22. července 1933: George Spicer se svou ženou spatří u skotského jezera Loch Ness tvora, jehož pak detailně popíší novinám, čímž vzniká označení „Lochneská příšera“.
Domů     Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
od 27.6.2024
2.6tis
Byly hroby vykradeny kvůli rituálům voodoo, jak si myslí místní? Nebo je důvod ještě jiný?
276
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Přes 100 otevřených rakví a desítky poházených znetvořených těl nebožtíků, jimž kdosi během jediné noci usekal hlavy a odstranil některé vnitřní orgány.

Tento hrůzný pohled se na podzim roku 2012 naskytne přivolaným policistům na hřbitově poblíž beninského hlavního města Porto Novo v západní Africe. Na místní obyvatelstvo okamžitě dolehne strach. Budou odcizené části těl použity při temných rituálech voodoo?

Byly hroby vykradeny kvůli rituálům voodoo, jak si myslí místní? Nebo je důvod ještě jiný? Jakou roli mají hrát lidské ostatky v rituálech voodoo? Znamená zničení hrobů a zohavení mrtvol, že se tito mrtví nemohou znovu narodit? Nejvíce cenění jsou pro rituály údajně albíni, kteří tak čelí velkému nebezpečí.

Západoafrický Benin patří ke státům, v nichž lze i v dnešní době snadno narazit na čarodějnictví, obětování a praktiky voodoo (náboženství původem z Haiti).

Voodoo je oficiálním náboženstvím tohoto státu od roku 1996 a hlásí se k němu velká část tamních obyvatel. Přesto jim nyní nahání strach.

Za více než stovkou znesvěcených hrobů a desítkami zohavených ostatků ze hřbitova u Porto Novo totiž podle místních stojí právě vyznavači voodoo. Vše odhaluje nic netušící kameník, který se na hřbitov vrací pro zapomenuté náčiní.

Ihned zalarmuje policii, ta však může jen bezradně zaznamenat napáchané škody. Hroby jsou odkryté a těla vyvlečena z rakví. Některá jsou rozřezána, jiná mají uťaté hlavy, a nebo jim chybí jiné části. Policie se k případu odmítá vyjadřovat. Z jakého důvodu?

Jakou roli mají hrát lidské ostatky v rituálech voodoo?
Jakou roli mají hrát lidské ostatky v rituálech voodoo?

Pomůcky pro magické obřady?

Pozůstalí jsou přesvědčeni, že se zloději chystají použít ukradené části těl k výrobě magických amuletů a poté je prodat. Tento čin označuje správce poničeného hřbitova Joseph Afaton jako odraz tísnivé finanční situace v zemi.

I on sdílí obavy pozůstalých. O tom, proč byly ostatky ukradeny, nepochybuje: „Je to kvůli obětování nebo očarování,“ říká.

Přestože voodoo je svými zastánci označováno za mírumilovné vyznání, jehož obřady mohou konat dobro, přinášet štěstí v lásce, úspěch v podnikání a léčit choroby, má i své temné stránky.

Jeho extrémní praktiky jsou používány například k uhranutí nebo přivolání neštěstí na konkrétní osobu. A k zajištění přízně duchů jsou někdy skládány i lidské oběti!

Stal se hřbitov poblíž beninské metropole terčem zvrácených vandalů, nebo si tu pořizovali zásoby vyznavači temného kultu voodoo?

Znamená zničení hrobů a zohavení mrtvol, že se tito mrtví nemohou znovu narodit?
Znamená zničení hrobů a zohavení mrtvol, že se tito mrtví nemohou znovu narodit?

Mrtví nedojdou klidu

U magických rituálů obavy nekončí. Většina místních lidí totiž věří v reinkarnaci (převtělování). Pozůstalé proto sužuje strach, že se jejich milovaní znovu narodí bez částí těl, které jim byly ukradeny.

