2. dubna 1968: V káhirském Zeitounu se zjevuje Panna Maria.
Domů     Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
od 7.2.2024
3.3tis
331
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V Jižní Americe se nachází mnoho zvláštních staveb, nad jejichž technickým provedením zůstává rozum stát.

Nikdo dnes nedokáže vysvětlit, jak mohli dávní budovatelé vytvořit tak monumentální, a přesto precizně tvarovavé stavby. Jedním z těchto divů je i pevnost Samaipata, která by mohla být dokonce starší než Stonehenge!

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší! Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou. Britský cestovatel Percy Fawcett.

V centrální části Bolívie, na východním úpatí And, se nachází malé městečko Samaipata. Jeho architektura je veskrze španělská. Však ho také na počátku

17. století založili španělští dobyvatelé. Lokalita je proslulá především pěstováním vinné révy. Obec ale proslavilo něco úplně jiného.

Jen pár kilometrů na východ se nachází unikátní archeologické naleziště El Fuerte de Samaipata, které široko daleko nemá obdoby. Výzkumníci tu už mnoho let odkrývají pozůstatky dávného městského komplexu, nad jehož vyspělostí se všichni podivují.

Jeho stavbu zprvu všichni připisovali Inkům, kteří byli známí svou stavitelskou precizností, s postupujícími vykopávkami se ale ukazuje, že je celá lokalita mnohem starší. Vyvstává ale otázka, kdo jiný by v tomto místě mohl něco tak složitého postavit?

Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.
Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.

Rozlehlý komplex

Samotný komplex se skládá ze dvou částí. Centrální místo představuje otesaná skalní plošina, jejíž základna má rozměr zhruba 220 × 60 metrů.

Do skály je z boku vytesaná řada menších i větších výklenků, které jsou bohatě zdobené reliéfy zvířat i různými geometrickými tvary. Jejich účel je neznámý. Spekuluje se ale, že se tu možná shromažďovaly náboženské relikvie nebo jiné významné předměty.

Na nejvyšším místě skály se nachází dlouhá prohlubeň se stupňovitými okraji, které nejspíše sloužily k sezení. Podle odborníků mohla tato část sloužit jako shromaždiště, kde se možná konaly sněmy kněží nebo jiných vysokých hodnostářů.

Na jih od této otesané skály se pak nachází rozlehlá obytná část. Ústředním bodem je prostorné náměstí, kde se mohli obyvatelé města shromažďovat během obřadů nebo sněmů. Jak je ale toto místo vlastně staré?

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!
Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!

Nejasná datace

Po zahájení archeologických vykopávek se výzkumníci domnívali, že odkrývají incké město, které tento slavný jihoamerický národ vybudoval na východní hranici své říše. S přibývajícími nálezy začalo být ale jasné, že Inkové se na výstavbě Samaipaty nepodíleli.

Pouze převzali už existující město, které nejspíše v 15. století při svých válečných výpadech dobyli a učinili z něj pohraniční pevnost své říše. Odborníci na základě vykopávek odhadli, že komplex mohl být postaven kolem roku 300 n. l. a za jeho stavitele určili indiánské kmeny pocházející z amazonských nížin.

V této době se měla údajně jedna skupina zvaná Chané, která sdružovala několik indiánských kmenů, usadit ve výše položených oblastech And a vybudovat si tu své osady včetně velkého městského komplexu. Tato teorie je ale poněkud krkolomná.

Kultura Chané totiž stavěla jen obyčejné vesnice s dřevěnými domky a kromě Samaipaty není známá žádná jiná kamenná stavba, kterou by za dobu své existence tato kultura postavila…

Neznámá vyspělá civilizace?

Mnoho odborníků se proto domnívá, že Samaipata bude nejspíše ještě starší. Důkazem je prý výrazná eroze těch částí komplexu, které zjevně za dobu jeho existence neprošly žádnými úpravami. Z geologického hlediska by mohla být celá stavba stará až 3500 let!

