Skip to content

Vražedné monstrum z náměstí Berkeley: Je to duch, nebo příšera z kanálu?

Dům uprostřed historického centra Londýna obývá neidentifikovatelná entita, která připravila o život už několik lidí. Situace došla tak daleko, že policii do zakázala inkriminovaných prostor vstup komukoliv. Jaké děsivé tajemství skrývá starý dům na Berkeley Square?

Lidé se ani nedokáží shodnout, co je děsivý obyvatel horních pater historického domu na londýnském náměstí Berkeley s číslem popisným 50 vlastně zač. Jedni tvrdí, že jde o zlomyslného ducha a další spíš věří, že jde o věc z masa a kostí. Podle druhé skupiny netvor, snad jakýsi zmutovaný obojživelník, obývá kanalizační systém Londýna a čas od času se stahuje do starého domu. Jiní by naopak přísahali, že ať se ve stavení vyskytuje cokoliv, rozhodně nejde o bytost z tohoto světa! Jakékoliv pokusy o jeho charakteristiku jsou téměř neuchopitelné. Zdá se totiž, že záhadný obyvatel budovy nemá žádný definovatelný tvar, zdržuje se tu už nejméně dvě staletí a jediné, co o něm s jistotou můžeme říct, je, že setkání s ním bývá životu nebezpečné. Co přesně se zabydlelo v historickém centru britské metropole?

Dům stojí v centru Londýna dodnes.
JSOU TO JEN POVĚRY?

Dům v srdci Londýna byl někdy v polovině 18. století postaven podle návrhu významného britského architekta Williama Kenta (1685–1748), což není bez zajímavosti, neboť právě jeho jméno lze najít na plánech ještě několika dalších budov s tajemnou pověstí. Za všechny jmenujme alespoň Raynham Hall, kde v roce 1936 vznikla jedna z nejslavnějších fotografiích ducha na světě. Jen to jen náhoda, že jsou stavby Williama Kenta později obývány děsivými entitami, nebo jsou nadpřirozené jevy záměrem architekta? Ať už je to jakkoliv, jisté je, že strašidelné příběhy o stavení na adrese 50 Berkeley Square, se začnou vyprávět zanedlouho poté, co je dům dokončen. Ovšem zřejmě první zpráva o pokusech ověřit si tyto zvěsti, či spíše je vyvrátit, pochází až z roku 1840, tedy téměř o století později. Jistý mladík se rozhodne v domě strávit noc, aby všem ukázal, že vše jsou to pouhé výmysly. Za svou skepsi však zaplatí životem.

KONEC VŠEM FÁMÁM

Tehdy dvacetiletý Robert Warboys je poněkud rázný mladík a jedné noci notně posilněn alkoholem se rozhodne, že už má po krk vyprávění o tom, jak je dům v centru posedlý či dokonce obývaný jakýmsi démonem či duchy a skřítky. Má v plánu těmto fámám jednou pro vždy udělat přítrž, čehož hodlá dosáhnout tak, že v něm sám stráví noc a všem dokáže, že stavení není ničím výjimečné a je to dům jako kterýkoliv jiný. Domluví se proto s majitelem domu, aby mohl strávit noc v tom údajně nejstrašidelnějším pokoji v prokletém druhém patře budovy. Majitel dá mladíkovi jasně najevo, že se mu jeho nápad vůbec nezamlouvá, ale nakonec svolí. Warboys souhlasí, že u sebe bude mít pistoli a že bude vytvořena provizorní linka – zvonek, na který bude moci v případě potřeby zazvonit a přivolat tak pomoc. To přeci pro bezpečné přespání v pokoji, kde podle Warboyse nestraší, musí pohodlně stačit. Nebo ne?

William Kent.
ANI ZBRAŇ HO NEZACHRÁNILA

Když je vše připraveno, stále velmi skeptický Warboys se v pokoji pohodlně usadí, aniž by nějak zdlouhavě přemýšlel na strachem v očích majitele domu. Jen krátce po půlnoci, necelou hodinu poté, co se za mladíkem zavřely dveře pokoje, se zvonek zuřivě rozdrnčí. To majitele žijícího v dolním patře domu probudí. A když se z druhého patra ozve výstřel, vyskočí z postele a pádí po schodech do mladíkova pokoje. Místnost je v téměř stejném stavu, v jakém byla před hodinou. Jen v rohu se krčí schoulený Warboys. Je mrtvý. Na jeho bílé tváři se zračí grimasa naprosté hrůzy. Rty pevně semknuté k sobě a oči vyvalené vpřed. Jako by ho něco doslova vyděsilo k smrti. Ve zdi naproti němu je díra po vypálené kulce. Ale ani stopa tom, na co mladík vystřelil. Dohnal ho snad strach, který příběhy o domě probouzejí, nebo se snad ukázalo, že vše, co se tvrdí, je pravda?

