Domů     Neobjasněné události
Záhada tajemných věží
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 23.6.2021
4.4tis
Záhada tajemných věží
Pohled na věže. FOTO: Munford/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0
51
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Na Zemi je stále mnoho záhad, jejichž tajemství zůstává dosud nerozluštěno. Patří k nim například starobylé kamenné věže v tibetských horách, ale i jinde. Jsou na neobydlených územích, ale stejně také přímo uprostřed některých osad.

Pohled na Danbu. FOTO: Rduta/ Creative Commons / CC BY 2.0 Pohled na věže. FOTO: Munford/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pohled na Himalaje z Mezinárodní vesmírné stanice.. FOTO: NASA / Creative Commons / Volné dílo

PŘÍPAD HVĚZDICOVITÝCH VĚŽÍ

V roce 1998 francouzská cestovatelka Frederique Darragonová odjela do Himalájí, aby zde pátrala po levhartech sněžných. Jde o ohrožený druh horských kočkovitých šelem. Ale narazila na něco úplně jiného, což ji plně zaujalo. Byly to vysoké věže rozeseté po širokém okolí.

Na původní předmět svého zájmu zapomněla a plně ji zaujaly právě tyto stavby. Místní Tibeťané nad jejími otázkami jen krčili rameny a odpovídali, že tam věže stojí odjakživa. Ovšem k jakému účelu sloužily, kdo a jak je stavěl a proč mají tak zajímavý průřez, to nikdo nevěděl.

O vědecké zarputilosti svědčí fakt, že Frederique Darragonová v dalších pěti letech podnikla ještě devět expedic do Tibetu a čínské provincie Sečuán. A bylo co zkoumat. Objevila téměř dvě stovky těchto záhadných věží.

Pořídila množství fotografií a měření. Při prolézání věží také odebrala vzorky z dřevěných trámků a posílala je na analýzu do amerických laboratoří. Tam z několika desítek vzorků zjistili, že může jít o věže ve stáří od 500 let do 1800 let.

Danba diaolou.jpg

PROČ SE MLUVÍ O HVĚZDICOVITÝCH VĚŽÍ?

Jde o to, že řada těchto staveb se vyznačuje hvězdicovým tvarem. Nejčastěji se počet vrcholů pohybuje od pěti výše, ale výjimkou nejsou ani věže s třinácti vrcholy, či jinými kombinacemi.

Také výška jednotlivých věží je různá, obvykle kolem 30 metrů, ale nejvyšší například dosahuje do výšky 60 metrů. Kamenné bloky váží až 100 kg a tak nás může jen udivovat důmyslnost jejich výstavby. Hvězdicový tvar podle zkoumání měl velký význam pro trvanlivost věží.

Při své výšce musely odolávat náporům silných větrů a také zemětřesení. Zatímco obytné budovy či celé vesnice se při zemětřesení hroutily, věže odolávaly.

HYPOTÉZY O VÝZNAMU VĚŽÍ

Původní počet věží je odhadován až k pěti tisícům, ale dochovaných je kolem 350. Ne že by neodolávaly přírodním podmínkám, ale byly nejčastěji rozebrány obyvateli jako stavební materiál při výstavbě vesnic.

Vstupy do věží jsou asi 5 metrů nad terénem a lezlo se do nich po žebříku. Také uvnitř je jakési dřevěné schodiště. Ovšem později také nejčastěji používané jako dostupné palivo.

The county seat

Záhadou ale zůstává, k čemu vlastně věže sloužily. Někteří badatelé je považují za čistě obranná zařízení. Ale proč existuje jejich nahodilé rozmístění, nelogicky i daleko v pustině, a v dobách dávno předtím, než oblast začali napadat výbojní Mongolové.

Další teorie uvádí domněnku, že věže představují mystickou pomyslnou šňůru nazývanou „dmu“, která podle tibetských legend spojuje nebe a zemi. Podporuje ji i americká odbornice na Tibet Bianca Horlemannová.

V tibetských legendách je totiž celá řada příběhů s létajícími koulemi, nazývané „perly z vesmíru“, ve kterých bohové prý sestupovali na zemi. Tyto příběhy se vyskytují například ve dvou stěžejních spisech tibetských budhistů, zvané Kanjur a Tanjur.

Nebo snad věže sloužily pro přenos světelných signálů mezi sebou? Ale nemohly být i navigačními body pro vzpomínané návštěvy létajících těles z kosmu?

Skutečností je, že ani současné výzkumy nemohou dát jasnou odpověď na otázku o jejich významu. A tak si kamenné věže zatím ční k nebi, jako připomínka tajemství jejich poslání.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.1tis
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]