27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Záhadná Roraima: Co skrývá spletitý jeskynní systém stolové hory?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.3.2022
2.9tis
Tajemná Roraima, foto Carlos Santos Colorado / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
299
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Když britský spisovatel Sir Arthur Conan Doyle začal psát svůj slavný Ztracený svět, inspirací mu byly zprávy o stolových horách v amazonském pralese, které se od okolního svět oddělily už před miliony let. Jednou z těchto hor má být tepui Roraima.

Tajemná Roraima, foto Carlos Santos Colorado / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Na vrcholu hory lze najít množství jedinečných rostlinných a živočišných druhů, foto Paolo Costa Baldi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Arthur Conan Doyle, foto Herbert Rose Barraud / Creative Commons / Volné dílo

Se svými 2810 metry nadmořské výšky je Roraima nejvyšší známý tepui na světě. Vrchol hory, na němž se setkávají hranice Venezuely, Brazílie a Guyany není příliš rozlehlý, zabírá necelých 50 kilometrů čtverečních, což je o něco méně než činí rozloha například Českých Budějovic.

Přesto ale poskytuje mnoho prostoru pro potenciální skrýše neznámých tvorů, uvnitř Roraimy se totiž nachází spletitý jeskynní systém s chodbami a dutinami, do nichž lidská noha ještě nevkročila. Jaké druhy v těchto temných místech mohou přežívat?

Některé zdroje uvádějí právě tuto horu jako hlavní zdroj inspirace Arthura C. Doylea (1859–1930) při psaní Ztraceného světa, což pochopitelně vyvolává spekulace o pravěkých monstrech a dravých plazech obrovských rozměrů.

Je pravdou, že Roraima byla prozkoumána o něco dříve než další amazonská stolová hora Kurupira, takže se o ní Doyle mohl také doslechnout, ale vzhledem k četným indiciím v jeho dobrodružné knize lze stále za hlavní předlohu Ztraceného světa považovat Kurupiru. Přesto má Roraima milovníkům záhad co nabídnout.

Na vrcholu hory lze najít množství jedinečných rostlinných a živočišných druhů, foto Paolo Costa Baldi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NAŠI VĚDCI V AKCI

Když k hoře v roce 2002 vyrazí česko-slovenská, připíšou si její speleologové na konto významný světový objev. Výprava totiž odhaluje a prozkoumává jeskyni Cueva Ojos de Cristal, v níž změří 8.4 kilometru chodeb, což z ní dělá nejdelší křemencovou jeskyni světa.

Jeskyně navíc bují životem plným dosud nevídaných druhů. Bezesporu jde jen o malou ochutnávku z tajemství, která si Roraima nechává stále pro sebe.

„Navzdory zvýšenému počtu lidí, kteří se v posledních letech dostali na vrchol tohoto království v oblacích, je náhorní plošina Roraima stále relativně neprozkoumaná a mnoho z jejích jedinečných druhů musí být vědecky zdokumentováno.

I nyní jsou zde pravidelně objevovány nové jeskyně a oblasti,“ vysvětluje současný americký záhadolog a publicista Brent Swancer. Jaké formy života se v neprobádaných oblastech Roraimy mohou skrývat?

Arthur Conan Doyle, foto Herbert Rose Barraud / Creative Commons / Volné dílo

DRÁŽDÍ FANTAZII

„Historie zkoumání hory svědčí o úžasu, který v lidech vyvolává,“ píše Swancer. „Domorodci v této oblasti už dlouho tvrdili, že hora je říší bohů a duchů a není určena pro člověka.“ V raných evropských průzkumnících Roraima probouzí zvědavost a touhu zjistit, co se skrývá na zdánlivě nedobytném vrcholu.

A čím déle Roraima dráždí fantazii objevitelů, tím odvážnější jsou jejich představy. Skutečnost ale zřejmě nebude tak divoká.

„Na rozdíl od zeleného moře, které jej obklopuje, má vrchol řídkou vegetaci a je nehostinným místem pro život. Vítr a téměř neustálý déšť, který buší na kamenitou půdu, odplavuje většinu živin přes okraje útesů,“ vysvětluje Swancer.

A temné jeskyně jsou nakloněny spíše menším formám života. Pravěká monstra bychom tu zřejmě nenašli, ale můžeme počítat přinejmenším s dosud neznámým druhy menších plazů, zejména žab či masožravých rostlin.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.9tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.3tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]