18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Záhada umělých ostrovů
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 23.11.2020
6.1tis
Pohled na ostrůvek FOTO: newatlas.com
512
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Crannogs je název pro umělé ostrovy vyskytující se ve vodách Skotska, Walesu či Británie. Nejčastěji stojí v mělkých pobřežních vodách, u ústí řek, ale lze je nalézt i v mělkých jezerech. Nejde však o nějaký novodobý stavitelský výstřelek.

Naopak se ukazuje, že jejich stáří může být až 5000 let.

Uměle vytvořený ostrov FOTO: bbc.com Nález keramické nádoby FOTO: bbc.com Pohled na ostrůvek FOTO: newatlas.com

Z ČEHO BYLY OSTROVY STAVĚNÉ?

Tyto miniaturní umělé ostrůvky byly vytvořeny podle archeologa Frasera Sturta ze Southamptonské univerzity z kamenů, dřev a hlíny. Kruhové ostrůvky představují plochu nejčastěji o průměru od 10 do 30 metrů.

Pro jejich zbudování bylo potřeba ohromného úsilí, neboť tuny kamení a ostatního materiálu sem bylo naneseno ručně. Jejich konstrukce odpovídala místním poměrům, některé měly i jakousi palisádu vyplněnou kamením.

Uměle vytvořený ostrov FOTO: bbc.com

NEZNÁMÝ ÚČEL OSTRŮVKŮ

Ovšem to, k čemu vlastně ostrůvky sloužily, zůstává dosud jednoznačně nerozřešeno. Má se za to, že snad sloužily jak k bydlení, tak i k úkrytu před nepřítelem apod. Ovšem od roku 2012 se i náhled na umělé ostrůvky poněkud mění.

To když bývalý člen Královského vojenského námořnictva Chris Murray při potápění objevil v okolí ostrovů Herbides ve Skotsku keramické nádoby. Bylo jich kupodivu mnoho a byly roztroušené po celém okolí… A hlavně byly téměř nepoškozené.

A tak se odborníci domnívají, že ostrůvky mohly být místem slavnostního setkávání a různých rituálů. Právě nález téměř nepoškozených misek či džbánků může nasvědčovat těmto účelům. Například při pohřbu byla zřejmě keramika doprovázející mrtvého vhazována do vody neobyčejně šetrně.

Nález keramické nádoby FOTO: bbc.com

DALŠÍ MOŽNOSTI VÝZKUMU

Protože jen ve Skotsku a v Irsku bylo objeveno více než 570 takovýchto umělých ostrůvků, z nichž většina ještě nebyla podrobně prozkoumána, může dojít ještě k řadě překvapujících nálezů. Ale tento počet zdaleka nemusí být konečný, neboť řada dalších byla v minulosti zatopena.

Takže případný výzkum tohoto fenoménu a dalších záhad ještě nekončí. Dovednosti našich předků stále překvapují.

Foto: bbc.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.1tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 862
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]