Nazývat zalesněnou písečnou dunu horou, bylo by jistě nepřiměřenou nadsázkou. V případě označení „vrch“ však chybu neuděláme, navíc jsme v rovinaté Litvě. Ostatně, nejde o nadmořskou výšku pouhých 42 metrů nad hladinou moře. Proslulost tohoto místa dokládá až celý název – Vrch čarodějnic!
Toto pradávné rituální místo se nachází na úzké písečné kose nedaleko moře. Již od roku 1979 je zde umístěn soubor dřevěných soch sjednocený motivem čarodějnictví. Proč jsou tyto skulptury umístěné právě zde?
Kultovní místo
Od dávných dob zde fungovalo kultovní místo. Jeho historie sahá hluboko do pohanských časů. Jak už bývalo zvykem, církev operativně převzala mapu takových míst, pouze ji naplnila jiný duchovním obsahem – křesťanstvím.
A tak se zde v devatenáctém století slavil svátek Rasos, jehož hlavní postavou byl svatý Jan. Ve dvacátém století vyklíčila představa podtrhnout spiritualitu této lokality prostřednictvím dřevěných soch.
Záměr se zdařil navzdory tehdy dominující ideologii. Musíme si uvědomit, že v sedmdesátých letech minulého století byla Litva jednou ze svazových republik v rámci SSSR (Svaz sovětských socialistických republik).
Paranormální úkazy
Dnes je Vrch čarodějnic významnou litevskou turistickou atrakcí. Návštěvníci však hlásí i řadu paranormálních úkazů. Od subjektivních pocitů úzkosti a strachu, až po záhadné stíny, které byly pozorovány v okolním porostu.
Není se tak čemu divit, že mnozí lidé se zde neradi pohybují večer. Říká se, že v nočních hodinách začíná Vrch čarodějnic patřit jeho právoplatným starousedlíkům.
Při pohledu na místní umělecká díla není jistě nutné se obšírněji rozepisovat, kdo zde má domovské právo.