Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Záhada Filadelfského experimentu: Sci-fi autoři se přiznali, že si vše vymysleli

Legendární experiment, při němž mělo dojít ke zmizení a teleportaci amerického torpédoborce s tragickými následky pro posádku, prý ve skutečnosti nikdy nedošlo. Vše si prý vymysleli autoři sci-fi literatury během svého působení u amerického námořnictva právě ve Filadelfii.

Pro některé vojáky měl experiment tragické následky, foto medium.com

Cílem neblaze proslulého experimentu je zneviditelnění lodě před nepřáteli. To se vědcům 28. října 1943 skutečně povede. Důsledky jsou ale tragické! Velká část posádky na místě umírá, jiní podlehnou o něco později a někteří beze stopy navždy zmizí.

Americká armáda, která má za experimentem stát, však celou událost rezolutně popírá, a později se objevuje dokonce přiznání jednoho z vojáků, že si vše vymyslel. Jak to s experimentem ve skutečnosti bylo?

Na palubu pokusného torpédoborce Eldridge mají být v rámci experimentu umístěny výkonné generátory. Jejich pomocí má dojít k ohnutí světelných paprsků podél objektu, který pak nebude možné lidským okem spatřit.

Jenže v praxi se vyskytnou nečekané komplikace. První pokus s torpédoborcem probíhá 25. července 1943 a je úspěšný jen zčásti. Loď o délce 93 metrů, šířce 11 metrů, hmotnosti 1240 tun a se 186 členy na palubě téměř úplně zmizí z dohledu pozorovatelů na pevnině.

Je totiž zahalena do oblaku zelené mlhy, která je viditelná na dálku několika kilometrů. Zúčastněné osoby si po skončení první zkoušky stěžují na silnou nevolnost a bolení hlavy. Výpočty se musí upravit.

Vojáci prý byli „zatavení“ do trupu lodi, foto History Channel
TRAGICKÉ ZTRÁTY

Experiment je zopakován ještě jednou 28. října téhož roku a tentokrát je mnohem úspěšnější. Torpédoborec Eldridge před očima přihlížejících mizí a ve vodě zůstává jen stopa po rozměrném trupu. Objeví se záblesk modrého světla a plavidlo je teleportováno do 320 km vzdáleného přístavu Norfolku ve Virginii, kde jej spatří posádka lodi Andrew Furuseth.

Po několika vteřinách jim Eldridge z dohledu zase mizí a objevuje se v domovském přístavu ve Filadelfii. K lodi vyplouvají záchranné čluny a děsivá scéna, kterou na palubě záchranáři spatří, se jim navždy vryje do paměti.

Několik mužů je v plamenech, další jsou mrtví nebo jim určité části těla chybí, ostatní prý částečně nebo úplně splynuli s trupem lodi. Následně je zjištěno, že několik členů posádky zcela zmizelo neznámo kam.

Není nutné vysvětlovat, že tato zkušenost má nepříznivý dopad i na psychiku mužů. Přeživší se údajně stávají pacienty psychiatrické kliniky. A jejich potíže ani po skončení experimentu nekončí. Opakovaně jsou prý vtahováni do jiné dimenze, mizí a zase se objevují.

Jeden z námořníků má dokonce projít zdí a na druhém konci už se neobjevit. Kam zmizel? Rozplynul se, stal se neviditelným, nebo zůstal uvězněn v jiném časoprostoru?

Robert Heinlein, L. Sprague de Camp a Isaac Asimov pohromadě během služby ve Filadelfii, foto Wikimedia Commons
PODIVNÉ OKOLNOSTI

O tom, zda se hrozivý experiment skutečně odehrál, se vedou dlouhodobé spory. Podle záznamů je loď spuštěna na moře v červnu 1943. Ale sloužit začíná až o půl roku později. Co se s ní v té době dělo? Fakt, že výkonný torpédoborec nebyl ve válečné vřavě zapojen do provozu ihned, je přinejmenším podezřelý.

Dokumenty, které by to mohly osvětlit, se prý ztratily. Americký astrofyzik Morris K. Jessup (1900–1959), který se experimentem začal zabývat, je náhle nalezen mrtev. Podle oficiálních záznamů spáchal sebevraždu.

Někteří pochybovači ale věří, že byl odstraněn. Odhalil by snad nechtěnou pravdu? Američtí představitelé však pravost zpráv o experimentu jednoznačně odmítají. „Úřad pro námořní výzkum neprováděl bádání týkající se neviditelnosti předmětů ani v roce 1943, ani nikdy jindy.

Ve světle současných poznatků mají naši vědci za to, že takový experiment je naprosto nemožný a spadá do oblasti science fiction. Objev takového významu, pokud by k němu bývalo došlo, by bezpochyby nemohl zůstat utajen po tolik let.

“ Tak zní oficiální stanovisko. Je také připomínáno, že údajný námořník Carl Allen, který Jessupa o experimentu informoval, nepodal žádný přesvědčivý důkaz o tom, že říká pravdu. Poslední zásah legendě o filadelfském experimentu pak uštědří Isaac Asimov (1920–1992), Robert A. Heinlein (1907–1988) a L. Sprague de Camp (1907–2000), tři američtí vojáci a autoři sci-fi literatury, kteří se doznají, že službu u námořnictva ve Filadelfii si krátili právě vymýšlením tohoto příběhu.

Je jejich doznání upřímné?

Foto: Wikimedia Commons, History Channel, medium.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Velikáni zvířecí říše – Kdo je největší?
epochaplus.cz

Velikáni zvířecí říše – Kdo je...

Éra dinosaurů na planetě Zemi již dávno...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Bojím se o její manželství
skutecnepribehy.cz

Bojím se o její manželství

Naše rodina byla pospolitá....
V hlavní roli jazyk aneb největší vymírání lidstva…
epochaplus.cz

V hlavní roli jazyk aneb...

Jazyk je nejen úzce provázán s identitou...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...