Skip to content

Vytvořilo Turínské plátno zemětřesení?

Přes veškeré pochybnosti vědy je pro věřící Turínské plátno jedním z nejcennějších a nejpřesvědčivějších důkazů, že Ježíš skutečně existoval. Italští vědci nabízejí neotřelé vysvětlení, jak vznikl na plátně otisk jeho těla a proč jsou pokusy o datování neprůkazné. Za vše prý může zemětřesení.

„Petr a ten druhý učedník vstali a šli k hrobu. Oba dva běželi, ale ten druhý učedník předběhl Petra a byl u hrobu první. Sehnul se a viděl tam ležet lněná plátna, ale dovnitř nešel,“ takto popisuje Janovo evangelium otevření Ježíšova hrobu po jeho ukřižování a zmrtvýchvstání. Mezi zmiňovanými lněnými plátny prý leželo i to, kterému dnes říkáme Turínské plátno. Textilie dlouhá 436 a široká 110 centimetrů má na sobě slabě viditelný obraz mužského těla a tváře připomínající fotografický negativ. Podle legendy jde o otisk samotného Krista.

Dlouhá léta je tato relikvie předmětem vášnivých debat, během kterých se vědci snaží objasnit, jak obraz vznikl, či jak je ve skutečnosti plátno staré. Je plátno skutečné, nebo jde o zdařilý středověký podvod? Začátkem roku 2014 přichází tým vědců pod vedením Alberta Carpinteriho z Polytechnické univerzity v Turíně s novým možným vysvětlením.

OTISK VZNIKL PŘI ZEMĚTŘESENÍ

Teorie podaná italskými vědci hledá vysvětlení v zemětřesení, které otřáslo Jeruzalémem krátce před Ježíšovo zmrtvýchvstáním. Oblast je skutečně často postihována zemskými otřesy a fakt, že se země třásla i době, kdy bylo Ježíšovo tělo zahalené v plátnech a ukryté v jeskyni, potvrzuje i Bible.

Může za vše zemětřesení v Jeruzalémě?

Vědci se domnívají, že zemětřesení mohlo být natolik silné, aby vyvolalo neutronové záření. Takové záření vzniká například v jaderných reaktorech či urychlovačích částic. Podle vědců jej během zemětřesení vyvolávají také rázové vlny, což se jim podařilo simulovat při mechanickém drcením velmi křehkých vzorků hornin. Únik radiace pak do plátna vtiskl obraz těla, které v něm bylo zahaleno. Podobně, jako výbuch atomové bomby nad japonskou Hirošimou „vypálil“ do zdí a chodníků stíny lidí a předmětů. Je ale na plátně skutečně Ježíšova tvář? Na to vědci odpovědět nedokáží.

PLÁTNO MŮŽE BÝT STARŠÍ

Ve prospěch skeptiků doposud vypovídaly výsledky radiokarbonového datování, podle kterých plátno vzniklo mezi 1260 až 1390 po Kristu. První záznamy o plátně se navíc začínají objevovat ve stejné době. To vylučuje možnost, že by v textilii mohlo být zabaleno tělo božího syna. I na to má Carpinteriho tým odpověď. Emise neutronů a jejich reakce prý mohou způsobit omyly v radiokarbonové analýze. Máme v rukou konečně důkaz o pravosti Turínského plátna a tudíž i biblického příběhu?

„Lidé datují materiály z této éry po desetiletí a nikdo se s takovým výsledkem nesetkal,“ zpochybňuje italskou teorii Gordon Cook, profesor geochemie životního prostředí na univerzitě v Glasgow. A souhlasí s ním i další vědci. „Jednou z otázek, které by bylo třeba řešit, je důvod, proč tento materiál je ovlivněn, zatímco jiný archeologický a geologický materiál půdě ovlivněn není,“ tvrdí oxfordský odborník na radiokarbonové testy Christopher Ramsey. Podaří se italským vědcům zvrátit i tyto pochybnosti?

Christopher Ramsey

Foto: http://karieandscott.com, http://www.aljazeera.com, http://www.liverpoolmuseums.org.uk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak utrácejí děti miliardářů?
epochaplus.cz

Jak utrácejí děti miliardářů?

Na sociálních sítích můžeme spatřit nespočet mladých...
Patologický vztah, tak nazvala Ivana soužití s Ondřejem
nasehvezdy.cz

Patologický vztah, tak nazvala...

Už od raného dětství Ivana Jirešová...
Objevte, jak chutná dejvické Středomoří
iluxus.cz

Objevte, jak chutná dejvické...

Jak by se vám líbilo navštívit místo inspirované...
Bečov nad Teplou: Po stopách tajemství relikviáře sv. Maura
epochanacestach.cz

Bečov nad Teplou: Po stopách...

Pokud se nemůžete...
Beze šmouh a otisků
epochalnisvet.cz

Beze šmouh a otisků

Dřevěný, plastový, čalouněný. Každý má doma nábytek...
Válka, která stále trvá?
nasehvezdy.cz

Válka, která stále trvá?

Byla to právě Zuzana Norisová (40),...
Nebezpečný čínský koronavirus je již v USA
21stoleti.cz

Nebezpečný čínský...

Spojené státy potvrdily první výskyt...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Letiště Heathrow zavedlo systém ochrany proti dronům
21stoleti.cz

Letiště Heathrow zavedlo...

Zaměstnanci nejvytíženějšího londýnského letiště...
Slavné křižácké hrady: Padla největší pevnost kvůli zfalšovanému dopisu?
epochalnisvet.cz

Slavné křižácké hrady: Padla...

„A teď jim řekni, ať otevřou brány, jinak se setkáš s...
Luxus na každém kroku, to je Dubaj!
epochanacestach.cz

Luxus na každém kroku, to...

Pokud stále žijete v domnění,...
Naše planeta za 1000 let: Sláva robotům, čest lidem!
epochaplus.cz

Naše planeta za 1000 let:...

Štíhlí opálení tvorové s červenýma očima žijí v...