Se záhadnou nemocí se v roce 2016 potýkají dva chlapci z Pákistánu. Média s nadsázkou mluví o obráceném vampyrismu. Zdá se totiž, že chlapci jsou závislí na slunečním svitu.
Po západu slunce jsou až do dalšího rána paralyzováni! Co způsobuje tento neobvyklý stav? Lékaři tápou…
Nemluví se o nich jinak než jako o „solárních dětech“ z Pákistánu. Devítiletý Abdul Rasheed a jeho třináctiletý bratr Shoaib Ahmed jsou přes den stejní jako ostatní děti.
Hrají si se svými vrstevníky, učí se, povídají si, smějí se. To vše ale mizí po západu slunce. S příchodem noci chlapci upadají do zvláštního vegetativního stavu. Jsou paralyzováni, nedokážou se hýba tani mluvit.
Zpět k normálnímu životu je přivede až východ slunce, přes noc jsou zcela odkázáni na péči svého otce. Ten je přesvědčen, že jeho synové čerpají energii ze slunce. Lékaři s ním sice tento názor nesdílejí, ale sami nedokážou příčinu podivného stavu odhalit.
Jde o vůbec první takový případ v historii. Potýkají se chlapci s dosud neznámou nemocí? Nebo snad s prokletím, jak věří někteří vesničané?
Maraton testů nic neukáže
Chlapci žijí se svými čtyřmi sourozenci a rodiči ve vesnici Mian Kundi v hornaté oblasti Balúčistánu poblíž pákistánsko-afghánské hranice. Otec dětí Mohammad Hashim tvrdí, že se s podivnou nemocí už narodili.
Stejné příznaky se projevují i u jejich ročního bratra, zatímco další tři děti, dvě dívky a jeden chlapec, jsou v pořádku. Sousedé, kteří rodinu znají, mají o záhadné nemoci jasno.
Rodiče prý na své potomky uvrhli kletbu, neboť jsou v příbuzenském vztahu bratranec – sestřenice. Spíše než o kletbu by ale mohlo jít o jednu z mnoha mutací, které v takových svazcích vznikají.
Jde vůbec o první případ na světě a ani lékaři nedokážou přesně určit, co nemoc způsobuje a jak ji léčit. Otázka tak zůstává stejná. Proč chlapci trpí noční paralýzou?
Odborníci už provedli více než 200 různých testů, například vyšetření krve, mozkových vln, DNA či rozbory půdy a vody v oblasti, kde rodina žije. Bezvýsledně.
O případ se proto začali zajímat i zahraniční odborníci, kteří si vyžádali vzorky odebrané pákistánskými lékaři.
Sluncem to není
„Vzali jsme tento případ jako výzvu, naši lékaři provádějí testy, aby zjistili, proč tyto děti zůstávají aktivní ve dne, ale nemohou otevřít oči, mluvit ani jíst, když zapadne slunce,“ tvrdí Dr. Javed Akram z pákistánského Institutu lékařských věd, který chlapce zkoumá na vlastní náklady, neboť rodina si jejich léčbu nemůže dovolit.
Akram dal dohromady tým 27 pákistánských lékařů a 13 dalších odborníků. Těm se zatím podařilo zjistit jen to, že stav chlapců je závislý spíše na denní době než na slunečním svitu samotném.
Oba totiž zůstávají stále aktivní i během oblačných dnů nebo v tmavé místnosti. Mezitím chlapci užívají léky, které jejich problémy alespoň zmírňují. Pravá podstata této nemoci však zůstává neznámá.