18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Náboženství a okultismus
Záhada pravěkého masakru: V masovém hrobě skončilo 13 dětí!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.12.2021
976
V masovém hrobě skončilo nejméně 13 nezletilých, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0

Ostatky nejméně 26 osob byly před letu objeveny v centrálním Německu v masovém hrobě starém asi 7000 let. Mrtví byli před smrtí mučeny s brutalitou, kterou v daném období historikové vůbec nepředpokládali.

Polovinu z nich navíc tvoří nezletilé oběti masakru. Pradávnou událost dodnes provází množství nezodpovězených otázek.

V masovém hrobě skončilo nejméně 13 nezletilých, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0 Archeologické naleziště Schöneck-Kilianstädten v současnosti, foto Gerbil / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Obětem kdosi přelámat končetiny, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0

V roce 2006 je během výstavby silnice na severovýchodním předměstí Frankfurtu nad Mohanem v lokalitě zvané Schöneck-Kilianstädten nalezeno vzácné pravěké pohřebiště. Přivolaní archeologové následně odkrývají 7000 let starý masový hrob s ostatky nejméně šestadvaceti osob.

A také tentokrát jsou vědci zaskočeni tím, co odhalí důkladné prozkoumání koster. Dvě z těchto koster patří starším ženám a třináct dalších patří jedincům, kteří ještě nedosáhli dospělosti. Z toho deset je mladších šesti let.

Nejmladší obětí je teprve šestiměsíční kojenec. Všichni bez rozdílu přitom zemřeli smrtí tak násilnou, že by zaskočila i zkušené kriminalisty. Archeologové jsou překvapeni nejen brutalitou, s jakou byly oběti popraveny, ale i tím, že k takovému činu v daném období vůbec došlo.

Historikové násilné konflikty v neolitické Evropě, kdy se lidé teprve učí zemědělství, sice připouštějí, ale kostry nalezené v Německu dokazují, že byly mnohem brutálnější, než se dříve myslelo. Co pravěké útočníky přimělo pobít skupinu s malými dětmi?

Archeologické naleziště Schöneck-Kilianstädten v současnosti, foto Gerbil / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

PŘED SMRTÍ JIM  ZLÁMOU NOHY

Při ohledání koster jsou na nich nalezeny stopy ran po šípech a tupých úderech, které byly pravděpodobně způsobené kamennými sekerami. Jsou zaznamenána rovněž závažná poškození hlavy, obličeje a zubů a četné zlomeniny končetin vzniklé těsně před smrtí, což naznačuje, že oběti byly prakticky umučeny k smrti.

Shodným znakem koster jsou zpřerážené lýtkové a holenní kosti. Právě systematické lámání nohou je nezvratným důkazem, že oběti z masového hrobu v Schöneck-Kilianstädten zemřely násilnou a velmi trýznivou smrtí.

Jde totiž o poškození, která nemohou vzniknout až posmrtně během rozkladu těl. Navíc jsou konzistentní s dalšími nálezy podobného typu. Není jisté, jaký má toto mrzačení význam, zdá se však, že primárním účelem bylo znehybnění oběti a znemožnění jejího útěku. Čím se skupina z dnešního Frankfurtu nad Mohanem provinila, že ji potkala tak krutá smrt?

Obětem kdosi přelámat končetiny, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0

VIDITELNÉ OPOVRŽENÍ

Odborníci také upozorňují, že s výjimkou předsmrtných zlomenin nohou není možné definitivně určitě, jaké další zlomeniny vznikly, když oběť ještě žila. Je možné, že v některých případech docházelo také k posmrtnému znetvoření těl.

„Vzhledem k obecné povaze osteologických důkazů o předsmrtném traumatu není možné přesně určit, zda byly živé oběti mučeny, nebo zda byly jejich mrtvoly systematicky zmrzačeny, nebo obojí,“ stojí ve zprávě německých výzkumníků.

„Tyto možnosti však lze chápat podobným způsobem, protože obě mohou okázale vyjadřovat nenávist a opovržení, stejně jako zjevně ledabylá likvidace obětí násilí ve smíšeném hromadném hrobě.“ O příčině konfliktu však vědci pouze spekulují.

Zdá se, že zde došlo ke střetu různých zemědělských komunit. Co k němu vedlo? Podle jedné teorie muselo tehdy dojít k nějaké významné změně, kvůli které se začala zdejší populace surově vyvražďovat. Jaké konkrétní změna ovšem vedla k tomuto společenskému kolapsu, není jasné.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 3.0tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 2.8tis
Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.     Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 1.6tis
Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli? Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 2.7tis
Některé záhadné snímky zcela unikají snahám o vysvětlení, a ani největší skeptici si s nimi neví rady. Patří mezi ně fotka z března 2019, kdy bylo v italském Agropoli údajně zachyceno zjevení Ježíše Krista v oblacích! Šlo jen o hru světla a stínů? Nebo to bylo boží znamení?  Alfredo Lo Brutto je regionální umělec a […]