26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Záhadná bilokace: Rozdvojená učitelka děsila studentky!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.12.2019
5.7tis
171
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Podivné případy, kdy je jeden člověk prokazatelně pozorován na dvou místech zároveň, se týkají zejména křesťanských světců, u nichž je takový jev považován za jeden ze jejich zázraků. Bilokace jsou ale schopni i zcela obyčejní lidé. Jednou z nich je litevská učitelka Emilia Sagée.

Emilia Sagée učila na dívčí škole.

Na prestižní dívčí škole v Neuwelcke v dnešní Litvě, kterou navštěvují pouze studentky šlechtické krve, od roku 1845 působí učitelka francouzštiny Emilia Sagée. Není svatou, ani netíhne k čarodějnictví, přesto má svého podivného dvojníka.

Její příběh založený na výpovědí tehdejších studentek ve své knize zaznamenává americký spisovatel Robert Dale Owen (1801–1877). Jednou ze studentek je baronka Julie von Güldenstubbe, které je v době událostí 13 let.

Baronka a dvanáct jejích spolužaček sedí ve třídě a před nimi stojí Emilia Sagée, která zapisuje na tabuli. Najednou se zdá, jako by se její stín začal oddělovat a získávat čím dál zřetelnější obrysy. Za okamžik už před udivenými studentkami stojí vedle sebe učitelky dvě.

Dvojnice je od originálu naprosto k nerozeznání a dokonale kopíruje pohyby skutečné Sagée, jen s tím rozdílem, že nedrží křídu. Co se to právě stalo?

Robert Dale Owen

PŘÍZRAK HLÍDÁ TŘÍDU

Podobná příhoda je zaznamenána jednoho večera během večeře, kdy dvojnice učitelky stojí za svou předlohou a opět kopíruje její pohyby, jen v ruce nedrží příbor. Později se ale přízrak stává zcela nezávislým.

Poté je učitelka vídána současně na dvou různých místech v areálu školy. Prochází se například po chodbách, přestože je prokazatelně ve své třídě, kde vede vyučování. Jeden z nejzajímavějších případů se odehrává v letě 1846.

Dívky se sešly u dlouhých pracovních stolů na lekci šití a vyšívání. Z učebny mohou spatřit svou francouzštinářku sbírající květiny na zahradě. A učitelka zase vidí do jejich pracovny. Jak později sama vzpomíná, všimla si, jak dozorující kantor ze třídy odchází.

V tu chvíli jí prý bleskne hlavou: „Dozor je pryč, vsadím se, že toho mladé dámy využijí a budou mrhat časem na drby. Kéž bych tam byla.“ A za okamžik tam skutečně je.

Žena a její dvojče studentky děsily.

PODIVNĚ ZHUŠTĚNÝ VZDUCH

Učitelka se náhle objeví v prázdné židli, na které bez hnutí sedí a pozoruje třídu. Dvě odvážné studentky se k přízraku přiblíží a pokusí se jej dotknout. Připadá jim jako by byl tvořen hustým vzduchem a kolem něj panuje jakýsi zvláštní odpor.

Jedna z dívek dokonce skrz učitelku dokáže projít! Sama Sagée o fenoménu dlouho nemá ani tušení. Svou dvojnici totiž nikdy neviděla a o jejím zjevení prý ví jen podle výrazů přítomných. Jejich tváře jsou náhle vyděšené a oči upřeně sledují něco, co se podle všeho pohybuje blízko ní.

V době zjevení své dvojnice ovšem pociťuje velkou únavu, její pohybu jsou pomalé a ztuhlé a obličej bledý. Právě kvůli vyděšeným studentkám nakonec učitelka ze školy odchází. Střech nad hlavou ji poskytne její švagrová, matka několika dětí.

Ty si na úkaz poměrně rychle zvykají s oblibou prohlašují: „Máme dvě tety Emilie!“ Jak ale k rozdvojení učitelky docházelo? Jistým vodítkem může být její přiznání, že se to stává zejména je-li příliš ponořena do své práce, nebo když se soustředí na určité místo.

Foto: weareteachers.com, Wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 2.2tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.4tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 3.0tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.2tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]