Tato obří včela je velká asi jako lidský palec a naposledy byla spatřena v roce 1981. Od té doby o ní vědci neměli žádné zprávy až doposud. V lednu letošního roku zjistila expedice biologů v Indonésii, že tento druh včel žije a má se čile k světu.
Wallaceova obří včela, jak se tomuto druhu přezdívá, je známá už od roku 1858, kdy ji poprvé popsal přírodovědec Alfred Russel Wallace. V roce 1981 pak vědci našli na třech indonéských ostrovech několik exemplářů.
Od té doby jako by se po obřích včelách slehla zem – několik z nich sice bylo v loňském roce nabídnuto k prodeji online, nejednalo se ale o živé exempláře.
Letos v lednu se po vzoru Alfreda Wallace vydala na průzkum Severních Moluk další přírodovědecká expedice. Jejich hledání bylo úspěšné, nejenže přírodovědci zjistili, že obří včely stále žijí, ale dokonce se jim daří velmi dobře.
„Bylo naprosto úchvatné vidět tohoto „létajícího buldoka“, u něhož nebylo jisté, jestli ještě existuje. Teď máme živý důkaz přímo před sebou,“ vykládal nadšeně fotograf Clay Bolt.
„Bylo neuvěřitelné vidět na živo tento nádherný druh a slyšet zvuk jeho obřích křídel u mé hlavy.“
Se složenými křídly měří včela asi 6 centimetrů, to z ní dělá největší včelu na světě. Wallaceova obří včela je v současnosti označena jako druh, kterému hrozí zánik. Obchod s ní přitom zakázán není.
Vědci věří, že v lesích Severních Moluk najdou další včely a doufají, že by to mohlo pomoct k obnovení zájmu o studium a ochranu včelstva.
Nové objevy připomínají, jak málo toho o přírodě vlastně víme…