8. července 1947: Noviny poprvé píší o nejslavnějším UFO incidentu všech dob, když v americkém městě Roswell o šest dní dříve údajně havaruje mimozemská loď.
Domů     Záhada Dentonovy lebky: Kam zmizel stěžejní důkaz o existenci seskveče?
Záhada Dentonovy lebky: Kam zmizel stěžejní důkaz o existenci seskveče?
od 1.3.2023
2.7tis
Tajemná lebka by mohla být důkazem, po němž kryptozoologové prahnou, foto Pixabay
275
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Podivná lebka nalezená v kalifornských horách zamotala hlavu několika vědcům, kteří se snažili přijít na to, komu mohla patřit. Když se po nálezu začne shánět kryptozoolog pátrající po důkazech o existenci záhadného lioopa ze Skalistých hor, narazí na problém.

Lebka zmizela kdesi v depozitářích tamní univerzity a nikomu se nechce ji hledat.

Tajemná lebka by mohla být důkazem, po němž kryptozoologové prahnou, foto Pixabay Nález prozkoumali také vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, foto Alton / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Lebka by mohla být přesvědčivým důkazem existence seskveče, foto Carlstak / CC BY-SA 4.0

Jednoho srpnového dne roku 1965 se Dr. Robert W. Denton, lékař na odpočinku z nedalekého městečka Bishop vypraví na túru v pohoří Minaret Mountains.

U břehu řeky San Joaquin jeho mezek zapadne do bláta u příkopu, a když se zvíře podaří vyprostit, lékař si všimne, že kopyta mezka vyhrabala nějaký předmět. Vypadal jako velká mísa.

Ovšem když jej očistí od bahna, zjistí, že v ruce drží část lebky podobné lidské. Tvarem i velikostí je však nezvyklá a na člověka to moc nevypadá. Mohl najít pravěké ostatky některého z předchůdců moderního člověka?

Velmi neobvyklé

Denton lebku předá k prozkoumání patologovi Dr. Geraldu K. Ridgeovi ze Všeobecné nemocnice v okrese Ventura.

Ridge 29. září 1965 posílá Dentonovi dopis, v němž píše, že se artefakt skutečně ukázal jako velmi zajímavý exemplář, hlavně díky neobyčejné délce lebky, stejně jako velmi nezvyklému utváření šíjového švu v týlní oblasti.

„To mne zpočátku vedlo k úvaze, že jde o lebku nějakého antropoida, a nikoli lidskou lebku. Předtím jsem si totiž toho švu vůbec nevšiml,“ píše Ridge.

Dále uvádí, že lebku dal k prozkoumání také dvěma kolegům z katedry antropologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Rozsah i velikost šíjového švu, k němuž se upínají čelistní svaly, je oba překvapil. Jejich závěry se ale od Ridgeových liší.

„Došli ke zcela nezvratnému závěru, že tato kalva patří nějakému mladému muži, zřejmě indiánovi, jehož pozůstatky pravděpodobně zůstaly v půdě nebo v přilehlé oblasti po mnoho a mnoho roků,“ doplňuje patolog.

Jak ale vysvětlit zvláštní tvar lebky, který člověku v žádném případě neodpovídá?

Nález prozkoumali také vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, foto Alton / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Nález prozkoumali také vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, foto Alton / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Hledá se lebka

Dr. Herman Bleibtreul, jeden z dvojice antropologů, vyjádří zájem o další zkoumání a Ridgeovi vystavuje stvrzenku o vypůjčení nálezu. Na dalších několik let se po lebce slehne zem.

V srpnu roku 1973 se o lebce doslechne kryptozoolog zaměřený na bigfoota a jeho příbuzné Alan Berry. Ke svému překvapení zjišťuje, že o lebce na univerzitě nikdo nic neví. Technik univerzitního muzea prohledá všechny a záznamy a sbírky, ale marně.

A dvojice antropologů již na univerzitě ani nepracuje. Berrymu se ale podaří Bleibtreula kontaktovat a dozvídá se od něj, že s kolegou sice věc uzavřeli s tím, že jde o lebku indiána z dávných časů, ovšem sami o tom možná zcela přesvědčeni nebyli.

