3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhada tajemných věží
Záhada tajemných věží
od 23.6.2021
4.4tis
Pohled na věže. FOTO: Munford/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0
51
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Na Zemi je stále mnoho záhad, jejichž tajemství zůstává dosud nerozluštěno. Patří k nim například starobylé kamenné věže v tibetských horách, ale i jinde. Jsou na neobydlených územích, ale stejně také přímo uprostřed některých osad.

Pohled na Danbu. FOTO: Rduta/ Creative Commons / CC BY 2.0 Pohled na věže. FOTO: Munford/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pohled na Himalaje z Mezinárodní vesmírné stanice.. FOTO: NASA / Creative Commons / Volné dílo

PŘÍPAD HVĚZDICOVITÝCH VĚŽÍ

V roce 1998 francouzská cestovatelka Frederique Darragonová odjela do Himalájí, aby zde pátrala po levhartech sněžných. Jde o ohrožený druh horských kočkovitých šelem. Ale narazila na něco úplně jiného, což ji plně zaujalo. Byly to vysoké věže rozeseté po širokém okolí.

reklama

Na původní předmět svého zájmu zapomněla a plně ji zaujaly právě tyto stavby. Místní Tibeťané nad jejími otázkami jen krčili rameny a odpovídali, že tam věže stojí odjakživa.

Ovšem k jakému účelu sloužily, kdo a jak je stavěl a proč mají tak zajímavý průřez, to nikdo nevěděl.

O vědecké zarputilosti svědčí fakt, že Frederique Darragonová v dalších pěti letech podnikla ještě devět expedic do Tibetu a čínské provincie Sečuán. A bylo co zkoumat. Objevila téměř dvě stovky těchto záhadných věží. Pořídila množství fotografií a měření.

Při prolézání věží také odebrala vzorky z dřevěných trámků a posílala je na analýzu do amerických laboratoří. Tam z několika desítek vzorků zjistili, že může jít o věže ve stáří od 500 let do 1800 let.

PROČ SE MLUVÍ O HVĚZDICOVITÝCH VĚŽÍ?

Jde o to, že řada těchto staveb se vyznačuje hvězdicovým tvarem. Nejčastěji se počet vrcholů pohybuje od pěti výše, ale výjimkou nejsou ani věže s třinácti vrcholy, či jinými kombinacemi.

reklama

Také výška jednotlivých věží je různá, obvykle kolem 30 metrů, ale nejvyšší například dosahuje do výšky 60 metrů. Kamenné bloky váží až 100 kg a tak nás může jen udivovat důmyslnost jejich výstavby.

Hvězdicový tvar podle zkoumání měl velký význam pro trvanlivost věží. Při své výšce musely odolávat náporům silných větrů a také zemětřesení. Zatímco obytné budovy či celé vesnice se při zemětřesení hroutily, věže odolávaly.

HYPOTÉZY O VÝZNAMU VĚŽÍ

Původní počet věží je odhadován až k pěti tisícům, ale dochovaných je kolem 350. Ne že by neodolávaly přírodním podmínkám, ale byly nejčastěji rozebrány obyvateli jako stavební materiál při výstavbě vesnic.

reklama

Vstupy do věží jsou asi 5 metrů nad terénem a lezlo se do nich po žebříku. Také uvnitř je jakési dřevěné schodiště. Ovšem později také nejčastěji používané jako dostupné palivo.

Záhadou ale zůstává, k čemu vlastně věže sloužily. Někteří badatelé je považují za čistě obranná zařízení. Ale proč existuje jejich nahodilé rozmístění, nelogicky i daleko v pustině, a v dobách dávno předtím, než oblast začali napadat výbojní Mongolové.

Další teorie uvádí domněnku, že věže představují mystickou pomyslnou šňůru nazývanou „dmu“, která podle tibetských legend spojuje nebe a zemi. Podporuje ji i americká odbornice na Tibet Bianca Horlemannová.

V tibetských legendách je totiž celá řada příběhů s létajícími koulemi, nazývané „perly z vesmíru“, ve kterých bohové prý sestupovali na zemi. Tyto příběhy se vyskytují například ve dvou stěžejních spisech tibetských budhistů, zvané Kanjur a Tanjur.

Nebo snad věže sloužily pro přenos světelných signálů mezi sebou? Ale nemohly být i navigačními body pro vzpomínané návštěvy létajících těles z kosmu?

Skutečností je, že ani současné výzkumy nemohou dát jasnou odpověď na otázku o jejich významu. A tak si kamenné věže zatím ční k nebi, jako připomínka tajemství jejich poslání.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz