reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Náboženství a okultismus
Záhada renesančního obrazu: Je na něm družice?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 23.2.2022
2.7tis
Mohl namalovat renesanční malíř družici? Foto: UnSplash – NASA
281
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Freska Svaté Trojice sice pochází z přelomu 16. a 17. století, vypadá to však, že je na ní spodobněna vesmírná družice! Máme snad před sebou důkaz, že cestování v čase existuje?

Mohl namalovat renesanční malíř družici? Foto: UnSplash - NASA Podívejte se nezávisle na obraz... Je to jasná družice! Foto: Sconosciuto - Creative Commons - volné dílo Malíř sienské školy Ventura Salimbeni ve své době tolik rozruchu nezpůsobí... to až teď. Foto: Creative Commons - volné dílo Viděl malíř  budoucnost? Foto: Sconosciuto - Creative Commons - volné dílo

Renesanční člověk se říká tomu, kdo má talent na mnoho rozličných činností. Renesance je totiž historickou érou, v níž dochází k nejrychlejšímu rozvoji vědy a kultury. A možná, že tento dávný pokrok sahá mnohem dále, než tušíme.

Důkazem může být podivuhodná malba z tohoto období, která zdobí kostel v italském Montalcinu. Jejím autorem je italský malíř Ventura di Arcangelo Salimbeni (1568–1613) a námětem Svatá Trojice. Ovšem není potřeba zdlouhavého průzkumu, abychom zjistili, že na plátně „něco nehraje“.

Zaměříme-li se na dominantní kulovitý útvar v horní části obrazu, je jasné, že do díla ze 16. století nezapadá. Připomíná totiž vesmírnou družici, kterou v té době pochopitelně nikdo znát nemohl!

Podívejte se nezávisle na obraz… Je to jasná družice! Foto: Sconosciuto – Creative Commons – volné dílo

VÝPRAVA DO HISTORIE

V toskánském městě Montalcino finišují práce na kostele San Lorenzo. Chybí už jen výzdoba, kterou má vytvořit malíř sienské školy Ventura Salimbeni. Usilovně pracuje, aby své dílo mohl odevzdat do smluveného termínu, kterým je posvátný rok 1600.

Hotovo má včas a jeho obrazy se stávají ozdobou svatostánku. Kdyby ale jen slavný malíř tušil, jaký poprask způsobí o několik století později! Jedna z fresek je totiž přinejmenším zarážející. Jedná se o obraz Svaté Trojice.

Na první pohled možná rozpaky nebudí. V jeho spodní části je znázorněna bohoslužba a mezi postavami je údajně i tehdejší papež Klement VIII. (pontifikát 1592–1605). V horní části je pak po pravé straně Bůh Otec a vlevo Bůh Syn.

Nad nimi je vyobrazena holubice coby symbol Ducha svatého. Zraky nadšenců konspiračních teorií se však upírají především mezi tyto dvě svaté postavy. Zde se totiž nachází namodralá, lesknoucí se koule, z níž vystupují jakési dvě antény. Co to má znamenat?

Malíř sienské školy Ventura Salimbeni ve své době tolik rozruchu nezpůsobí… to až teď. Foto: Creative Commons – volné dílo

MYSTÉRIUM PŘICHÁZÍ

Při pohledu na neznámé těleso zůstane dnešní člověk na pochybách. Koule vypadá, jako by byla vyrobena z kovu. Příčně a podélně ji rozděluje několik rovnoběžných pásů a vytváří menší obdélníky. Proč tam tyto přímky jsou?

Podle některých lidí je důvod zcela zřejmý: vyobrazený předmět je ve skutečnosti umělou kosmickou družicí! Nasvědčuje tomu metalický povrch koule, její struktura připomínající pláty plechu a dvě antény, jež dokonale dotváří futuristickou iluzi.

Na spodní části si pak lze povšimnout malého výstupku, který vypadá jako objektiv kamery. Co tím chtěl autor naznačit? Objekt je identifikován jako konkrétní těleso – je totiž nápadně podobný sovětské družici Sputnik 1, která odstartovala do vesmíru v roce 1957.

Shodný charakter má navíc i kulovitá družice Vanguard, jež byla vyvíjena v letech 1955–1959. Jak by se ale spodobnění jednoho z těchto těles mohlo dostat na historický obraz z 16. století?

Viděl malíř budoucnost? Foto: Sconosciuto – Creative Commons – volné dílo

TAJEMSTVÍ POD DROBNOHLEDEM

Tajemná koule, kterou přidržují Bůh a Ježíš, má podle historiků představovat nejen Zemi, ale rovnou celý vesmír. „Antény“ vystupující z horní části pak mají být zemskými osami. A proč jsou dvě? Údajně z toho důvodu, aby měla každá svatá postava svou.

Jenže zarážející otázkou zůstává, z jakého důvodu mají ony osy v místech, kde navazují na povrch glóbu, viditelné příruby. Zeměkoule tak dostává poněkud technický charakter. Dalším otazníkem jsou přímky na povrchu koule.

Mohly by být vysvětleny jako rovnoběžky a poledníky, ovšem proč tedy nejsou souvislé? V některých místech na sebe skutečně nenavazují. Malíř takového formátu, jakým byl Salimbeni, zcela jistě rovnou přímku nakreslit dokázal.

Jeho obraz Svaté Trojice tak působí, jako by nesl skryté poselství. To má navíc potvrzovat i neznámý výstupek v dolní části tělesa. Podle expertů na dějiny umění se jedná o vyobrazení Měsíce, který má svůj protipól v podobě Slunce na opačné straně.

Je ale tato interpretace správná? Přestože se motiv univerza v podobě glóbu vyskytuje na vícero obrazech od různých proslulých umělců, ten v Montalcinu je přinejmenším netypický. Nikdo tak nedokáže říci, čím se Salimbeni při své tvorbě skutečně inspiroval. Je jeho výtvor pouze náhodnou předpovědí věcí budoucích?

Foto: UnSplash, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 946
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.2tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.5tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]