Skip to content

Záhada umělých ostrovů

Crannogs je název pro umělé ostrovy vyskytující se ve vodách Skotska, Walesu či Británie. Nejčastěji stojí v mělkých pobřežních vodách, u ústí řek, ale lze je nalézt i v mělkých jezerech. Nejde však o nějaký novodobý stavitelský výstřelek.

Naopak se ukazuje, že jejich stáří může být až 5000 let.

Z ČEHO BYLY OSTROVY STAVĚNÉ?

Tyto miniaturní umělé ostrůvky byly vytvořeny podle archeologa Frasera Sturta ze Southamptonské univerzity z kamenů, dřev a hlíny. Kruhové ostrůvky představují plochu nejčastěji o průměru od 10 do 30 metrů.

Pro jejich zbudování bylo potřeba ohromného úsilí, neboť tuny kamení a ostatního materiálu sem bylo naneseno ručně. Jejich konstrukce odpovídala místním poměrům, některé měly i jakousi palisádu vyplněnou kamením.

Uměle vytvořený ostrov FOTO: bbc.com
NEZNÁMÝ ÚČEL OSTRŮVKŮ

Ovšem to, k čemu vlastně ostrůvky sloužily, zůstává dosud jednoznačně nerozřešeno. Má se za to, že snad sloužily jak k bydlení, tak i k úkrytu před nepřítelem apod. Ovšem od roku 2012 se i náhled na umělé ostrůvky poněkud mění.

To když bývalý člen Královského vojenského námořnictva Chris Murray při potápění objevil v okolí ostrovů Herbides ve Skotsku keramické nádoby. Bylo jich kupodivu mnoho a byly roztroušené po celém okolí… A hlavně byly téměř nepoškozené.

A tak se odborníci domnívají, že ostrůvky mohly být místem slavnostního setkávání a různých rituálů. Právě nález téměř nepoškozených misek či džbánků může nasvědčovat těmto účelům. Například při pohřbu byla zřejmě keramika doprovázející mrtvého vhazována do vody neobyčejně šetrně.

Nález keramické nádoby FOTO: bbc.com
DALŠÍ MOŽNOSTI VÝZKUMU

Protože jen ve Skotsku a v Irsku bylo objeveno více než 570 takovýchto umělých ostrůvků, z nichž většina ještě nebyla podrobně prozkoumána, může dojít ještě k řadě překvapujících nálezů. Ale tento počet zdaleka nemusí být konečný, neboť řada dalších byla v minulosti zatopena.

Takže případný výzkum tohoto fenoménu a dalších záhad ještě nekončí. Dovednosti našich předků stále překvapují.

Foto: bbc.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články