29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Záhadná Roraima: Co skrývá spletitý jeskynní systém stolové hory?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.3.2022
2.9tis
Tajemná Roraima, foto Carlos Santos Colorado / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
299
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Když britský spisovatel Sir Arthur Conan Doyle začal psát svůj slavný Ztracený svět, inspirací mu byly zprávy o stolových horách v amazonském pralese, které se od okolního svět oddělily už před miliony let. Jednou z těchto hor má být tepui Roraima.

Tajemná Roraima, foto Carlos Santos Colorado / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Na vrcholu hory lze najít množství jedinečných rostlinných a živočišných druhů, foto Paolo Costa Baldi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Arthur Conan Doyle, foto Herbert Rose Barraud / Creative Commons / Volné dílo

Se svými 2810 metry nadmořské výšky je Roraima nejvyšší známý tepui na světě. Vrchol hory, na němž se setkávají hranice Venezuely, Brazílie a Guyany není příliš rozlehlý, zabírá necelých 50 kilometrů čtverečních, což je o něco méně než činí rozloha například Českých Budějovic.

Přesto ale poskytuje mnoho prostoru pro potenciální skrýše neznámých tvorů, uvnitř Roraimy se totiž nachází spletitý jeskynní systém s chodbami a dutinami, do nichž lidská noha ještě nevkročila. Jaké druhy v těchto temných místech mohou přežívat?

Některé zdroje uvádějí právě tuto horu jako hlavní zdroj inspirace Arthura C. Doylea (1859–1930) při psaní Ztraceného světa, což pochopitelně vyvolává spekulace o pravěkých monstrech a dravých plazech obrovských rozměrů.

Je pravdou, že Roraima byla prozkoumána o něco dříve než další amazonská stolová hora Kurupira, takže se o ní Doyle mohl také doslechnout, ale vzhledem k četným indiciím v jeho dobrodružné knize lze stále za hlavní předlohu Ztraceného světa považovat Kurupiru. Přesto má Roraima milovníkům záhad co nabídnout.

Na vrcholu hory lze najít množství jedinečných rostlinných a živočišných druhů, foto Paolo Costa Baldi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NAŠI VĚDCI V AKCI

Když k hoře v roce 2002 vyrazí česko-slovenská, připíšou si její speleologové na konto významný světový objev. Výprava totiž odhaluje a prozkoumává jeskyni Cueva Ojos de Cristal, v níž změří 8.4 kilometru chodeb, což z ní dělá nejdelší křemencovou jeskyni světa.

Jeskyně navíc bují životem plným dosud nevídaných druhů. Bezesporu jde jen o malou ochutnávku z tajemství, která si Roraima nechává stále pro sebe.

„Navzdory zvýšenému počtu lidí, kteří se v posledních letech dostali na vrchol tohoto království v oblacích, je náhorní plošina Roraima stále relativně neprozkoumaná a mnoho z jejích jedinečných druhů musí být vědecky zdokumentováno.

I nyní jsou zde pravidelně objevovány nové jeskyně a oblasti,“ vysvětluje současný americký záhadolog a publicista Brent Swancer. Jaké formy života se v neprobádaných oblastech Roraimy mohou skrývat?

Arthur Conan Doyle, foto Herbert Rose Barraud / Creative Commons / Volné dílo

DRÁŽDÍ FANTAZII

„Historie zkoumání hory svědčí o úžasu, který v lidech vyvolává,“ píše Swancer. „Domorodci v této oblasti už dlouho tvrdili, že hora je říší bohů a duchů a není určena pro člověka.“ V raných evropských průzkumnících Roraima probouzí zvědavost a touhu zjistit, co se skrývá na zdánlivě nedobytném vrcholu.

A čím déle Roraima dráždí fantazii objevitelů, tím odvážnější jsou jejich představy. Skutečnost ale zřejmě nebude tak divoká.

„Na rozdíl od zeleného moře, které jej obklopuje, má vrchol řídkou vegetaci a je nehostinným místem pro život. Vítr a téměř neustálý déšť, který buší na kamenitou půdu, odplavuje většinu živin přes okraje útesů,“ vysvětluje Swancer.

A temné jeskyně jsou nakloněny spíše menším formám života. Pravěká monstra bychom tu zřejmě nenašli, ale můžeme počítat přinejmenším s dosud neznámým druhy menších plazů, zejména žab či masožravých rostlin.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.3tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 1.0tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]