Diamanty na nebi? Řeknete si, že tak maximálně v podobě básníkem opěvovaných hvězd přišpendlených na černé sukno nekonečna. Navíc, diamanty přece nejsou cosi ve stylu asfaltových holubů, aby šly sestřelit… Omyl!
Stačí japonská stíhačka a dopravní letoun v nesnázích. Na konci příběhu je pak záhada ztraceného diamantového pokladu!
V březnu 1942 se do vzdušného prostoru nad západoaustralským městem Broome blížilo letadlo Douglas DC-3. Letoun startoval z Nizozemské východní Indie. Na palubě „dakoty“ bylo osm cestujících a doslova poklad diamantů. Jak lidé, tak i diamanty „prchají“ před postupující japonskou invazí.
Útok japonských stíhaček
Nad městem Broome však dopravní neozbrojené letadlo napadly japonské stíhačky. Smůlou civilního letu bylo, že se dostal do prostoru, kde Japonci právě podnikali masivní nálet. Výsledek takového setkání byl dán předem – letadlo bylo silně poškozeno.
Pilotovi se však podařilo nouzově přistát v zátoce Carnot Bay, která se nacházela přibližně osmdesát kilometrů od Broome.
I na zemi však letoun dále čelil útoku japonského letectva, na následky kterého čtyři lidé z havarovaného stroje zemřeli. Následovalo dlouhé a trýznivé čekání na záchranu, která přišla až po několika dnech.
Kde jsou diamanty?
Nizozemské a australské úřady se samozřejmě začaly zajímat i o náklad diamantů, který měl původně skončit v bankovním trezoru. Později se podařilo asi desetinu diamantů objevit.
Z vraku je odnesl jeden místní námořník, který se doslechl, že v havarovaném letadle bylo něco velmi cenného.
U soudu se ovšem dušoval, že je to vše, co ve vraku nalezl. Soud později stíhání jeho a dvou pomáhajících kumpánů zastavil. Co se stalo se zbytkem diamantů? Nikdo neví. Možná se stále nacházejí někde v zátoce Carnot Bay.
V úvahu připadá i varianta, že někdo neznámý už dávno vytěžil z vraku „diamantové“ dakoty pohádkové bohatství.