Skip to content

Záhada ženy z Isdalu: Před kým se skrývala půvabná neznámá?

Byla půvabná, mladá a elegantní. Zemřela však opuštěná, nikdo ji nehledal a nikdo dodnes nezná ani její jméno. Možná proto, že jich měla hned několik. Skutečná identita ženy nalezené bez života v norských horách zůstává neznámá.

Stejně jako jméno toho, kdo za její smrtí stál. Byla záhadná žena tajnou špionkou, nebo před někým marně utíkala?

Jenevive Lancia, Claudia Tjelt, Vera Schlosseneck, Claudia Nielsen, Alexia Zarna-Merchez, Vera Jarle, Finella Lorck a Elizabeth Leen Hoywfer. Pod těmito jmény se představovala žena, jejíž skutečná identita zůstává neznámá.

Těch falešných měla celkem devět a procestovala s nimi notný kus světa. Když se po informacích o této ženě začne shánět Interpol, poznávají lidé ze všech koutů Evropy. Podle jejich svědectví hovoří plynně francouzsky, německy, anglicky a vlámsky.

Ráda a často mění svůj vzhled, ale jinak je to tichá, elegantní, mladá, půvabná a velice vzdělaná dáma. Jenže teď je také mrtvá, nikomu nechybí, její jméno nikdo nezná a její vrahové, kteří vynaložili obrovské úsilí, aby se ujistili, že už nikdy nespatří světlo světa, stále unikají.

Částečně ohořelé tělo oběti našel 29. listopadu 1970 v horském údolí Isdalen na západě Norska místní profesor, který si vyšel se dvěma svými dcerami na pěší túru. Stopy na místě nálezu a následná pitva vypovídají o neobvykle brutálním zločinu.

Do čeho se neznámá kráska namočila?

Identita ženy je dodnes záhadou.
NEODEŠLA DOBROVOLNĚ

Kolem těla jsou zajištěny mimo jiné dvě lahve od benzínu, prázdná láhev alkoholu, asi desítka prášků na spaní a ohořelý cestovní pas. Vyšetřovatelé se chytnou právě léků a začnou případ řešit jako možnou sebevraždu.

Výsledky pitvy ale vyprávějí jiný příběh. Jako příčina smrti je stanovena kombinace popálenin a otrava oxidem uhelnatým. V její krvi jsou stopy velkého množství prášků na spaní a modřiny na jejím krku naznačují, že neodešla dobrovolně.

Spíš se zdá, že ji kdosi pevně držel po krkem, zatímco ji nutil polykat prášky na spaní a zřejmě je zapíjet množstvím alkoholu. Nakonec její bezvládné nahé tělo polil benzínem a zapálil. Šaty odnesl a ještě předtím ženě z konečků prstů sedřel otisky, aby nemohla být identifikována!

Proč? Ve prospěch cizího zavinění hovoří i fakt, že tato žena byla v údolí spatřena jen pět dnů před nalezením těla ve společnosti dvou mužů, kteří šli těsně za ní. Vypadala prý jako cizinka, byla oblečena elegantně, ale naprosto nevhodně na pobyt v horách.

Její obličej byl zkroucený strachem. Zdálo se, že chce svědkovi něco říct, ale zřejmě se bála mužů za ní. Také oni prý vypadali jako cizinci. Byli to její vrahové?

Její zohavené tělo leželo v norském údolí.
DALŠÍ ZÁHADNÝ KUFŘÍK

I v tomto případě je na nádraží v nejbližším městě nalezen kufr oběti. Tentokrát hned dva. Jsou v nich elegantní šaty ušité podle italské módy s odstraněnými štítky, recept na neznámý krém, za kterého někdo odstranil datum vystavení a jméno lékaře, pohlednice s fotkami známého italského fotografa, části paruky, stříbrné lžičky, různé brýle, 500 německých marek v tajné kapse a deník s řadou nepochopitelných kódů.

Otisky prstů na všech předmětech a kufrech někdo pečlivě odstranil. Co to znamená? Kódy z deníku jsou nakonec dešifrovány jako souřadnice různých míst v Evropě a Norsku, která navštívila. Latinská Amerika mezi nimi není, přestože podle expertů zubní péči podstupovala právě tam.

Italskému fotografovi, jehož fotky měla v kufru, pro změnu tvrdí, že pochází z Jihoafrické republiky. Trochu tajemně také dodává, že jí zbývá jen šest měsíců, aby se podívala na ta nejhezčí místa v Norsku.

Věděla, že jsou jí nepřátelé v patách?

Údolí Isdalen
PŘED KÝM PRCHALA?

Zvláštní je, že mezi svědky, kteří se Interpolu přihlásili, nejsou žádní přátelé či příbuzní ženy. Většinou jde o hotelový personál z míst, kde pobývala, který se shoduje, že se v hotelech chovala podivně a zdá se, že je pořád velmi ostražitá.

„Co se týče jejího pobytu v Bergenu, bylo zjištěno, že se žena ubytovala v několika hotelech a po ubytování se několikrát dožadovala výměny pokoje a v jednu chvíli vehementně trvala na pokoji s balkonem,“ píše k případu současný americký publicista Brent Swancer.

„Při přihlášení na hotel použila své falešné jméno a vydávala se za obchodnici se starožitnostmi,“ dodává. Z místa na místo přitom zjevně cestovala z jiných důvodů. Prchala snad před někým? Nebo byla v norských horách byla zavražděna špionka?

Druhé verzi se přiklání svědek, který vystrašenou ženu v doprovodu dvou cizinců v údolí potkal. Ten tvrdí, že své svědectví šel příslušným úřadům nahlásil ihned poté, co se v oblasti našlo tělo. Jenže muži z Interpolu mu údajně doporučili, aby dal od případu ruce pryč.

„Zapomeňte na ni. Byla odstraněna a případ nebude nikdy vyřešen,“ varovali ho.

Zametl Interpol případ ženy pod koberec?
Foto: ichef.bbci.co.uk, morbidology.com, www.thetrentonline.com, allthatsinteresting.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Proč tak šetří na své manželce?
nasehvezdy.cz

Proč tak šetří na své...

Nedávno se nechal slyšet, že vyrostl relativně v...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Tajemství izolepy: Proč funguje jako rentgen?
epochaplus.cz

Tajemství izolepy: Proč...

Pokud vám zrovna nedošla, určitě ji máte...
Co potřebují suché vlasy
nasehvezdy.cz

Co potřebují suché vlasy

Jsou vaše vlasy suché, polámané, třepí se...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
V-3: Superdělo s hlavní dlouhou 130 metrů!
epochaplus.cz

V-3: Superdělo s hlavní...

Země se zachvěje a vzápětí vyplivne kovový...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...