Skip to content

Záhada tajemných věží

Na Zemi je stále mnoho záhad, jejichž tajemství zůstává dosud nerozluštěno. Patří k nim například starobylé kamenné věže v tibetských horách, ale i jinde. Jsou na neobydlených územích, ale stejně také přímo uprostřed některých osad.

PŘÍPAD HVĚZDICOVITÝCH VĚŽÍ

V roce 1998 francouzská cestovatelka Frederique Darragonová odjela do Himalájí, aby zde pátrala po levhartech sněžných. Jde o ohrožený druh horských kočkovitých šelem. Ale narazila na něco úplně jiného, což ji plně zaujalo.

Byly to vysoké věže rozeseté po širokém okolí.

Na původní předmět svého zájmu zapomněla a plně ji zaujaly právě tyto stavby. Místní Tibeťané nad jejími otázkami jen krčili rameny a odpovídali, že tam věže stojí odjakživa. Ovšem k jakému účelu sloužily, kdo a jak je stavěl a proč mají tak zajímavý průřez, to nikdo nevěděl.

O vědecké zarputilosti svědčí fakt, že Frederique Darragonová v dalších pěti letech podnikla ještě devět expedic do Tibetu a čínské provincie Sečuán. A bylo co zkoumat. Objevila téměř dvě stovky těchto záhadných věží.

Pořídila množství fotografií a měření. Při prolézání věží také odebrala vzorky z dřevěných trámků a posílala je na analýzu do amerických laboratoří. Tam z několika desítek vzorků zjistili, že může jít o věže ve stáří od 500 let do 1800 let.

Danba diaolou.jpg

PROČ SE MLUVÍ O HVĚZDICOVITÝCH VĚŽÍ?

Jde o to, že řada těchto staveb se vyznačuje hvězdicovým tvarem. Nejčastěji se počet vrcholů pohybuje od pěti výše, ale výjimkou nejsou ani věže s třinácti vrcholy, či jinými kombinacemi.

Také výška jednotlivých věží je různá, obvykle kolem 30 metrů, ale nejvyšší například dosahuje do výšky 60 metrů. Kamenné bloky váží až 100 kg a tak nás může jen udivovat důmyslnost jejich výstavby. Hvězdicový tvar podle zkoumání měl velký význam pro trvanlivost věží.

Při své výšce musely odolávat náporům silných větrů a také zemětřesení. Zatímco obytné budovy či celé vesnice se při zemětřesení hroutily, věže odolávaly.

HYPOTÉZY O VÝZNAMU VĚŽÍ

Původní počet věží je odhadován až k pěti tisícům, ale dochovaných je kolem 350. Ne že by neodolávaly přírodním podmínkám, ale byly nejčastěji rozebrány obyvateli jako stavební materiál při výstavbě vesnic.

Vstupy do věží jsou asi 5 metrů nad terénem a lezlo se do nich po žebříku. Také uvnitř je jakési dřevěné schodiště. Ovšem později také nejčastěji používané jako dostupné palivo.

The county seat

Záhadou ale zůstává, k čemu vlastně věže sloužily. Někteří badatelé je považují za čistě obranná zařízení. Ale proč existuje jejich nahodilé rozmístění, nelogicky i daleko v pustině, a v dobách dávno předtím, než oblast začali napadat výbojní Mongolové.

Další teorie uvádí domněnku, že věže představují mystickou pomyslnou šňůru nazývanou „dmu“, která podle tibetských legend spojuje nebe a zemi. Podporuje ji i americká odbornice na Tibet Bianca Horlemannová. V tibetských legendách je totiž celá řada příběhů s létajícími koulemi, nazývané „perly z vesmíru“, ve kterých bohové prý sestupovali na zemi. Tyto příběhy se vyskytují například ve dvou stěžejních spisech tibetských budhistů, zvané Kanjur a Tanjur.

Nebo snad věže sloužily pro přenos světelných signálů mezi sebou? Ale nemohly být i navigačními body pro vzpomínané návštěvy létajících těles z kosmu?

Skutečností je, že ani současné výzkumy nemohou dát jasnou odpověď na otázku o jejich významu. A tak si kamenné věže zatím ční k nebi, jako připomínka tajemství jejich poslání.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...