27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Vesmír a technologie
Záhada vozítka Yutu 2: Co se skrývá za fotografií podivně pravidelné „chatrče“?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.3.2022
3.1tis
Lunární vozítko Yutu-2, foto CSNA/Siyu Zhang/Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0
297
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Podivný útvar poblíž měsíčního kráteru Von Kármán před nedávnem vyfotografovalo čínské lunární vozítko Yutu 2. Zpočátku se zdá, že jde o pravidelnou krychli připomínající kůlnu či snad malou chatrč.

Když však vozítko anomálii prozkoumá zblízka, ukáže se, že jde o něco zcela jiného.

V prosinci loňského roku svět obletěla virální fotografie neznámého útvaru, kterou v předchozím měsící pořídilo čínské lunární vozítko Yutu 2. Rover na odvrácenou stranu měsíce dosedá v lednu roku 2019 a od té doby prozkoumává krajinu, kterou by astronomové ze Země nikdy nemohli spatřit.

To samo o sobě je velmi vzrušující, neboť jde o první sondu tohoto typu. Za uplynulé tři roky Yutu 2 řídícímu středisku na Zemi posílá hned několik záběrů, které na internetu vyvolávají bouřlivé debaty o možném životě na Měsíci.

V centru té nejnovější se ocitá fotografie, kterou vozítko pořídilo během putování přes kráter Von Kármán. Je na ní zachycena pustá měsíční krajina a v kontrastu s temným vesmírem pozadí se na relativně rovném horizontu tyčí zvláštní pravidelný útvar.

Zdá se, že má tvar krychle, a mnozí se při pohledu na snímek neubrání srovnání s legendárním monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. Vědcům z čínské vesmírné agentury připomíná spíše jednoduchou chatrč s plochou střechou a začnou takovou přezdívku pro objekt používat. Je měsíční „chatrč“ skutečnou stavbou?

Yutu-2 prozkoumává odvrácenou stranu Měsíce, foto Apollo 16 astronauts / Creative Commons / Volné dílo

NEFRITOVÝ KRÁLÍK

Spekulace a výklady snímku vozítka Yutu 2 se pohybují od mimozemské vesmírné sondy či část tajné základny přes neobyčejnou leč přírodní formaci až po prosté zkreslení, kterých jsme v minulosti viděli již celou řadu.

V některých případech totiž dochází během procesu zpracování fotografií k automatickému dosazování okolních pixelů a některé objekty dostávají tvar pravidelnější, než jaký ve skutečnosti mají. Naštěstí se v tomto případě fotografovaný objekt nachází asi jen 80 metrů od vozítka a tak se vědci rozhodnou přiblížit se k „chatrči“ a zjistit, která z vyslovených teorií je nejblíže pravdě.

Trvá asi měsíc, než se vozítko dostane do bezprostřední blízkosti a pak, na začátku letošního ledna, je záhada tajemné krychle rozluštěna. Tajemná krychle ve skutečnosti není krychlí, ale neobyčejně tvarovaným kusem horniny, který připomíná králíka.

„Nefritový králík“, jak se útvaru říká nyní, je zřejmě pozůstatkem dávného nárazu meteoritu a nic záhadného se k němu nepojí. Za zmínku ovšem stojí úsměvný fakt, že o králíkovi na Měsíci hovoří i prastará čínská mytologie.

Podle pověsti zde s bohyní Měsíce Čchang-e žije také Nefritový králík. Najde lunární vozítko ještě další postavy z bájí dálného východu?

Foto: Creative Commons, Youtube (iGadgetPro)
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.8tis
Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit. O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Vědci již léta sbírají data a provádějí […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]