reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Náboženství a okultismus
Záhada pravěkého masakru: V masovém hrobě skončilo 13 dětí!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.12.2021
976
V masovém hrobě skončilo nejméně 13 nezletilých, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0

Ostatky nejméně 26 osob byly před letu objeveny v centrálním Německu v masovém hrobě starém asi 7000 let. Mrtví byli před smrtí mučeny s brutalitou, kterou v daném období historikové vůbec nepředpokládali.

Polovinu z nich navíc tvoří nezletilé oběti masakru. Pradávnou událost dodnes provází množství nezodpovězených otázek.

V masovém hrobě skončilo nejméně 13 nezletilých, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0 Archeologické naleziště Schöneck-Kilianstädten v současnosti, foto Gerbil / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Obětem kdosi přelámat končetiny, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0

V roce 2006 je během výstavby silnice na severovýchodním předměstí Frankfurtu nad Mohanem v lokalitě zvané Schöneck-Kilianstädten nalezeno vzácné pravěké pohřebiště. Přivolaní archeologové následně odkrývají 7000 let starý masový hrob s ostatky nejméně šestadvaceti osob.

A také tentokrát jsou vědci zaskočeni tím, co odhalí důkladné prozkoumání koster. Dvě z těchto koster patří starším ženám a třináct dalších patří jedincům, kteří ještě nedosáhli dospělosti. Z toho deset je mladších šesti let.

Nejmladší obětí je teprve šestiměsíční kojenec. Všichni bez rozdílu přitom zemřeli smrtí tak násilnou, že by zaskočila i zkušené kriminalisty. Archeologové jsou překvapeni nejen brutalitou, s jakou byly oběti popraveny, ale i tím, že k takovému činu v daném období vůbec došlo.

Historikové násilné konflikty v neolitické Evropě, kdy se lidé teprve učí zemědělství, sice připouštějí, ale kostry nalezené v Německu dokazují, že byly mnohem brutálnější, než se dříve myslelo. Co pravěké útočníky přimělo pobít skupinu s malými dětmi?

Archeologické naleziště Schöneck-Kilianstädten v současnosti, foto Gerbil / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

PŘED SMRTÍ JIM  ZLÁMOU NOHY

Při ohledání koster jsou na nich nalezeny stopy ran po šípech a tupých úderech, které byly pravděpodobně způsobené kamennými sekerami. Jsou zaznamenána rovněž závažná poškození hlavy, obličeje a zubů a četné zlomeniny končetin vzniklé těsně před smrtí, což naznačuje, že oběti byly prakticky umučeny k smrti.

Shodným znakem koster jsou zpřerážené lýtkové a holenní kosti. Právě systematické lámání nohou je nezvratným důkazem, že oběti z masového hrobu v Schöneck-Kilianstädten zemřely násilnou a velmi trýznivou smrtí.

Jde totiž o poškození, která nemohou vzniknout až posmrtně během rozkladu těl. Navíc jsou konzistentní s dalšími nálezy podobného typu. Není jisté, jaký má toto mrzačení význam, zdá se však, že primárním účelem bylo znehybnění oběti a znemožnění jejího útěku. Čím se skupina z dnešního Frankfurtu nad Mohanem provinila, že ji potkala tak krutá smrt?

Obětem kdosi přelámat končetiny, foto Nature Communications / Creative Commons / CC BY 4.0

VIDITELNÉ OPOVRŽENÍ

Odborníci také upozorňují, že s výjimkou předsmrtných zlomenin nohou není možné definitivně určitě, jaké další zlomeniny vznikly, když oběť ještě žila. Je možné, že v některých případech docházelo také k posmrtnému znetvoření těl.

„Vzhledem k obecné povaze osteologických důkazů o předsmrtném traumatu není možné přesně určit, zda byly živé oběti mučeny, nebo zda byly jejich mrtvoly systematicky zmrzačeny, nebo obojí,“ stojí ve zprávě německých výzkumníků.

„Tyto možnosti však lze chápat podobným způsobem, protože obě mohou okázale vyjadřovat nenávist a opovržení, stejně jako zjevně ledabylá likvidace obětí násilí ve smíšeném hromadném hrobě.“ O příčině konfliktu však vědci pouze spekulují.

Zdá se, že zde došlo ke střetu různých zemědělských komunit. Co k němu vedlo? Podle jedné teorie muselo tehdy dojít k nějaké významné změně, kvůli které se začala zdejší populace surově vyvražďovat. Jaké konkrétní změna ovšem vedla k tomuto společenskému kolapsu, není jasné.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.1tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]