Skip to content

Záhada ženy z Isdalu: Před kým se skrývala půvabná neznámá?

Byla půvabná, mladá a elegantní. Zemřela však opuštěná, nikdo ji nehledal a nikdo dodnes nezná ani její jméno. Možná proto, že jich měla hned několik. Skutečná identita ženy nalezené bez života v norských horách zůstává neznámá.

Stejně jako jméno toho, kdo za její smrtí stál. Byla záhadná žena tajnou špionkou, nebo před někým marně utíkala?

Jenevive Lancia, Claudia Tjelt, Vera Schlosseneck, Claudia Nielsen, Alexia Zarna-Merchez, Vera Jarle, Finella Lorck a Elizabeth Leen Hoywfer. Pod těmito jmény se představovala žena, jejíž skutečná identita zůstává neznámá.

Těch falešných měla celkem devět a procestovala s nimi notný kus světa. Když se po informacích o této ženě začne shánět Interpol, poznávají lidé ze všech koutů Evropy. Podle jejich svědectví hovoří plynně francouzsky, německy, anglicky a vlámsky.

Ráda a často mění svůj vzhled, ale jinak je to tichá, elegantní, mladá, půvabná a velice vzdělaná dáma. Jenže teď je také mrtvá, nikomu nechybí, její jméno nikdo nezná a její vrahové, kteří vynaložili obrovské úsilí, aby se ujistili, že už nikdy nespatří světlo světa, stále unikají.

Částečně ohořelé tělo oběti našel 29. listopadu 1970 v horském údolí Isdalen na západě Norska místní profesor, který si vyšel se dvěma svými dcerami na pěší túru. Stopy na místě nálezu a následná pitva vypovídají o neobvykle brutálním zločinu.

Do čeho se neznámá kráska namočila?

Identita ženy je dodnes záhadou.
NEODEŠLA DOBROVOLNĚ

Kolem těla jsou zajištěny mimo jiné dvě lahve od benzínu, prázdná láhev alkoholu, asi desítka prášků na spaní a ohořelý cestovní pas. Vyšetřovatelé se chytnou právě léků a začnou případ řešit jako možnou sebevraždu.

Výsledky pitvy ale vyprávějí jiný příběh. Jako příčina smrti je stanovena kombinace popálenin a otrava oxidem uhelnatým. V její krvi jsou stopy velkého množství prášků na spaní a modřiny na jejím krku naznačují, že neodešla dobrovolně.

Spíš se zdá, že ji kdosi pevně držel po krkem, zatímco ji nutil polykat prášky na spaní a zřejmě je zapíjet množstvím alkoholu. Nakonec její bezvládné nahé tělo polil benzínem a zapálil. Šaty odnesl a ještě předtím ženě z konečků prstů sedřel otisky, aby nemohla být identifikována!

Proč? Ve prospěch cizího zavinění hovoří i fakt, že tato žena byla v údolí spatřena jen pět dnů před nalezením těla ve společnosti dvou mužů, kteří šli těsně za ní. Vypadala prý jako cizinka, byla oblečena elegantně, ale naprosto nevhodně na pobyt v horách.

Její obličej byl zkroucený strachem. Zdálo se, že chce svědkovi něco říct, ale zřejmě se bála mužů za ní. Také oni prý vypadali jako cizinci. Byli to její vrahové?

Její zohavené tělo leželo v norském údolí.
DALŠÍ ZÁHADNÝ KUFŘÍK

I v tomto případě je na nádraží v nejbližším městě nalezen kufr oběti. Tentokrát hned dva. Jsou v nich elegantní šaty ušité podle italské módy s odstraněnými štítky, recept na neznámý krém, za kterého někdo odstranil datum vystavení a jméno lékaře, pohlednice s fotkami známého italského fotografa, části paruky, stříbrné lžičky, různé brýle, 500 německých marek v tajné kapse a deník s řadou nepochopitelných kódů.

Otisky prstů na všech předmětech a kufrech někdo pečlivě odstranil. Co to znamená? Kódy z deníku jsou nakonec dešifrovány jako souřadnice různých míst v Evropě a Norsku, která navštívila. Latinská Amerika mezi nimi není, přestože podle expertů zubní péči podstupovala právě tam.

Italskému fotografovi, jehož fotky měla v kufru, pro změnu tvrdí, že pochází z Jihoafrické republiky. Trochu tajemně také dodává, že jí zbývá jen šest měsíců, aby se podívala na ta nejhezčí místa v Norsku.

Věděla, že jsou jí nepřátelé v patách?

Údolí Isdalen
PŘED KÝM PRCHALA?

Zvláštní je, že mezi svědky, kteří se Interpolu přihlásili, nejsou žádní přátelé či příbuzní ženy. Většinou jde o hotelový personál z míst, kde pobývala, který se shoduje, že se v hotelech chovala podivně a zdá se, že je pořád velmi ostražitá.

„Co se týče jejího pobytu v Bergenu, bylo zjištěno, že se žena ubytovala v několika hotelech a po ubytování se několikrát dožadovala výměny pokoje a v jednu chvíli vehementně trvala na pokoji s balkonem,“ píše k případu současný americký publicista Brent Swancer.

„Při přihlášení na hotel použila své falešné jméno a vydávala se za obchodnici se starožitnostmi,“ dodává. Z místa na místo přitom zjevně cestovala z jiných důvodů. Prchala snad před někým? Nebo byla v norských horách byla zavražděna špionka?

Druhé verzi se přiklání svědek, který vystrašenou ženu v doprovodu dvou cizinců v údolí potkal. Ten tvrdí, že své svědectví šel příslušným úřadům nahlásil ihned poté, co se v oblasti našlo tělo. Jenže muži z Interpolu mu údajně doporučili, aby dal od případu ruce pryč.

„Zapomeňte na ni. Byla odstraněna a případ nebude nikdy vyřešen,“ varovali ho.

Zametl Interpol případ ženy pod koberec?
Foto: ichef.bbci.co.uk, morbidology.com, www.thetrentonline.com, allthatsinteresting.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...