtivé Marii. Spekulace vychází z faktu, že sama byla jen o rok starší než její nevlastní dcera a že záhadné sny se objevily pár dnů poté, co se Corder oženil s Mary Moore.

Za vším tak prý byla jen její žárlivost a pomsta zrádnému milenci. To sice zní věrohodněji než sny o mrtvé, která označí svůj hrob, jenže s informacemi o Corderově povaze se zdá krajně nepravděpodobné, že by zrádnou milenku kryl, zatímco by sám mířil na šibenici.

A tak zůstává Mariina vražda nadále případem, o jehož vyřešení se měl zasloužit duch samotné zavražděné.

Autor článku: Pavel Beneš

Foto: fiveminutehistory.com, imgur.com, mentalfloss.com
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 765
Že se nevyplácí stěhovat se do domů, kde násilnou smrtí v minulosti někdo zemřel, vypráví příběh paní Terezy z Prahy. S manželem a dvěma dětmi se přestěhovali do bytu, kde muž zavraždil svou ženu a spáchal sebevraždu. Jak to dopadlo? Vůbec poprvé zažili vskutku podivné chvilky v době, kdy byla Tereza těhotná, již měli s […]
od Eva Soukupová 6.8.2022 1.6tis
Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.     Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna. Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 2.3tis
Šáhův diamant, který se v současnosti nachází v Diamantovém fondu Ruské federace, byl objeven před téměř šesti staletími a váže se k němu temná historie potřísněná krví. Ve vlastnictví drahokamu se střídají především panovníci, jejichž říším prý kletba diamantu přináší politický nezdar. Lehce nažloutlý diamant bez výrazného uměleckého broušení možná nezapůsobí svým vzhledem, jeho výjimečnost […]
od Eva Soukupová 4.8.2022 2.2tis
Hostinec ve skotském Edinburghu je domovem hned několika různých přízraků. Údajně tu straší duchové čarodějnic, které byly mučeny ve sklepení pod budovou, a zjevil se tu také kvílivý přízrak smrti z irského folkloru. Lidé, kteří v tomto navenek malebném podniku pracují a navštěvují ho, hlásí nejrůznější nadpřirozené jevy, od sklenic létající po místnosti až po […]
od Eva Soukupová 4.8.2022 3.1tis
Hotel Menger v americkém San Antoniu, a zejména jeho bar, zažil v dobách Divokého západu řadu rvaček a přestřelek. Působil tu také bývalý prezident Theodore Roosevelt, který opíjel kovboje a lákal je do armády. To vše tu prý zanechalo nesmazatelný otisk.     Bar byl otevřen v roce 1859 spolu s hotelem Menger. Stejně jako […]