Náhlé poznání, chápání, či odhad situace. Tak lze ve zkratce popsat intuici. Zvláštní šestý smysl je stále v šedé zóně dnešního zkoumání lidského mozku. Kde se intuice bere? A opravdu s ní dokážou někteří lidé pracovat na vědomé úrovni?
„Intuice je často brána jako něco esenciálně duchovního, čistého a hlubokého, neuchopitelného rozumem či vědou, a nad rozum v podstatě povýšeného,“ říká český neurovědec Ondřej Havlíček s tím, že ve skutečnosti jde o fenomén, kterému se i věda hluboce věnuje.
Například v psychologii je hned několik proudů, které se tento jev snaží nějakým způsobem uchopit.
Americký psycholog Gary Klein (*1944) věří, že jde o podvědomý projev jakési odbornosti v dané problematice a poukazuje na případ velitele hasičů, který při zásahu uvnitř domu náhle zavolal: „Rychle pryč!“, aniž by si to uvědomil.
Poté, co požárníci vyběhli ven, dům se zřítil a velitel si vzpomněl, že předtím podvědomě zaregistroval několik náznaků, že k tomu dojde. Šlo opravdu jen o projev mozku?
Jakéhosi biopočítače, který neustále porovnává aktuální situaci se zkušenostmi a znalostmi a vysílá varovné signály?

Kolektivní nevědomí?
Fascinující je i dlouhodobý výzkum amerického matematika Billa Coxe. Ten zjistil, že průměrný počet cestujících ve vlacích, které vykolejily, srazily se nebo je postihla jiná katastrofa, je podstatně nižší než počet lidí v soupravách, které problémy neměly.
Podobné výsledky prý ukazují i jiné způsoby dopravy a mnozí badatelé věří, že za tím je právě naše intuice. Vysvětlovat ji ale pouze našimi zkušenostmi a odhadem situace je podle mnoha badatelů nedostatečné. Přicházejí proto s řadou dalších teorií.
Jedna z nich například říká, že ve skutečnosti jde o projev jakéhosi kolektivního nevědomí. „To znamená, že jsme všichni nevědomě propojení.
Mnoha lidem se stává, že vědí, kdo jim zavolá, ještě než skutečně zazvoní telefon,“ píše ve své knize o intuici americká spisovatelka Becky Walsh. Může být spontánní rozhodování jakýmsi zábleskem napojení se na toto kolektivní nevědomí?

Můžeme ji rozvíjet?
Teorií o tom, co přesně je intuice, je mnohem víc. Někteří lidé věří, že by mohlo jít o nevyvinutou schopnost vidět budoucnost, či dokonce o důkaz boží existence. Intuice je totiž podle této hypotézy hlasem našich strážných andělů.
Vědci, kteří se zabývají reinkarnací, pak mají svůj pohled. Tvrdí, že tato tušení mohou pocházet z našich minulých životů.
V posledních letech se intuice stává velmi často terčem nejrůznějších koučů osobního rozvoje, kteří tvrdí, že ji lze rozvíjet a možná i úplně ovládnout.
Pracuje s ní například uzbekistánský učitel alternativní medicíny Mirzakarim S. Norbekov (*1957), který vyvinul ozdravnou metodu údajně léčící tělo, ducha a právě rozvíjející intuici.
Tvrdí, že skrze ni je člověk schopen převzít aktivní úlohu při léčení svých nemocí. Měli bychom brát jeho teorie vážně, nebo jde jen o další podvodnou metodu, jak předpokládají skeptici?