DALŠÍ OBĚTI NA SEZNAMU

Legenda o zdejším démonu se od tohoto okamžiku už jen rozrůstá. Popis entity, která má druhé patro budovy obývat, se ovšem různí. Bere na sebe podobu stínů, mlžného oblaku, temné lidské postavy či hromádky slizu s klepety nebo chapadly, která při pohybu vydává čvachtavý zvuk. Vždy ale bylo toto podivné monstrum schopné přivést svědka na pokraj šílenství. Zaznamenáno bylo několik případů, kdy lidé, po krátkém pobytu v těchto prostorách dočista přišli o rozum. V roce 1859 se pak odehrává další incident podobný tomu z roku 1840. Stejně jako Warboys se jiný mladý muž jménem Lord Lyttleton rozhodl, že se tu pokusí přespat. Ten noc naštěstí přežije, aby pak mohl vyprávět o zjevení záhadného tvor s chapadly, po kterém několikrát vystřelil z pušky, kterou si s sebou přinesl. Jenže tvor beze stopy zmizel. Na místě zůstaly jen vypálené náboje a díry ve zdi. Měl snad jen zvláštní halucinace?

Temná pověst dům nikdy neopustila.
CHAPADLA A SLIZ

Tento popis se stává jednou z nejčastějších podob, v nichž se záhadné monstrum nechává spatřit. I další svědectví pak hovoří o nějaké zdeformované, pokroucené přízračné chobotnici či nestvůře s chapadly. Další, lépe zdokumentovaný incident, se odehrává koncem roku 1887. Tentokrát se dva námořníci Edward Blunden a Robert Martin na Štědrý den ocitají bez přístřeší a tak se rozhodli přenocovat v prázdném domě na náměstí Berkeley. V noci krátce po půlnoci jednoho z nich vzbudí hluk, a když se rozhlédl kolem sebe, spatří svého kolegu, jak zápasí o život s podivným monstrem. Bylo hnědé, beztvaré a mělo cosi jako chapadla. Námořník vyběhne z domu, a když se vrátí za doprovodu policie, najdou tělo druhého muže venku před domem. Byl uškrcen a vyhozen oknem z druhého patra. Co ho zabilo?

KDO KRMÍ DÉMONA?

Některé spekulace tvrdí, že monstrum, které námořník viděl, je vražedný přízrak. Mnozí další, právě kvůli popsaným chapadlům věří, že může jít o obojživelného kryptida z londýnské kanalizace, který se nějakým způsobem čas od času dostane do domu. Proč by ale lezl až do druhého patra? A hlavně jak? Ještě podivněji pak působí článek ve vědeckém čtvrtletníku Notes and Queries z 2. srpna 1879, pod nímž je podepsán W. E. Howlett.

Ten o domě tvrdí: „Je neobýván, až na staršího muže a jeho ženu, kteří ho spravují. Ale ani oni nemajído místnosti přístup. Ta je zamčená a klíč je v držení tajemného bezejmenného člověka, která do domu přichází jednou za šest měsíců, zamkne starší pár v suterénu a pak odemyká pokoj (ve druhém patře, pozn. Red.), kde zůstane dlouhé hodiny.” Co se za zavřeými dveřmi odehrává? Je snad vražedné monstrum produktem nějakých temných rituálů a neznámý muž jej udržuje naživu? Nebo ho naopak krotí, aby zůstalo tam, kde je? Dům na místě dodnes stojí a v přízemí hostí starožitnictví. Na základě policejního příkazu ovšem žádný zaměstnanec nebo zákazník obchodu nesmí zkoumat horní patra budovy, ačkoliv z ní často vycházejí zvláštní zvuky.

Způsobilo vše nějaké monstrum ze staré londýnské kanalizace?

Foto: Youtube (Secret Guides), pinterest.com, photos.geni.com, static1.squarespace.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak se žije stromům v Brně? Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají jejich stresové podmínky
21stoleti.cz

Jak se žije stromům v Brně?...

Odborníci z Mendelovy univerzity se tento týden...
Květa Fialová – Raději než s manželem, spala v rakvi
nasehvezdy.cz

Květa Fialová – Raději...

Tvrdila, že muži a ženy jsou úplně jiný...
Tento resort vám nabídne skutečně atraktivní místo na spaní
iluxus.cz

Tento resort vám nabídne...

Představte si, že se pomalu...
Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Našli renesanční umělci a vědci mecenáše na severu Moravy?
epochaplus.cz

Našli renesanční umělci a...

Osamělý muž bloumá potemnělými chodbami zámku. V době...
Léčivá energie kamenů
nasehvezdy.cz

Léčivá energie kamenů

Už v dávných dobách naši předci věřili, že kameny...
Nejzáhadnější vražda švédských dějin: Kdo z Lilly vysál všechnu krev?
epochalnisvet.cz

Nejzáhadnější vražda švédských...

Stockholmská policie ohledává místo činu. Mladá žena,...
Jak se mění plastový odpad zpět na ropu
21stoleti.cz

Jak se mění plastový odpad...

Ne nadarmo se dnešní době říká doba...
5 VĚCÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI O…zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi
epochalnisvet.cz

5 VĚCÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI...

Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou...
V liberecké zoo se narodila mláďata kriticky ohroženého gibona a osla
epochaplus.cz

V liberecké zoo se narodila...

V průběhu uplynulých týdnů zaznamenala Zoo Liberec...
Víkend hmyzožravců v Zoo Praha
21stoleti.cz

Víkend hmyzožravců v Zoo Praha

Na kulinářském poli se nekladou téměř žádné...
Záhadná smrt Jurije Gagarina: Co se mu stalo osudným?
epochaplus.cz

Záhadná smrt Jurije...

Rus Jurij Gagarin byl prvním člověkem, který...