Nedokázali si totiž vysvětlit, proč se struktura lebky neshoduje s tím, co o dávných obyvatelích Kalifornie prokazatelně víme. Komu tedy lebka patřila? A kam vlastně zmizela?

Lebka by mohla být přesvědčivým důkazem existence seskveče, foto Carlstak / CC BY-SA 4.0
Lebka by mohla být přesvědčivým důkazem existence seskveče, foto Carlstak / CC BY-SA 4.0

Závěr nejasný

Jednomu z kryptozoologů pátrajících po důkazech existence seskveče, se podaří zjistit, že lebka byla pravděpodobně uložena ve skladu detašovaného pracoviště katedry v kalifornském Chatsworthu.

Nedokáže ovšem nikoho přesvědčit, aby prošel stovky uložených exponátů a vykopávek a našel kus lebky uložený do skladu už před několika lety. Veškeré informace o podivné lebce jsou tedy shrnuty v dopise dr.

Geralda Ridgea a vzpomínkách mužů, kteří si nález mohli prohlédnout. Jde přitom o informace natolik protichůdné, že z nich žádný závěr vyvodit nelze. Ale i tento spor o lebku nápadně připomíná spor o samotného bigfoota a jeho příbuzné z různých končin světa.

Dokonce i lidé, kteří tvora důvěrně znají, velice často tvrdí, že to není ani člověk, ani zvíře. Lebka, u níž se ani odborníci nemohou shodnout, zda patří člověku či opici, je proto mnohými badateli považována za možnou lebku bigfoota.

Mohlo by její řádné prozkoumání vnést do záhady definitivní rozuzlení? Odpověď zřejmě stále leží ve skladech fakultního muzea antropologie.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 8.7.2025 417
Zatímco takzvaný tunguzský meteorit už je záhada poněkud profláknutá, o jiné sibiřské podivnosti ví jen málo kdo - a přesto je kolem ní otazníků mnohem víc. Útvar nejčastěji označovaný jako Patomský kráter nebo Kolpakovův kužel leží v irkutské oblasti přibližně 360kilometrů od města Bodaibo a přestože se záhadou jeho vzniku zabývá řada vědeckých i méně vědeckých hypotéz, žádná beze zbytku nevysvět
od 7.7.2025 1.7tis
30. června 1908 otřásla odlehlou sibiřskou tajgou exploze tak silná, že srovnala se zemí miliony stromů na ploše přes 2 000 kilometrů čtverečních a byla slyšet tisíce kilometrů daleko. Přesto neexistuje žádný impaktní kráter a nikdo nebyl přímým svědkem události zblízka. Co způsobilo Tunguzskou událost, jednu z největších a nejtajemnějších katastrof moderní historie? Byl to meteorit, kometa, nebo
od 6.7.2025 2.6tis
V kalendáři byl duben 1862. Byl to druhý rok americké občanské války. Armády Unie a Konfederace se střetly v krvavé bitvě u Shilohu v Tennessee. Výsledek? Šestnáct tisíc těžce raněných, kteří čekali na blátivém bojišti nekonečně dlouho na lékařské ošetření. Mnohým z nich hrozila smrt. Pak se stal zázrak. Když bojiště pokryl soumrak přicházející noc
od 5.7.2025 3.1tis
V ponurých uličkách londýnského Whitechapelu se v roce 1888 odehrály jedny z nejbrutálnějších a nejzáhadnějších vražd v dějinách. Neznámý pachatel, přezdívaný Jack Rozparovač, terorizoval chudé čtvrti a zanechával za sebou znetvořená těla prostitutek, aniž by byl kdy dopaden. Kdo byl tento sériový vrah, proč se mu podařilo uniknout spravedlnosti a proč jeho jméno dodnes vzbuzuje strach a fascinaci
od 4.7.2025 3.4tis
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události, které se kdy povedlo fotograficky zachytit! Čeká nás procházka hustými severoamerickými lesy, kde se má mezi mohutnými borovicemi a jedlemi potulovat tvor, který jako kdyby byl mezikrokem na cestě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz