3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Za tajemstvím chrámů spánku: Vládnou sny netušenou mocí?
Za tajemstvím chrámů spánku: Vládnou sny netušenou mocí?
od 30.3.2022
3.3tis
Je spánek klíčem k mnoha tajemstvím naší existence? FOTO: Unsplash
359
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Co kdybyste si při spánku krom odpočinku mohli dopřát i léčbu? A co kdyby vás dokázal přenést v čase do budoucnosti nebo vám ukázal paměť místa, na kterém se právě nacházíte? Vydejte se s ENIGMOU do bájných chrámů spánku a zkuste zjistit, jestli je to možné…

Je spánek klíčem k mnoha tajemstvím naší existence? FOTO: Unsplash Pohoří Preseli ve Walesu, kde se nachází jeden z chrámů spánku. FOTO: Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Původní chrámy spánku jsou zasvěceny Asklépiovi. FOTO: Michael F. Mehnert / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Mladá žena si lehá na postel a pomalu usíná. Patří k dobrovolnicím, které se nechávají pozorovat při spánku. Nejde ale o žádný podivný fetiš, naopak tu právě probíhá oficiální výzkum v rámci britského projektu Dragon Project Trust.

reklama

Ten navazuje na tradici dávných „chrámů spánku“, magických staveb, kam se lidé ve starověku chodili léčit a kde hledali odpovědi na otázky, které je tížily.

Projekt tak dnešní optikou zkoumá, kde leží hranice toho, co můžeme vnímat, když večer zavřeme oči a propadneme se do říše snů.

Pohoří Preseli ve Walesu, kde se nachází jeden z chrámů spánku. FOTO: Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Pohoří Preseli ve Walesu, kde se nachází jeden z chrámů spánku. FOTO: Tony Holkham / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Mrtví vstanou z hrobů?

Dragon Project Trust probíhá ve Velké Británii na posvátném kopci ve waleském pohoří Preseli a dále ve třech oblastech Cornwallu v jihozápadní Anglii – u keltské posvátné studny, neolitického dolmenu (prehistorická stavba z obřích nepravidelných kamenných bloků – pozn. red.) a podzemní cesty z doby železné.

reklama

Původní chrámy spánku ale vznikají někde úplně jinde – ve starověkém Řecku. Zde jsou tyto tajemné stavby zasvěceny Asklépiovi, postavě z řeckých mýtů, jenž někdy bývá nazýván bohem, jindy polobohem, ale vždy jsou mu přisuzovány mimořádné léčitelské schopnosti.

Dokonce má umět probudit i mrtvé. Stejně jako umístěním se chrámy spánku liší i původním významem – lidé se sem chodí léčit. Kdo potřebuje pomoct, musí absolvovat stovky kilometrů dlouhé výpravy, držet půst, očistit se a podstoupit různé přijímací rituály.

Původní chrámy spánku jsou zasvěceny Asklépiovi. FOTO: Michael F. Mehnert / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Původní chrámy spánku jsou zasvěceny Asklépiovi. FOTO: Michael F. Mehnert / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Mezistupeň mezi životem a smrtí

Takový poutník mířící do chrámu spánku toho musí vykonat mnoho, než je mu dovoleno ulehnout na posvátnou kožešinu a čekat na zjevení, které jej má vyléčit.

reklama

Kožešině se ve starověké řečtině říká „kline“ a do dnešních dní nás toto slovo v lékařství provází – klinický, klinická, klinické, klinika… A to není vše. Konečné fázi celého tohoto procesu se totiž říká inkubace, což znamená „ležet na“.

Jde tedy o další slovo, které v medicíně přežilo dodnes (inkubační doba, inkubátor). Nejsou to náhody, celé chrámy spánku totiž ve skutečnosti fungují jako jakési nemocnice pro duchovní těla nemocných lidí.

A protože spánek byl považován za mezistupeň mezi životem a smrtí, naši předkové věřili, že během něj mohou dosáhnout do míst, odkud dokážou stonajícího člověka strhnout směrem zpět k životu.

Zároveň je spánek starověkými civilizacemi vnímán jako prostor, kde se můžeme spojit s nadpozemskou silou, která má moc nás zázračně vyléčit. Mohou tyto síly pozitivně působit i na moderního člověka žijícího ve 21. století?

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.0tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.3tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční