21. listopadu 1896: Během jediného večera spatří stovky lidí v USA v oblacích tajemné objekty připomínající vzducholodě.
Domů     Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
od 7.2.2024
3.3tis
331
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V Jižní Americe se nachází mnoho zvláštních staveb, nad jejichž technickým provedením zůstává rozum stát.

Nikdo dnes nedokáže vysvětlit, jak mohli dávní budovatelé vytvořit tak monumentální, a přesto precizně tvarovavé stavby. Jedním z těchto divů je i pevnost Samaipata, která by mohla být dokonce starší než Stonehenge!

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší! Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou. Britský cestovatel Percy Fawcett.

V centrální části Bolívie, na východním úpatí And, se nachází malé městečko Samaipata. Jeho architektura je veskrze španělská. Však ho také na počátku

17. století založili španělští dobyvatelé. Lokalita je proslulá především pěstováním vinné révy. Obec ale proslavilo něco úplně jiného.

Jen pár kilometrů na východ se nachází unikátní archeologické naleziště El Fuerte de Samaipata, které široko daleko nemá obdoby. Výzkumníci tu už mnoho let odkrývají pozůstatky dávného městského komplexu, nad jehož vyspělostí se všichni podivují.

Jeho stavbu zprvu všichni připisovali Inkům, kteří byli známí svou stavitelskou precizností, s postupujícími vykopávkami se ale ukazuje, že je celá lokalita mnohem starší. Vyvstává ale otázka, kdo jiný by v tomto místě mohl něco tak složitého postavit?

Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.
Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.

Rozlehlý komplex

Samotný komplex se skládá ze dvou částí. Centrální místo představuje otesaná skalní plošina, jejíž základna má rozměr zhruba 220 × 60 metrů.

Do skály je z boku vytesaná řada menších i větších výklenků, které jsou bohatě zdobené reliéfy zvířat i různými geometrickými tvary. Jejich účel je neznámý. Spekuluje se ale, že se tu možná shromažďovaly náboženské relikvie nebo jiné významné předměty.

Na nejvyšším místě skály se nachází dlouhá prohlubeň se stupňovitými okraji, které nejspíše sloužily k sezení. Podle odborníků mohla tato část sloužit jako shromaždiště, kde se možná konaly sněmy kněží nebo jiných vysokých hodnostářů.

Na jih od této otesané skály se pak nachází rozlehlá obytná část. Ústředním bodem je prostorné náměstí, kde se mohli obyvatelé města shromažďovat během obřadů nebo sněmů. Jak je ale toto místo vlastně staré?

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!
Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!

Nejasná datace

Po zahájení archeologických vykopávek se výzkumníci domnívali, že odkrývají incké město, které tento slavný jihoamerický národ vybudoval na východní hranici své říše. S přibývajícími nálezy začalo být ale jasné, že Inkové se na výstavbě Samaipaty nepodíleli.

Pouze převzali už existující město, které nejspíše v 15. století při svých válečných výpadech dobyli a učinili z něj pohraniční pevnost své říše. Odborníci na základě vykopávek odhadli, že komplex mohl být postaven kolem roku 300 n. l. a za jeho stavitele určili indiánské kmeny pocházející z amazonských nížin.

V této době se měla údajně jedna skupina zvaná Chané, která sdružovala několik indiánských kmenů, usadit ve výše položených oblastech And a vybudovat si tu své osady včetně velkého městského komplexu. Tato teorie je ale poněkud krkolomná.

Kultura Chané totiž stavěla jen obyčejné vesnice s dřevěnými domky a kromě Samaipaty není známá žádná jiná kamenná stavba, kterou by za dobu své existence tato kultura postavila…

Neznámá vyspělá civilizace?

Mnoho odborníků se proto domnívá, že Samaipata bude nejspíše ještě starší. Důkazem je prý výrazná eroze těch částí komplexu, které zjevně za dobu jeho existence neprošly žádnými úpravami. Z geologického hlediska by mohla být celá stavba stará až 3500 let!

