Skip to content

Vražda v červené stodole: Vrátila se mrtvá žena ze záhrobí, aby usvědčila svého vraha?

Případ proslulý jako vražda v červené stodole patří k nejznámějším zločinům, které pomohl odhalit vzkaz ze záhrobí zaslaný prostřednictvím snů. Jenomže když se podíváme blíže na pozadí případu, zjistíme, že možná nešlo o žádný paranormální jev, ale o krutou pomstu zhrzené milenky.

Maria Marten (1801–1827) žije v anglickém Polsteadu, kde se také v březnu 1826 seznámí s Williamem Corderem (1803–1828). Ani jeden přitom není žádný svatoušek. Maria je kráska, která si ráda užívá s místními muži a porodila už dvě nemanželské děti (z nichž jedno však záhy zemřelo).

William Corder, mimochodem bratr muže, se kterým měla Maria první dítě, má pověst lstivého podvodníka, zloděje a sukničkáře, který falšuje šeky, krade dobytek a neštítí se oloupit ani vlastního otce.

Třebaže chce držet vztah s Marií v tajnosti, ona se chce vdát, zejména když se jim roku 1827 narodí dítě. To sice záhy zemře (později se mluví o tom, že mohlo být zavražděno), ale Maria se snů o svatbě nevzdává.

Za jakou cenu?

Hlavní podezřelý William Corder.
SCHŮZKA ZA ČERVENOU STODOLOU

Po smrti otce a bratrů, kteří všichni zemřeli v rozmezí osmnácti měsíců, se Corder musí starat o hospodářství, což mu ale příliš nevoní. Navrhne proto Marii, aby spolu utekli do Ipswiche. Chce však, aby odešli okamžitě, protože farnost chce prý Marii žalovat kvůli nemanželským dětem a místní strážník už má zatykač.

V pátek 18. května 1827 si proto domluví schůzku v nedaleké červené stodole, která je místním orientačním bodem. Jenže od toho dne už Marii nikdo nespatří. Corder sice tvrdí, že se s ní oženil, žijí na anglickém ostrově Wight a mají se dobře, odmítá však možnost návratu.

Maria se prý bojí potíží, které by ji v Polsteadu čekaly. V zásobě má Corder také spoustu důvodů, proč Maria nekomunikuje s rodinou. Jednou je nemocná, jindy má zraněnou ruku nebo se dopis musel cestou ztratit…

DUCH PROMLOUVÁ

V dubnu roku 1828 začíná mít Mariina nevlastní matka Ann podivné sny, ve kterých se jí zdá o vraždě. Má se jí zjevovat dceřin duch, který ji prý vede na místo zločinu a ukazuje, kde je pohřbeno tělo. Znepokojená žena se o snech několikrát zmíní sousedkám, a když nepřestávají, přesvědčí nakonec manžela a 19.

dubna se vydají do červené stodoly. Když začnou kopat na místě, které duch ve snu označil, skutečně odkryjí mělký hrob a v něm pytel s pozůstatky. Šokovaný Mariin otec Thomas Marten přivolá policii, a přestože je tělo po deseti měsících ve značném rozkladu, rodina jej identifikuje.

Je to Maria! I kdyby policie nevěřila záhadným snům, Corderův šátek utažený kolem krku oběti je výmluvnou stopou.

Zjevil se pozůstalým duch?
POROTĚ STAČÍ 35 MINUT

Inspektor James Lea zanedlouho Cordera najde a zatkne v brentfordském dámském penzionu Everley Grove House, který vede s manželkou Mary Moore, s níž se nedávno seznámil přes inzerát v novinách. Případ se těší mimořádné pozornosti a soud, přestože nedokáže jednoznačně určit, zda byla příčinou smrti kulka z Corderovy pistole, šátek utažený kolem krku, nebo bodná rána do srdce, netrvá dlouho.

Corder sice zkouší zapírat, důkazy, včetně pistole nalezené v jeho věcech, však hovoří jasně. Navíc jsou zde i výpovědi svědků, například Mariina desetiletého bratra George, který prý u Cordera v den vraždy zahlédl zbraň a navíc ho později spatřil, jak odchází od stodoly s krumpáčem.

William Corder je porotou bez dlouhého rokování odsouzen k smrti a 11. srpna 1828 za mimořádného zájmu veřejnosti oběšen. Dobové údaje mluví o minimálně 7000 divácích přihlížejících popravě.

VZKAZ ZE ZÁHROBÍ, NEBO LEŽ?

Spekuluje se také o záhadných snech. Ann sama prý mohla mít s Corderem poměr a společně s ním se mohla chtít zbavit překážky v podobě vdavekchtivé Marii. Spekulace vychází z faktu, že sama byla jen o rok starší než její nevlastní dcera a že záhadné sny se objevily pár dnů poté, co se Corder oženil s Mary Moore.

Za vším tak prý byla jen její žárlivost a pomsta zrádnému milenci. To sice zní věrohodněji než sny o mrtvé, která označí svůj hrob, jenže s informacemi o Corderově povaze se zdá krajně nepravděpodobné, že by zrádnou milenku kryl, zatímco by sám mířil na šibenici.

A tak zůstává Mariina vražda nadále případem, o jehož vyřešení se měl zasloužit duch samotné zavražděné.

Autor článku: Pavel Beneš

Foto: fiveminutehistory.com, imgur.com, mentalfloss.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články