„Zkamenělým“ dítětem, odborně nazývané lithopedion, je dnes již poměrně vzácný jev, kdy lidský plod se místo v děloze usadí v břišní dutině. Zde zůstane trvale uložen a postupně zvápenatí.
Nejstarší archeologické nálezy jsou staré více jak 3000 let. První lékařsky zdokumentovaný případ lithopedia pochází z roku 1582, kdy Colombe Chatriová otěhotněla ve 40 letech, ale neporodila.
Tři roky byla upoutána na lůžko a po zbytek života trpěla bolestmi břicha. Po smrti v 68 letech se při pitvě našlo zkamenělé tělíčko holčičky se zbytky vlasů a jedním zubem.
Celkem bylo v průběhu let zaznamenáno kolem 300 případů lithopedionů. Známý je případ Indky Jyoti Kumarové z Madhya Pradéše, která v roce 1976 mimoděložně otěhotněla a měla se podrobit operaci.
Té se ale bála a z nemocnice utekla jen s nějakými prášky na bolest zpět do své vsi.
Teprve po 38 letech při návštěvě nemocnice na magnetické rezonanci zjistili zvápenatělou kostru, kterou operativně odstranili. Ale rekord drží dvaadevadesátiletá Estella Melendezová z Chile.
Ve svém věku doma upadla a na rentgenu v nemocnici v San Antoniu zjistili, že v sobě nosí zkamenělé miminko. Před padesáti lety ji totiž diagnostikovali nezhoubný nádor, ale ve skutečnosti šlo o mimoděložní těhotenství.
Protože nyní v jejím věku by případná operace byla velice riziková, tak zkamenělý plod v ní zůstane až do její smrti. Příroda má všelijaké záhady, které však moderní medicína postupně úspěšně odhaluje. K tomu samozřejmě patří i předcházení lithopediím.