19. května 1780: Den nevysvětlitelně temný jako noc děsí obyvatele Nové Anglie.
Domů     Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
od 7.2.2024
3.3tis
331
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V Jižní Americe se nachází mnoho zvláštních staveb, nad jejichž technickým provedením zůstává rozum stát.

Nikdo dnes nedokáže vysvětlit, jak mohli dávní budovatelé vytvořit tak monumentální, a přesto precizně tvarovavé stavby. Jedním z těchto divů je i pevnost Samaipata, která by mohla být dokonce starší než Stonehenge!

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší! Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou. Britský cestovatel Percy Fawcett.

V centrální části Bolívie, na východním úpatí And, se nachází malé městečko Samaipata. Jeho architektura je veskrze španělská. Však ho také na počátku

17. století založili španělští dobyvatelé. Lokalita je proslulá především pěstováním vinné révy. Obec ale proslavilo něco úplně jiného.

Jen pár kilometrů na východ se nachází unikátní archeologické naleziště El Fuerte de Samaipata, které široko daleko nemá obdoby. Výzkumníci tu už mnoho let odkrývají pozůstatky dávného městského komplexu, nad jehož vyspělostí se všichni podivují.

Jeho stavbu zprvu všichni připisovali Inkům, kteří byli známí svou stavitelskou precizností, s postupujícími vykopávkami se ale ukazuje, že je celá lokalita mnohem starší. Vyvstává ale otázka, kdo jiný by v tomto místě mohl něco tak složitého postavit?

Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.
Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.

Rozlehlý komplex

Samotný komplex se skládá ze dvou částí. Centrální místo představuje otesaná skalní plošina, jejíž základna má rozměr zhruba 220 × 60 metrů.

Do skály je z boku vytesaná řada menších i větších výklenků, které jsou bohatě zdobené reliéfy zvířat i různými geometrickými tvary. Jejich účel je neznámý. Spekuluje se ale, že se tu možná shromažďovaly náboženské relikvie nebo jiné významné předměty.

Na nejvyšším místě skály se nachází dlouhá prohlubeň se stupňovitými okraji, které nejspíše sloužily k sezení. Podle odborníků mohla tato část sloužit jako shromaždiště, kde se možná konaly sněmy kněží nebo jiných vysokých hodnostářů.

Na jih od této otesané skály se pak nachází rozlehlá obytná část. Ústředním bodem je prostorné náměstí, kde se mohli obyvatelé města shromažďovat během obřadů nebo sněmů. Jak je ale toto místo vlastně staré?

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!
Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!

Nejasná datace

Po zahájení archeologických vykopávek se výzkumníci domnívali, že odkrývají incké město, které tento slavný jihoamerický národ vybudoval na východní hranici své říše. S přibývajícími nálezy začalo být ale jasné, že Inkové se na výstavbě Samaipaty nepodíleli.

Pouze převzali už existující město, které nejspíše v 15. století při svých válečných výpadech dobyli a učinili z něj pohraniční pevnost své říše. Odborníci na základě vykopávek odhadli, že komplex mohl být postaven kolem roku 300 n. l. a za jeho stavitele určili indiánské kmeny pocházející z amazonských nížin.

V této době se měla údajně jedna skupina zvaná Chané, která sdružovala několik indiánských kmenů, usadit ve výše položených oblastech And a vybudovat si tu své osady včetně velkého městského komplexu. Tato teorie je ale poněkud krkolomná.

Kultura Chané totiž stavěla jen obyčejné vesnice s dřevěnými domky a kromě Samaipaty není známá žádná jiná kamenná stavba, kterou by za dobu své existence tato kultura postavila…

Neznámá vyspělá civilizace?

Mnoho odborníků se proto domnívá, že Samaipata bude nejspíše ještě starší. Důkazem je prý výrazná eroze těch částí komplexu, které zjevně za dobu jeho existence neprošly žádnými úpravami. Z geologického hlediska by mohla být celá stavba stará až 3500 let!

