29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Vesmír a technologie
Záhada vozítka Yutu 2: Co se skrývá za fotografií podivně pravidelné „chatrče“?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.3.2022
3.1tis
Lunární vozítko Yutu-2, foto CSNA/Siyu Zhang/Kevin M. Gill / Creative Commons / CC BY 2.0
297
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Podivný útvar poblíž měsíčního kráteru Von Kármán před nedávnem vyfotografovalo čínské lunární vozítko Yutu 2. Zpočátku se zdá, že jde o pravidelnou krychli připomínající kůlnu či snad malou chatrč.

Když však vozítko anomálii prozkoumá zblízka, ukáže se, že jde o něco zcela jiného.

V prosinci loňského roku svět obletěla virální fotografie neznámého útvaru, kterou v předchozím měsící pořídilo čínské lunární vozítko Yutu 2. Rover na odvrácenou stranu měsíce dosedá v lednu roku 2019 a od té doby prozkoumává krajinu, kterou by astronomové ze Země nikdy nemohli spatřit.

To samo o sobě je velmi vzrušující, neboť jde o první sondu tohoto typu. Za uplynulé tři roky Yutu 2 řídícímu středisku na Zemi posílá hned několik záběrů, které na internetu vyvolávají bouřlivé debaty o možném životě na Měsíci.

V centru té nejnovější se ocitá fotografie, kterou vozítko pořídilo během putování přes kráter Von Kármán. Je na ní zachycena pustá měsíční krajina a v kontrastu s temným vesmírem pozadí se na relativně rovném horizontu tyčí zvláštní pravidelný útvar.

Zdá se, že má tvar krychle, a mnozí se při pohledu na snímek neubrání srovnání s legendárním monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. Vědcům z čínské vesmírné agentury připomíná spíše jednoduchou chatrč s plochou střechou a začnou takovou přezdívku pro objekt používat. Je měsíční „chatrč“ skutečnou stavbou?

Yutu-2 prozkoumává odvrácenou stranu Měsíce, foto Apollo 16 astronauts / Creative Commons / Volné dílo

NEFRITOVÝ KRÁLÍK

Spekulace a výklady snímku vozítka Yutu 2 se pohybují od mimozemské vesmírné sondy či část tajné základny přes neobyčejnou leč přírodní formaci až po prosté zkreslení, kterých jsme v minulosti viděli již celou řadu.

V některých případech totiž dochází během procesu zpracování fotografií k automatickému dosazování okolních pixelů a některé objekty dostávají tvar pravidelnější, než jaký ve skutečnosti mají. Naštěstí se v tomto případě fotografovaný objekt nachází asi jen 80 metrů od vozítka a tak se vědci rozhodnou přiblížit se k „chatrči“ a zjistit, která z vyslovených teorií je nejblíže pravdě.

Trvá asi měsíc, než se vozítko dostane do bezprostřední blízkosti a pak, na začátku letošního ledna, je záhada tajemné krychle rozluštěna. Tajemná krychle ve skutečnosti není krychlí, ale neobyčejně tvarovaným kusem horniny, který připomíná králíka.

„Nefritový králík“, jak se útvaru říká nyní, je zřejmě pozůstatkem dávného nárazu meteoritu a nic záhadného se k němu nepojí. Za zmínku ovšem stojí úsměvný fakt, že o králíkovi na Měsíci hovoří i prastará čínská mytologie.

Podle pověsti zde s bohyní Měsíce Čchang-e žije také Nefritový králík. Najde lunární vozítko ještě další postavy z bájí dálného východu?

Foto: Creative Commons, Youtube (iGadgetPro)
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.3tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně poté, co Sověti vynesou do […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. […]
od Mirek Brát 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje paprsek […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.2tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]