25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Záhada divoké honby: Družina démonických lovců, nebo jen děsivá halucinace?
Záhada divoké honby: Družina démonických lovců, nebo jen děsivá halucinace?
od 12.7.2023
3.5tis
Divoká honba se vyskytuje ve folkloru mnoha koutů světa, foto Peter Nicolai Arbo / Creative Commons / Volné dílo
339
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Divoká honba neboli štvaní je horda neživých přízraků, která před sebou bez milosti štve zvěř i pozdní pocestné. Toho, kdo na přízraky pohlédne, čeká několik strastiplných okamžiků a v horším případě i smrt! Může mít mrazivá pověst reálný základ?

Divoká honba se vyskytuje ve folkloru mnoha koutů světa, foto Peter Nicolai Arbo / Creative Commons / Volné dílo Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dusot kopyt, křik a vytí, při němž tuhne krev, se nese nocí, zatímco všechny ostatní běžné zvuky lesa náhle umlkají. Zvedá se vítr a vzduch je náhle mnohem chladnější než byl ještě před malým okamžikem.

Kdo tyto projevy zaregistruje, utíká se ukrýt do bezpečí, nebo padá tváří k zemi, napětím ani nedýchá a čeká, až se vše přežene a opět zavládne klid.

Dobře totiž ví, že brzy ze tmy vystoupí přízračná družina démonických lovců na koních doprovázená kostlivci a zuřivými psy s rudě žhnoucíma očima. A upoutat pozornost jejich pozornost se krutě nevyplácí.

Častější jsou v pohraničí

„Zástup přízraků, valících se nejčastěji v noci (zřídka i ve dny) lesem. Zpravidla bývá veden Divokým lovcem. Letící zástup tvoří démoni různých stupňů, zlomyslní duchové, vyžlata, vlkodlaci, pekelné kočky, medvědi a mnoho dalších oblud.

Při divoké honbě se strhne bouřka, zatmí se, je slyšet dusot koňských kopyt a kopýtek pronásledované zvěře.“ Takto dramaticky líčí divokou honbu český spisovatel Martin Stejskal (*1944).

„Říká se, že kdo v tom lese zůstane, málokdy unikne bez úhony.

Podle lidové tradice má zůstat ležet s hlavou skloněnou k zemi, anebo uprostřed magického kruhu.“ Pokud se honba dostane až k lidskému obydlí, často hlavní lovec hodí ke dveřím nebo na okno pozorovatele kus roztrhané zvěřiny se slovy:

„Když jsi nám pomáhal štvát, tak s námi i jez!“ Stejskal, který mapuje české přízraky a strašidelné lokace v knize Labyrintem míst klatých, si všímá, že ačkoliv jde o celorepublikový jev, nejčastěji se divoká honba prohání pohraničními lesy v Čechách.

Jaká je podstata divoké honby? Jde o vyvržence pekla, kteří pro vlastní potěšení štvou divokou zvěř a děsí náhodné svědky, nebo něco úplně jiného?

Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo
Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo

Ozvěna starých bohů

Míst, kde lze na divokou honbu narazit, je u nás celá řada. Mezi často zmiňované lokace patří Šumava, která je protkána mnoha dalšími pověstmi o nadpřirozených jevech.

Divoký lovec se svou družinou se prohání také Boubínským pralesem, kde prý hlídá ukryté poklady. V Kostelci nad černými lesy se štvaní objevuje o štědrovečerní půlnoci.

Divokého lovce s ohnivou kápí tam doprovází smečka vyjících psů a žena na koni bez sedla a uzdy. Výčet míst, kde byla divoká honba spatřena, je stejně dlouhý, jako seznam navrhovaných vysvětlení.

Stejný jev je popisován i na dalších místech Evropy, kde dostává i velice podobná jména. Proto někteří předpokládají, že by předobrazem štvaní mohli být někteří keltští či germánští bohové spojovaní se smrtí a padlými bojovníky.

To podporuje fakt, že se honba často objevuje zejména v období významných pohanských svátků. Například na současné dušičky či Vánoce, kdy naši předkové slavili slunovrat. Později se začalo říkat, že je to ďábel, který honí ztracenou duši. Jsou v pověstech o divoké honbě zachyceny pozůstatky starých náboženství?

Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství ochranného kruhu

Badatel a spisovatel Otomar Dvořák (*1951) předkládá vlastní teorii, v níž se protínají dvě různé a na první pohled nijak nesouvisející záhady. Divoká honba prý dokáže vysvětlit existenci tajemných rondelů a naopak.

Rondely jsou pravěké kruhové stavby, nad jejichž účelem archeologové a historici pouze spekulují. Dvořák si všímá, že rondely jsou nacházeny právě tam, kde se vyskytují pověsti o štvaní, je tedy možné, že účelem staveb mohla být ochrana před pekelnými přízraky. Nebo je to jen náhoda, že lidové pověsti radí ukrýt se v ochranném kruhu?

Sám Dvořák považuje divokou honbu za vzácný meteorologický jev, jakýsi větrný víru s elektromagnetickým nábojem, který vzniká za velice specifických podmínek a člověku, jež se ocitne nebezpečně blízko, může způsobovat halucinace, narušit jeho psychiku i zpustošil úrodu.

Tvrzení o větrném víru a elektromagnetickém náboji rozhodně není zcela scestné, vždyť je divoká honba doprovázena bouřkou a náhlou změnou počasí! Jak ale před úkazem mohou člověka chránit kruhové stavby?

Badatel spekuluje, že mohly působit jako akumulátory energie, kde se vybíjel vznikající elektrostatický náboj a divoká honba tak byla zneškodňována.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.9.2023 64
Zřícenina hradu Radyně je pro většinu republiky tak trochu přehlíženou památkou. Pro obyvatele Plzeňského kraje se ale jedná o dominantu, kterou zná každé malé dítě. Vydejte se s ENIGMOU na návštěvu místa, kde jako kdyby středověk nikdy neskončil. Vnímají to tak i údajné zdejší přízraky? Kamenné zdi Radyně toho mají hodně co vyprávět… Rad
od 25.9.2023 407
Amatérskému fotografovi Martinu Leesonovi přejede mráz po zádech. Odpoledne se byl projít kolem zámku Dalzell, kde pořídil řadu snímků. Když si je večer prohlíží v počítači, všimne si bělavého přízraku v jednom z oken. „To musí být duch,“ vydechne Leeson vyděšeně. Podařilo se mu na skotském panství vyfotit zdejší nejslavnější přelud?     P
od 24.9.2023 1.6tis
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice. Právě za tímto hradem ležícím na okraji Železných hor míří naše kroky tentokrát. Jaká tajemství na pohled romantická zřícenina ukrývá?   Je to
od 23.9.2023 2.3tis
Nesčetná svědectví vyprávějí o podivných úkazech a hrůzostrašných zvucích, které děsí výletníky i za bílého dne. Oblast kolem texaského mostu Old Alton přitahuje vyšetřovatele nadpřirozených jevů z celého světa. Může za to legenda vyprávějící o afroamerickém farmáři, který byl na mostě kdysi oběšen, ale jeho tělo prý ze smyčky zmizelo a nikdy se nenašlo.
od 22.9.2023 2.6tis
O skutečnosti, že některá místa snad mohou přitahovat negativní energii a opakovaně tak na nich dochází k tragickým událostem, lidstvo ví již odedávna. Často jimi jsou například nejen bývalá bojiště, ale i takové silnice... Nebezpečné Makotřasy V České republice můžeme vražedných silnic najít hned několik. V mnoha případech se však nejedná o nepřehledný řidi
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochaplus.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se