Jenže z této doby nemáme jediný důkaz, že by v oblasti mezi Andami a amazonskými nížinami existovala vyspělá kultura, která by mohla něco takového postavit.

Britský cestovatel Percy Fawcett.
Britský cestovatel Percy Fawcett.

Záhadologové ale upozorňují na legendární město „Z“, které údajně objevil britský cestovatel Percy Fawcett (1867–1925), ale jeho polohu už nestačil nikomu oznámit, protože při poslední expedici záhadně zmizel.

Město by mělo stávat v amazonské oblasti Mato Grosso, která přímo sousedí s bolivijskými hranicemi.

Kontakt s mimozemšťany?

Neznámé stáří komplexu ale není jedinou záhadou spojenou se Samaipatou. Odborníci si dosud lámou hlavy nad účelem dvou paralelních vytesaných žlabů na východní stěně centrální skalní plošiny. Jejich pravidelnost a dokonalé pravé úhly jsou až zarážející.

Podle vědců se možná využívaly během náboženských obřadů. Kněží jimi nechávali téct vodu, nebo dokonce krev lidských obětí.

Rýhy jsou ale příliš široké a hluboké, aby jimi mohla téct krev. Kněží by do nich museli vylít celý potok krve, aby se tekutina dostala z jednoho konce na druhý.

Někteří vědci si ale povšimli, že vyryté dráhy přesně ukazují do konkrétního místa v souhvězdí Lva.

Záhadologové se proto domnívají, že nám tímto dávní stavitelé zanechali zprávu o návštěvnících z vesmíru, kteří mohli místním indiánským kulturám poskytnout znalosti a technologie k vybudování takto sofistikovaných a precizních staveb. Pomáhali snad se stavbou Samaipaty mimozemšťané?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.5.2024 3.0tis
Jedním z nejtajemnějších vrchů u nás je legendami opředený Blaník. Rozhodli jsme se proto na vlastní kůži zažít jeho magickou atmosféru a poodhalit roušku jeho tajemství. Co je pravdy na legendách o rytířích a zkazkách o zdejších nadpřirozených jevech?   Šumící vítr, modrá obloha a vůně spadaného listí. Podzimní idylku narušuje jen
od 21.4.2024 2.9tis
Kolem zříceniny středověkého hradu se v dochovaných pověstech prohání řada přízraků. A většina z nich je pekelného původu. Z čeho tyto pověsti vycházejí? Je snad Lanšperk u Ústí nad Orlicí negativní zónou, která podobná zjevení může přitahovat?  Oblohu náhle zahalují těžké černé mraky a krajinou se rozlije temnota tak hustá, že si člověk nevidí skoro ani na špičku nosu. Zvedá se ostrý studený v
od 17.4.2024 3.1tis
Tajemná zákoutí chodeb a sklepů pod Brnem lákají k průzkumu snad každého milovníka záhad. Jak stará vlastně jsou? Dochází v nich k paranormálním jevům? A je pravda, že v nich obchází přízrak ženy z 19. století?   Je krátce po poledni, když naše redakce dorazí na brněnský Zelný trh, jenž se nachází v historickém centru města
od 11.4.2024 3.3tis
Když se začaly zpřístupňovat části vojenského újezdu Brdy, byl to svátek nejen pro turisty, ale i pro zájemce o nejrůznější záhady a tajemná místa. Za mrazivého počasí se do Brd vydáváme i my, abychom zjistili, co všechno ukrývají. Co je pravdy na příbězích o čarodějnicích a přízracích, které se prohání tamními lesy?
od 21.3.2024 3.0tis
Karlštejn je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Je to rovněž místo, se kterým je spjato obrovské množství záhad. Kdy byl vlastně hrad založen? Dochází na něm k paranormálním jevům? A je možné, že se v jeho útrobách nachází snad nejznámější křesťanský artefakt všech dob, svatý grál? [gallery ids="118029,118031,118030,118032,118090,118033,118035,118091,118092,118089,118034,118
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso