Skip to content

Záhada majáku Eilean Mor: Kam se poděla tříčlenná posádka?

Tři muži zmizeli za dosud nevyjasněných okolností z majáku na severovýchodě Velké Británie. Z místa, které nemělo žádného spojení s pevninou. Po sobě zanechali všechny osobní věci a na stole stále připravenou večeři, jako by se v jednom okamžiku na místě rozplynuli.

Neobydlené Flannanské ostrovy a skalnaté útesy, které je obklopují, se staly osudnými řadě lodí. Také proto se na ostrově Eilean Mor, nejvyšším místě Flannanských ostrovů, začíná v roce 1896 stavět maják. O tři roky později je 22 metrů vysoká stavba dokončena a uvedena do provozu. Jedinými obyvateli nevelkého ostrova jsou od té doby tři pracovití muži, třiačtyřicetiletý James Ducat, o tři roky mladší Donald Macarthur a osmaadvacetiletý Thomas Mashall. Jsou to správci pověřeni dohlížet nad areálem, provádět opravy a údržbu a ovládat světlo majáku ve dvou týdenních směnách. Je to práce osamělá a izolovaná bez jakéhokoliv kontaktu s pevninou či dalšími lidmi. Přesto po celý celý rok maják funguje obdivuhodně a přesně jako hodinky. Jeho mohutné světlo viditelné až do dálky 40 kilometrů posílá na širé moře svůj záblesk každých 30 sekund a varuje tak lodě před nebezpečnými útesy, kterým je třeba se vyhnout.

Jedné mrazivé noci, přesněji 15. prosince roku 1900, se však světlo nerozsvítí. Zapomněli snad?

Flannanské ostrovy leží na severozápadě Velké Británie.
JEN KOUSEK OD TRAGÉDIE

Muži o maják pečují s naprostou přesností celý rok a jsou si dobře vědomi, jak velká zodpovědnost na jejich bedrech leží. Když se světlo v majáku nerozsvítí, musí to být známkou, že se s trojicí stalo něco velmi vážného. Sami by totiž životy námořníků jen tak neohrozili. Jen velmi šťastnou náhodou prý unikne havárii loď, která tudy v noci proplouvá, a kterou světlo z Eilean Moru nevarovalo, jak to vždycky dělá. Trvá ještě dalších 11 dnů, než u ostrova zakotví zásobovací loď Hesperus. Jenže čerstvé potraviny, léky a hygienické potřeby u přístavního doku nikdo s nadšením nevítá, nikdo nečeká u jeřábu, kterým by mohli vytáhnout bedny nákladu z lodi. Posádka lodi tedy vstoupí na ostrov a jde mužům v majáku vstříc. Pohled, který se naskytl posádce Hespera už v přístavu, napovídá, že osamělá trojice před několika dny čelila drsnému počasí. Jeden z doků je zničen bouří. Že by právě to byl důvod, proč se světlo nerozsvítilo?

NIKDE NIKDO

V budově není živé duše a ani v blízkosti majáku se nikdo nezdržuje. Z ostrova přitom nemohli jen tak odejít, neměli totiž jak! Jediná možná cesta je lodní doprava. Záhy rovněž vychází najevo, že světlo ve věži je zcela v pořádku a plně funkční. Přesto po jeho osádce není ani stopy. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se trojice pokoušela místo opustit. Naopak po sobě zanechali vše, co měli. Na stole dokonce stále stojí připravená večeře. Zlověstně ovšem působí jeden z posledních zápisů v deníku. Nejmladší člen osádky Thomas Marshall v něm popisuje blížící se silnou bouři, kterou muži se stupňující se hrůzou sledují. Jeden se prý ustavičně modlí, zatímco druhý převážně pláče. Jak děsivě musela bouře vypadat, že dohnala dospělé muže k takovému zoufalství? Možná se u nich jen začaly projevovat nepříznivé účinky dlouhodobé izolace. Mohl tento stav u některého z nich vyústit v šílenství, v němž by své dva kolegy zabil a pak spáchal sebevraždu?

Bez oné záhady by šlo o klidné a nádherné místo.
ÚTOK MONSTRA Z HLUBIN

Teorie o násilné smrti osádky majáku by jistě byla jednou z favorizovaných možností, kdyby ovšem na místě existovaly alespoň nějaké stopy souboje. A také těla zavražděných. Jenže muži na ostrově nejsou. Živí, ani mrtví. Záhadné zmizení trojice správců dává vzniknout řadě hypotéz. Mezi nimi se objevují i některé poněkud fantastické spekulace.Podle některých muži byli například uchváceni obrovským ptákem nebo gigantickou chobotnicí. Eilean Mor je totiž odpradávna obklopen legendami o podivných bytostech, které ostrov obývají. Jsou mezi nimi nejen obří ptáci, ale i víly, skřeti, elfové či jiné nadpřirozené entity. Pasáci ovcí, kteří ostrov pravidelně navštěvují, mu říkají „jiná země” a věří, že je osídlen duchy. Proto vždy před vstupem na Eilean Mor provádějí speciální magické rituály, aby je tajemní obyvatelé ostrova nechali projít.Přesto místo pastevce děsí natolik, že na něm nikdy nestráví noc a opouštějí ho ještě před setměním. Stály snad za zmizením mužů nadpřirozené bytosti z jiného světa?