Jenže z této doby nemáme jediný důkaz, že by v oblasti mezi Andami a amazonskými nížinami existovala vyspělá kultura, která by mohla něco takového postavit.

Britský cestovatel Percy Fawcett.
Britský cestovatel Percy Fawcett.

Záhadologové ale upozorňují na legendární město „Z“, které údajně objevil britský cestovatel Percy Fawcett (1867–1925), ale jeho polohu už nestačil nikomu oznámit, protože při poslední expedici záhadně zmizel.

Město by mělo stávat v amazonské oblasti Mato Grosso, která přímo sousedí s bolivijskými hranicemi.

Kontakt s mimozemšťany?

Neznámé stáří komplexu ale není jedinou záhadou spojenou se Samaipatou. Odborníci si dosud lámou hlavy nad účelem dvou paralelních vytesaných žlabů na východní stěně centrální skalní plošiny. Jejich pravidelnost a dokonalé pravé úhly jsou až zarážející.

Podle vědců se možná využívaly během náboženských obřadů. Kněží jimi nechávali téct vodu, nebo dokonce krev lidských obětí.

Rýhy jsou ale příliš široké a hluboké, aby jimi mohla téct krev. Kněží by do nich museli vylít celý potok krve, aby se tekutina dostala z jednoho konce na druhý.

Někteří vědci si ale povšimli, že vyryté dráhy přesně ukazují do konkrétního místa v souhvězdí Lva.

Záhadologové se proto domnívají, že nám tímto dávní stavitelé zanechali zprávu o návštěvnících z vesmíru, kteří mohli místním indiánským kulturám poskytnout znalosti a technologie k vybudování takto sofistikovaných a precizních staveb. Pomáhali snad se stavbou Samaipaty mimozemšťané?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 29.3.2025 3.3tis
Na výrobu Jantarové komnaty prý v 18. století padly až čtyři a půl tuny vzácného jantaru, a proto není divu, že se jí přezdívalo osmý div světa. Krátce po 2. světové válce je však odvezena z ruského Kaliningradu a slehne se po ní zem. Podle zatím poslední verze může být ukryta v podzemí německého města Wuppertal. ENIGMA představuje i další varianty, kde se možná nachází. Která je ta správná? [g
od 9.3.2025 2.9tis
Před dvěma lety proběhl v ledovcovém údolí pod horou Zugspitze zvláštní smuteční obřad. Představitelé křesťanských církví zde uspořádali zádušní mši za tající ledovec. Vědci se však snaží, aby případné requiem nezaznělo i pro oběti katastrofy, která zde začíná hrozit. Jaká tajemná síla zde představuje smrtící nebezpečí? Zugspitze je nejvyšší horou
od 15.1.2025 3.1tis
Většina českých měst pamatuje různorodou minulost. A to včetně strašlivých masakrů a požárů. Stojí tyto tragédie i za množstvím záhad, které jsou spjaty se středočeským Berounem? Dodnes mají městem bloudit tajemné přízraky!   Rozsáhlý klášter pohlcují plameny. Zatímco se bortí krovy střechy, je slyšet křik umírajících dominikánů. Mnichům z Berou
od 3.1.2025 3.1tis
Andělská Hora podle řady senzibilů sedí vysoko na žebříčku nejpozitivnějších míst Česka. Lidskému organismu prý účinně „dobíjí baterky“ a dokonce má mít léčivé vlastnosti. ENIGMA se proto se vydává okusit blahodárnou energii Andělské Hory na vlastní kůži. Je zdejší návštěva skutečně tak prospěšná, jak se tvrdí?   Esoterici a senzibilové o těchto místech hovoří jen v superlativech. Mají
od 8.12.2024 3.6tis
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína zaujme nejen svou rozlohou, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm i o jeho okolí tradují. Skutečně pod ním dodnes leží tajná chodba? A podaří se někdy najít poklad, který tam zřejmě nechal ukrýt jeden z bývalých vlastníků? Na pobořené zdi kdysi majestátního hradu dopadá m
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz