30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Zabila Alexandra Velikého voda z řeky Styx?
Zabila Alexandra Velikého voda z řeky Styx?
od 12.2.2022
1.7tis
Podsvětní řeka Styx. Mohly její toxické vody za smrt Alexandra Velikého? Zdroj obrázku: Gustave Doré, Public domain, via Wikimedia Commons
180
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Alexandrovi III. Makedonskému byly stránky historie běžného formátu příliš malé, proto jej dějiny spíše znají jako Alexandra Velikého. V jeho životě se doslova spojila historie s mytologií.

Nyní se zdá, že i jeho smrt mohla mít rozměr antického dramatu, ve kterém hrála hlavní roli podsvětní řeka Styx. Zabila její voda Alexandra Makedonského?

Komplikovaný vzorec calicheamicinu. Zdroj obrázku: Edgar181, Public domain, via Wikimedia Commons Alexandr Veliký proslul mnoha skutky. Mimo jiné, rozvázal „rozetnul“ slavný gordický uzel. Zdroj obrázku: Jean-Simon Berthélemy, Public domain, via Wikimedia Commons Podsvětní řeka Styx. Mohly její toxické vody za smrt Alexandra Velikého? Zdroj obrázku: Gustave Doré, Public domain, via Wikimedia Commons Katafalk s mrtvým tělem Alexandra Velikého. Zdroj obrázku: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons Současná řeka Mavroneri, v minulosti dost možná legendární řeka Styx. Zdroj foto: Artemis Katsadoura, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Alexandr Veliký (356 před naším letopočtem – 323 před naším letopočtem) vytvořil ve svých třiceti letech jednu z největších říší lidské historie. V bitvě nebyl nikdy poražen. Prohrál až s nemilosrdným osudem, který si pro něho přichystal předčasnou smrt. O příčinách Alexandrova skonu se stále vedou debaty.

Alexandr Veliký proslul mnoha skutky. Mimo jiné, rozvázal „rozetnul“ slavný gordický uzel. Zdroj obrázku: Jean-Simon Berthélemy, Public domain, via Wikimedia Commons
Alexandr Veliký proslul mnoha skutky. Mimo jiné, rozvázal „rozetnul“ slavný gordický uzel. Zdroj obrázku: Jean-Simon Berthélemy, Public domain, via Wikimedia Commons

Záhadná nemoc

Popis Alexandrovy smrti existuje ve dvou verzích. V obou případech je ovšem zmiňována záhadná nemoc, která měla trvat přibližně dvanáct dní. Klinický průběh onemocnění uvádí horečku, slabost i ztrátu řeči.

reklama

Oproti běžným smrtelníkům, u kterých přirozené příčiny smrti dominují, se okolo smrti Alexandra Velikého objevila řada konspiračních teorií již v antice. Pojďme si ale připomenout i seriózní hypotézy, které jsou v této souvislosti nejčastěji prezentovány.

Katafalk s mrtvým tělem Alexandra Velikého. Zdroj obrázku: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons
Katafalk s mrtvým tělem Alexandra Velikého. Zdroj obrázku: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Jako nejpravděpodobnější se jeví možnost, že Alexandr podlehl břišnímu tyfu. Zmiňováno je i malarické onemocnění, západonilská horečka či meningitida. Rovněž je skloňováno i celkové opotřebení organizmu způsobené útrapami a zraněními z válek.

Alexandr Veliký byl také obdařen mnoha talenty i ctnostmi, abstinence však mezi ně určitě nepatřila…

Vražedná řeka

Spekulace, že Alexandr Veliký byl otráven neznámým jedem, pracují většinou s teorií výtažku z rostliny čemeřice bílé. Záhadou totiž byla délka jeho nemoci. Jedů působících v řádu dnů a týdnů antika mnoho neznala.

reklama

Ještě větší překvapení však nastalo, když se do debaty okolo smrti legendárního dobyvatele vložili odborníci na bakteriologii.

Podle jejich teorií mohla Alexandra Velikého otrávit voda z řecké řeky Mavroneri, které obsahovala komplikovanou sloučeninu calicheamicin. Současnost zná calicheamiciny jako protinádorová antibiotika odvozená z bakterie Micromonospora echinospora.

Současná řeka Mavroneri, v minulosti dost možná legendární řeka Styx. Zdroj foto: Artemis Katsadoura, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Současná řeka Mavroneri, v minulosti dost možná legendární řeka Styx. Zdroj foto: Artemis Katsadoura, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Tato bakterie se celkem běžně vyskytuje ve vápenci v řeckém vnitrozemí. Calicheamiciny mohou sice léčit, ale jsou zároveň velmi toxické pro všechny buňky. Řeka Mavroneri v Arkádii je jedním z vážných adeptů na řeku Styx z řecké mytologie.

reklama

Již ve starověku se vědělo, že s vodou z této řeky není vše v pořádku, že může být jedovatá. Příčinou mohla být přítomnost zmiňované bakterie v říční vodě. Potom by stačilo toxickou vodu z řeky nabídnout na vládcově tabuli k obligátnímu ředění vína.

Představovalo by to ovšem i náročnou logistickou operaci spočívající v transportu říční vody z Řecka až do Babylonu, kde proběhla osudná hostina, na jejímž počátku byl Alexandr Veliký ještě zdravý mladý muž.

Epilog

Styx byla ve starověku symbolem řeky smrti. Její vody měly být jedovaté i pro samotné bohy.

Pokud by nějaké spiknutí chtělo odstranit Alexandra Velikého pomocí toxické říční vody z toku, který byl prokazatelně reálným předobrazem pro Styx, byla v tom zřetelná symbolika: Alexandr Veliký byl chápán jako poloviční bůh.

Komplikovaný vzorec calicheamicinu. Zdroj obrázku: Edgar181, Public domain, via Wikimedia Commons
Komplikovaný vzorec calicheamicinu. Zdroj obrázku: Edgar181, Public domain, via Wikimedia Commons

Jestliže byl v okruhu spiklenců i nějaký vysoce talentovaný jedinec, který rozpoznal ve vodě konkrétního úseku toku Mavroneri potenciál zákeřného pomalu působícího jedu, byl Alexandrův osud zpečetěn.

A propos, překlad současného řeckého pojmenování řeky Mavroneri zní: Černá řeka!

Černá řeka smrti. Na její hladině převozník mrtvých Charón, ve vodě pak neviditelný zabiják calicheamicin jako produkt bakterie Micromonospora echinospora. Na Charónovu loďku už na břehu čeká další zákazník: Alexandr III. Makedonský, kterému dějiny daly přívlastek Veliký!

Foto: 1 - Gustave Doré, Public domain, via Wikimedia Commons, 2 - Edgar181, Public domain, via Wikimedia Commons, 3 - Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons, 4 - Jean-Simon Berthélemy, Public domain, via Wikimedia Commons, 5 - Lemur12, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 1.0tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 1.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.0tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější tvář? Nepřiroze
od 27.11.2022 2.0tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 1.2tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ...     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, p