V horším případě se nebudou moci reinkarnovat vůbec a jejich duše zůstanou uvězněny mezi světem živých a mrtvých. Rozlítěné obyvatele se snaží uklidnit kněží, kteří se od podobných praktik distancují a odsuzují i vykrádání hrobů.

Podle jejich slov nic takového není součástí hlavního proudu voodoo. Snaží se snad duchovní představitelé něco zamaskovat?

Nejvíce cenění jsou pro rituály údajně albíni, kteří tak čelí velkému nebezpečí.
Nejvíce cenění jsou pro rituály údajně albíni, kteří tak čelí velkému nebezpečí.

Pro štěstí by zabíjeli

V sousední Nigérii a mnohem více ve středoafrické Tanzanii jsou za vzácné „zboží“ považováni albíni. Nezřídka se stávají obětí vyhlášených čarodějů, šamanů a voodoo fanatiků, kteří pro své magické „přísady“ z albínů neváhají zabíjet.

Lektvary a amulety získané z jejich těl jsou brány za vysoce účinný univerzální lék a mají zaručit věčné štěstí. Zabíjení albínů se začne trestat až díky tlaku mezinárodních organizací vyspělého světa. A to navíc poměrně nedávno.

Je možné věřit kněžím, jejichž náboženství ještě nedávno umožňovalo zabíjení, že vykrádání hrobů a používání částí mrtvých těl k různým rituálům, je pro ně nepřijatelné?

Mohou lidé v okolí města Porto Novo usínat v klidu, nebo se už teď nad někým vznáší hrozivá kletba a čeká na své naplnění?

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 22.7.2024 640
Archa úmluvy má být truhlou obsahující nejcennější židovské náboženské předměty včetně desek s Desaterem přikázání. Její současné umístění je neznámé. Badatelům pod vedením amerického experta na Bibli a archeologii Scotta Striplinga se však nedávno podařilo dostat na horkou stopu!     Archa úmluvy je v hledáčku amatérských i profesionálníc
od 21.7.2024 1.7tis
Je patronem námořníků i potápěčů. Jeho cesty po moři mu ostatně vynesly přídomky „Mořeplavec“ nebo „Navigátor“. Svatý Brendan (484-577), irský světec a jeden z dvanácti irských apoštolů. Traduje se, že při svých cestách mohl doplout až k americkému kontinentu. Co o tom víme? Zpráva o jeho dobrodružném putování Atlantikem se dochovala v textu z desá
od 20.7.2024 2.1tis
Ovčí střívko není právě ta nejspolehlivější ochrana. Ženy „volného řemesla“ však ve středověku dobře vědí, jaké „čarodějné bejlí k zatrávení plodu užívati“...     Dle receptu klášterní medicíny z bavorského Würzburgu z 14. století „Popíjení hořčiny, která obsahovala snítku vratiče, dvě hrsti převařeného řešetláku a jehličí ze chvojníku“, p
od 18.7.2024 3.0tis
Exorcismus není jen rituál z temného středověku. Římskokatolická církev ho vykonává i v současnosti. Opravdu ale vymítání zahání ďábla? Nebo lze všechny případy údajného posednutí vyřešit s pomocí lékařské vědy?     Americký démonolog Ralph Sarchie patří mezi zastánce exorcismu. Po rozhovorech s mnoha kněžími dojde k závěru, že vymítání s
od 18.7.2024 3.6tis
„Vystupte z řady všichni, kdo prosíte o uzdravení,“ vyzývá kazatel početné shromáždění na stadionu. Lidé před něj vyvezou několik nemocných na invalidním vozíku. Muž se dlouze modlí a chromí najednou vstanou. Svědci v tom vidí důkaz, že kazatel má od Boha nadání léčit. Ostatní jen divadlo a podfuk na obecenstvo. Opravdu může víra propůjčovat mimořádné schopnosti? [gallery ids="131873,131872,131
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Černý kašel: Probuzený zabiják!
epochaplus.cz
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte.
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225