SPLÁCHLA JE OBŘÍ VLNA?

Kaptán lodi Hesperus James Harvey nechá na majáku několik členů své posádky, aby obsluhovali světlo, než za ztracené muže dorazí náhrada, a sám spěchá odeslat zprávu o jejich zmizení.

„Na Flannanech se stala hrozná nehoda. Tři Strážci, Ducat, Marshall a ten občasný, zmizeli z ostrova. Při příjezdu jsme dnes odpoledne nenašli žádné známky života,” stojí ve zprávě. Harvey v ní zároveň nabízí vysvětlení, že muže nejspíš z ostrova doslova smetla bouře, o níž se zmiňuje deník.

„Ti chudáci museli být větrem sraženi z útesu, nebo se utopili, když se snažili zajistit jeřáb,” tvrdí Harvey. O tom, že muži zmizeli, když vyšli do bouře, svědčí i dvě sady oblečení do nepříznivého počasí. Svou hypotézu poté nabízí i dcera Jamese Ducata. Podle té trojici spláchla obří vlna. Dva z mužů zřejmě z nějakého důvodu vyšli do bouře navlečení do oněch dvou sad, které v majáku chybí. Třetí zřejmě zpozoroval blížící se velkou vlnu a neoblečený vyběhl za nimi, aby je varoval. Jenže se trojice nestihla vrátit a vlna je pohltila. Mohla by se ale přihnat tak vysoká vlna, aby dosáhla na místo, které ční 88 metrů nad hladinou?

Spláchla muže nějaká obří vlna?
BOUŘE, KTERÁ NEBYLA

Celá hypotéza o bouři má ale jeden velký háček. Zápis v deníku ze 14. prosince tvrdí, že ji osádka majáku přečkala v pořádku. Z deníku lze vyčíst, že 12. prosince byl ostrov bičován zuřivými větry, následující den jsou muži uvězněni silnou bouří v majáku a usilovně se modlí, 14. prosince bouře ustává. Toho dne Marshall do deníku zapíše:

„Bouře skončila, moře klidné. Bůh je všude kolem.” Jak tedy zmizeli, když ne v bouři? Ještě bizarnější na celém příběhu je, že ve dnech od 12. do 14. prosince nebyla z v oblasti žádná bouře hlášena! Počasí bylo v těchto dnech popisováno jako klidné. Dokonce ani obyvatelé ze sousedního ostrova, kteří mají maják na dohled, nezpozorovali nic mimořádného. A už vůbec ne zlověstnou, hrůzu nahánějící bouři popisovanou v deníku. Vše bylo relativně klidné.

Skutečná bouře přišla až 17. prosince, tedy dva dny poté, co osádka Eilean Mor zmizela. Že by snad trojici skutečně pohltil jiný svět, o němž hovoří zdejší pastevci?

Foto: farm3.static.flickr.com, www.irelandsown.ie, Wikimedia Commons, i.ebayimg.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Naučte se vidět auru
nasehvezdy.cz

Naučte se vidět auru

Aura je energetický obal, která obklopuje...
Smrt minutu po minutě: Konec není rychlý
epochaplus.cz

Smrt minutu po minutě: Konec...

Smrt není rychlá a milosrdná, jak se kdysi věřilo....
Hraje si na dokonalou
nasehvezdy.cz

Hraje si na dokonalou

Někteří si o ní myslí, že si ho vzala...
Řím: Všechny cesty vedou právě sem
epochanacestach.cz

Řím: Všechny cesty vedou...

Říká se mu věčné nebo...
Více než polovina kuřáků v ČR chce se svým zlozvykem skoncovat
epochalnisvet.cz

Více než polovina kuřáků v...

Závislost na tabáku je příčinou každého pátého úmrtí...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
U dětí pozor na oči
21stoleti.cz

U dětí pozor na oči

Když se dítě narodí, jeho oči ještě nejsou...
Nové obrazce na planině Nazca: Vnesou světlo do odvěké záhady?
epochalnisvet.cz

Nové obrazce na planině Nazca:...

Poslední roky ukazují, že moderní technologie mohou...
Bečov nad Teplou: Po stopách tajemství relikviáře sv. Maura
epochanacestach.cz

Bečov nad Teplou: Po stopách...

Pokud se nemůžete...
Automobilka Ford se vzhlédla ve fúzi světů
iluxus.cz

Automobilka Ford se vzhlédla...

Jižanský temperament novému crossoveru Puma rozhodně...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochaplus.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal nebo...
Hereditární angioedém – nepříliš známé genetické onemocnění
21stoleti.cz

Hereditární angioedém – nepříliš...

Hereditární angioedém je jedním z 8000 vzácných genetických...