Jenže z této doby nemáme jediný důkaz, že by v oblasti mezi Andami a amazonskými nížinami existovala vyspělá kultura, která by mohla něco takového postavit.

Britský cestovatel Percy Fawcett.
Britský cestovatel Percy Fawcett.

Záhadologové ale upozorňují na legendární město „Z“, které údajně objevil britský cestovatel Percy Fawcett (1867–1925), ale jeho polohu už nestačil nikomu oznámit, protože při poslední expedici záhadně zmizel.

Město by mělo stávat v amazonské oblasti Mato Grosso, která přímo sousedí s bolivijskými hranicemi.

Kontakt s mimozemšťany?

Neznámé stáří komplexu ale není jedinou záhadou spojenou se Samaipatou. Odborníci si dosud lámou hlavy nad účelem dvou paralelních vytesaných žlabů na východní stěně centrální skalní plošiny. Jejich pravidelnost a dokonalé pravé úhly jsou až zarážející.

Podle vědců se možná využívaly během náboženských obřadů. Kněží jimi nechávali téct vodu, nebo dokonce krev lidských obětí.

Rýhy jsou ale příliš široké a hluboké, aby jimi mohla téct krev. Kněží by do nich museli vylít celý potok krve, aby se tekutina dostala z jednoho konce na druhý.

Někteří vědci si ale povšimli, že vyryté dráhy přesně ukazují do konkrétního místa v souhvězdí Lva.

Záhadologové se proto domnívají, že nám tímto dávní stavitelé zanechali zprávu o návštěvnících z vesmíru, kteří mohli místním indiánským kulturám poskytnout znalosti a technologie k vybudování takto sofistikovaných a precizních staveb. Pomáhali snad se stavbou Samaipaty mimozemšťané?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 30.10.2024 3.1tis
Na zámku Zbiroh se v minulosti scházeli členové tajuplného společenství svobodných zednářů. Údajně zde rozhodovali o osudu československého státu a pracovali s tajemnou energií, která má proudit zdejším podzemím. Je možné tuto mystickou sílu na místě zaznamenat i v současnosti?   Zámek Zbiroh se nachází ve stejnojmenném městě v okr
od 25.10.2024 3.6tis
Mezi městy, pod kterými se ukrývá rozlehlé a tajemné podzemí, nemůže rozhodně chybět ani česká metropole. Praha se svou bohatou historií, sahající hluboko do středověku, ukrývá celou síť podzemních chodeb, kanálů a štol. Na co v nich může neopatrný badatel narazit? A jaké všechny pověsti se o pražském podzemí tradují? Byly tam nalezeny kosti prehis
od 14.10.2024 3.4tis
Lomy Amerika jsou opředené řadou mýtů a pověstí. Mnoho lidí se tu prý beze stopy ztratilo či zemřelo za nejasných okolností. To je často přičítáno Hansi Hagenovi, duchovi nacistického vojáka, který se ztratil ve zdejších štolách. Jde jen o trampskou legendu, nebo skutečnost? Enigma se vydává po jeho stopách! U obce Mořina v Českém krasu pár kilomet
od 30.8.2024 3.4tis
Muž se ohromeně zastaví ve svém průzkumu. Jeho baterka ozáří dvanáct rakví, které zdobí tucet křížů z masivního zlata. Opravdu nečekal, že v jihlavském podzemí čeká takový poklad! Byl tento nález skutečný? A co se se zlatem stalo? Takzvané Stříbrné město skrývá více záhad, než byste čekali! Starobylé město Jihlava se pyšní bohatou historií.
od 27.8.2024 3.6tis
Zámek Loučeň je pro záhadology atraktivní z mnoha různých důvodů. V minulosti na něm údajně docházelo k vyvolávání duchů, jednoho jeho správce měl zardousit pekelný pes a okolní labyrinty jsou prý prodchnuté jakousi mystickou energií. Jaká další tajemství zámek ukrývá? Prozkoumat zámek Loučeň na Nymbursku naši redakci lákalo už dlouho. Důvod
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz