reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Záhada Filadelfského experimentu: Sci-fi autoři se přiznali, že si vše vymysleli
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.12.2020
6.6tis
Torpédoborec USS Eldridge, foto Wikimedia Commons
70
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Legendární experiment, při němž mělo dojít ke zmizení a teleportaci amerického torpédoborce s tragickými následky pro posádku, prý ve skutečnosti nikdy nedošlo. Vše si prý vymysleli autoři sci-fi literatury během svého působení u amerického námořnictva právě ve Filadelfii.

Torpédoborec USS Eldridge, foto Wikimedia Commons Pro některé vojáky měl experiment tragické následky, foto medium.com Vojáci prý byli „zatavení“ do trupu lodi, foto History Channel Robert Heinlein, L. Sprague de Camp a Isaac Asimov pohromadě během služby ve Filadelfii, foto Wikimedia Commons
Pro některé vojáky měl experiment tragické následky, foto medium.com

Cílem neblaze proslulého experimentu je zneviditelnění lodě před nepřáteli. To se vědcům 28. října 1943 skutečně povede. Důsledky jsou ale tragické! Velká část posádky na místě umírá, jiní podlehnou o něco později a někteří beze stopy navždy zmizí.

Americká armáda, která má za experimentem stát, však celou událost rezolutně popírá, a později se objevuje dokonce přiznání jednoho z vojáků, že si vše vymyslel. Jak to s experimentem ve skutečnosti bylo?

Na palubu pokusného torpédoborce Eldridge mají být v rámci experimentu umístěny výkonné generátory. Jejich pomocí má dojít k ohnutí světelných paprsků podél objektu, který pak nebude možné lidským okem spatřit.

Jenže v praxi se vyskytnou nečekané komplikace. První pokus s torpédoborcem probíhá 25. července 1943 a je úspěšný jen zčásti. Loď o délce 93 metrů, šířce 11 metrů, hmotnosti 1240 tun a se 186 členy na palubě téměř úplně zmizí z dohledu pozorovatelů na pevnině.

Je totiž zahalena do oblaku zelené mlhy, která je viditelná na dálku několika kilometrů. Zúčastněné osoby si po skončení první zkoušky stěžují na silnou nevolnost a bolení hlavy. Výpočty se musí upravit.

Vojáci prý byli „zatavení“ do trupu lodi, foto History Channel

TRAGICKÉ ZTRÁTY

Experiment je zopakován ještě jednou 28. října téhož roku a tentokrát je mnohem úspěšnější. Torpédoborec Eldridge před očima přihlížejících mizí a ve vodě zůstává jen stopa po rozměrném trupu. Objeví se záblesk modrého světla a plavidlo je teleportováno do 320 km vzdáleného přístavu Norfolku ve Virginii, kde jej spatří posádka lodi Andrew Furuseth.

Po několika vteřinách jim Eldridge z dohledu zase mizí a objevuje se v domovském přístavu ve Filadelfii. K lodi vyplouvají záchranné čluny a děsivá scéna, kterou na palubě záchranáři spatří, se jim navždy vryje do paměti.

Několik mužů je v plamenech, další jsou mrtví nebo jim určité části těla chybí, ostatní prý částečně nebo úplně splynuli s trupem lodi. Následně je zjištěno, že několik členů posádky zcela zmizelo neznámo kam.

Není nutné vysvětlovat, že tato zkušenost má nepříznivý dopad i na psychiku mužů. Přeživší se údajně stávají pacienty psychiatrické kliniky. A jejich potíže ani po skončení experimentu nekončí. Opakovaně jsou prý vtahováni do jiné dimenze, mizí a zase se objevují.

Jeden z námořníků má dokonce projít zdí a na druhém konci už se neobjevit. Kam zmizel? Rozplynul se, stal se neviditelným, nebo zůstal uvězněn v jiném časoprostoru?

Robert Heinlein, L. Sprague de Camp a Isaac Asimov pohromadě během služby ve Filadelfii, foto Wikimedia Commons

PODIVNÉ OKOLNOSTI

O tom, zda se hrozivý experiment skutečně odehrál, se vedou dlouhodobé spory. Podle záznamů je loď spuštěna na moře v červnu 1943. Ale sloužit začíná až o půl roku později. Co se s ní v té době dělo? Fakt, že výkonný torpédoborec nebyl ve válečné vřavě zapojen do provozu ihned, je přinejmenším podezřelý.

Dokumenty, které by to mohly osvětlit, se prý ztratily. Americký astrofyzik Morris K. Jessup (1900–1959), který se experimentem začal zabývat, je náhle nalezen mrtev. Podle oficiálních záznamů spáchal sebevraždu.

Někteří pochybovači ale věří, že byl odstraněn. Odhalil by snad nechtěnou pravdu? Američtí představitelé však pravost zpráv o experimentu jednoznačně odmítají. „Úřad pro námořní výzkum neprováděl bádání týkající se neviditelnosti předmětů ani v roce 1943, ani nikdy jindy.

Ve světle současných poznatků mají naši vědci za to, že takový experiment je naprosto nemožný a spadá do oblasti science fiction. Objev takového významu, pokud by k němu bývalo došlo, by bezpochyby nemohl zůstat utajen po tolik let.“ Tak zní oficiální stanovisko.

Je také připomínáno, že údajný námořník Carl Allen, který Jessupa o experimentu informoval, nepodal žádný přesvědčivý důkaz o tom, že říká pravdu. Poslední zásah legendě o filadelfském experimentu pak uštědří Isaac Asimov (1920–1992), Robert A.

Heinlein (1907–1988) a L. Sprague de Camp (1907–2000), tři američtí vojáci a autoři sci-fi literatury, kteří se doznají, že službu u námořnictva ve Filadelfii si krátili právě vymýšlením tohoto příběhu. Je jejich doznání upřímné?

Foto: Wikimedia Commons, History Channel, medium.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 153
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]