reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Reportáže
Záhadná smrt Émila Zoly vyvolává dodnes otazníky
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 7.5.2020
6.4tis
Francouzský spisovatel Émile Zola. Foto: bbc.co.uk
188
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Není to žádný zasněný romantik ani fantasta. Francouzský spisovatel Émile Zola jako jeden z prvních píše o životě bez všech příkras. Ukazuje surovou podobu světa, čímž si získává mnoho příznivců, ale i odpůrců.

Především pak ale jeho angažování v politických záležitostech mu přináší mnoho nepřátel. Mohl některý z nich usilovat o Zolův život?

Francouzský spisovatel Émile Zola. Foto: bbc.co.uk Tušil Zola, že konec je nablízku? Foto: thetimes.co.uk Císař Napoleon III. Mohl mít zájem na Zolově smrti? Foto: Wikimedia Commons Zola se zastával Alfreda Dreyfuse (na snímku). Foto: timesofisrael.com Přivolal na sebe Zola svým pamfletem zlobu mocných? Foto: news.cnrs.fr
Tušil Zola, že konec je nablízku? Foto: thetimes.co.uk

Je pozdní večer, celá Paříž je zahalena do tmy a Émile Zola (1840–1902) uléhá na své lože. Tuší, že tato noc bude jeho poslední? Je 28. září roku 1902 a právě naposledy vydechne jeden z velikánů literárního světa.

Osudným se mu stává jedovatý plyn oxid uhelnatý. Francie má smutek. Takové neštěstí. Slavného spisovatele zabila kamna v jeho pokoji, která se ucpala, a Zola se tak ve spánku otrávil. Jenomže při ohledání místa vychází najevo několik nesrovnalostí. Že by snad Zolova smrt nebyla jen nehoda?

Císař Napoleon III. Mohl mít zájem na Zolově smrti? Foto: Wikimedia Commons

POHNĚVAL SAMOTNÉHO CÍSAŘE?

„Jen málo mě zajímá krása a dokonalost. Nezajímají mě velká staletí. To, oč se zajímám, je život, boj, síla…,“ prohlašuje Émile Zola a stejný názor zastává i ve svých románech. Nakolik se na jeho pozdější tvorbě podepsalo jeho dětství a dospívání?

Určitě to nebyl malý podíl. Jeho otec François Zola umírá, když je Émilovi pouhých sedm let, a jeho matka Emilie Aubert má co dělat, aby vystačila s malou vdovskou penzí.

A ani ve škole to prý pozdější slavný spisovatel nemá jednoduché. Učení mu totiž zrovna dvakrát nejde. Štěstí nemá ani za několik let, když se hlásí na práva, jak si přeje jeho matka. Z Émila Zoly zkrátka vážený právník nikdy nebude.

Pro začátek pracuje jako úředník v jedné rybářské firmě a potom v obchodním oddělení ve vydavatelství Louis-Christophe-Francois-Hachette v Paříži. Právě tady se startuje Zolova kariéra, když začíná psát krátké sloupky a recenze do novin.

Poté se dostává i k politickým tématům a neskrývá své antipatie k francouzskému císaři Napoleonu III. (1808–1873), který svého zvolení prezidentem druhé francouzské republiky využívá i k získání titulu císař.

Už tehdy na sebe Zola poutá pozornost. Ale ta největší aféra teprve přijde.

Zola se zastával Alfreda Dreyfuse (na snímku). Foto: timesofisrael.com

ÚTĚK PŘED VĚZENÍM

Francií roku 1894 otřásá případ židovského důstojníka francouzského generálního štábu Alfreda Dreyfuse (1859–1935). Ten je obviněn ze špionáže pro Německé císařství, tudíž za velezradu.

Je odsouzen na doživotí a uvězněn na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guyaně. Ne každý ale těmto obviněním věří a je mnoho těch, kteří tvrdí, že všechna nařčení jsou vystavěna na falešných důkazech (a především na výpovědi jediného svědka).

Celá kauza se táhne několik dlouhých let. A právě tehdy se do případu vkládá Émile Zola. Vydává pamflet J´accuse! (Žaluji!), v němž požaduje nápravu a Dreyfusovo propuštění. Tím si ale pohněvá mnoho mocných osobností.

Za „znevažování armády“ je Zola roku 1898 odsouzen na rok do vězení, a proto raději prchne do Velké Británie. Jak se následně tato aféra projeví v dalším životě (a smrti) Émila Zoly?

Přivolal na sebe Zola svým pamfletem zlobu mocných? Foto: news.cnrs.fr

MOCNÍ SE ZLOBÍ

Pamflet J´accuse! má velký ohlas a na Zolovu stranu se přidávají i další významní lidé, aby jej podpořili (spisovatelé Marcel Proust, Anatole France nebo politik Georges Clemenceau).

Při dalším vyšetřování skutečně vychází najevo, že Dreyfus je nevinný. Navíc je v celé aféře zapletena pěkná řádka důležitých osob z kruhů politických, finančních, armádních… Dreyfus je tak roku 1899 omilostněn a Zola se může vrátit do rodné Francie.

Dělá ale dobře? Vždyť někteří účastníci aféry jeho jméno stále proklínají a Zolu nenávidí. Když spisovatel po třech letech umírá, má se zpočátku za to, že šlo o nehodu – ucpal se komín a jedovatý plyn z kamen Zolu otrávil.

Jenomže záhy vychází najevo, že komín někdo ucpal záměrně! Jako první přichází na mysl aféra s Dreyfusem a nepřátelé, které si v ní Zola udělal. Objevují se ovšem i teorie, že Zola, v jehož depresivních románech bylo tolik pesimismu, spáchal sebevraždu.

Opravdu by si ale dvaašedesátiletý muž ucpával komín, aby si vzal život? Vždyť sebevraždu lze spáchat i snadněji. Mohl to snad tedy být někdo ze Zolových starých nepřátel, kdo na něj měl i tři roky po odeznění Dreyfusovy aféry stále vztek, a spisovateli se tak pomstil?

Jana Trnobranská

Foto: bbc.co.uk, thetimes.co.uk, Wikimedia Commons, timesofisrael.com, news.cnrs.fr
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]