Skip to content

Záhadná smrt Émila Zoly vyvolává dodnes otazníky

Není to žádný zasněný romantik ani fantasta. Francouzský spisovatel Émile Zola jako jeden z prvních píše o životě bez všech příkras. Ukazuje surovou podobu světa, čímž si získává mnoho příznivců, ale i odpůrců.

Především pak ale jeho angažování v politických záležitostech mu přináší mnoho nepřátel. Mohl některý z nich usilovat o Zolův život?

Tušil Zola, že konec je nablízku? Foto: thetimes.co.uk

Je pozdní večer, celá Paříž je zahalena do tmy a Émile Zola (1840–1902) uléhá na své lože. Tuší, že tato noc bude jeho poslední? Je 28. září roku 1902 a právě naposledy vydechne jeden z velikánů literárního světa.

Osudným se mu stává jedovatý plyn oxid uhelnatý. Francie má smutek. Takové neštěstí. Slavného spisovatele zabila kamna v jeho pokoji, která se ucpala, a Zola se tak ve spánku otrávil. Jenomže při ohledání místa vychází najevo několik nesrovnalostí.

Že by snad Zolova smrt nebyla jen nehoda?

Císař Napoleon III. Mohl mít zájem na Zolově smrti? Foto: Wikimedia Commons
POHNĚVAL SAMOTNÉHO CÍSAŘE?

„Jen málo mě zajímá krása a dokonalost. Nezajímají mě velká staletí. To, oč se zajímám, je život, boj, síla…,“ prohlašuje Émile Zola a stejný názor zastává i ve svých románech. Nakolik se na jeho pozdější tvorbě podepsalo jeho dětství a dospívání?

Určitě to nebyl malý podíl. Jeho otec François Zola umírá, když je Émilovi pouhých sedm let, a jeho matka Emilie Aubert má co dělat, aby vystačila s malou vdovskou penzí. A ani ve škole to prý pozdější slavný spisovatel nemá jednoduché.

Učení mu totiž zrovna dvakrát nejde. Štěstí nemá ani za několik let, když se hlásí na práva, jak si přeje jeho matka. Z Émila Zoly zkrátka vážený právník nikdy nebude. Pro začátek pracuje jako úředník v jedné rybářské firmě a potom v obchodním oddělení ve vydavatelství Louis-Christophe-Francois-Hachette v Paříži.

Právě tady se startuje Zolova kariéra, když začíná psát krátké sloupky a recenze do novin. Poté se dostává i k politickým tématům a neskrývá své antipatie k francouzskému císaři Napoleonu III. (1808–1873), který svého zvolení prezidentem druhé francouzské republiky využívá i k získání titulu císař.

Už tehdy na sebe Zola poutá pozornost. Ale ta největší aféra teprve přijde.

Zola se zastával Alfreda Dreyfuse (na snímku). Foto: timesofisrael.com
ÚTĚK PŘED VĚZENÍM

Francií roku 1894 otřásá případ židovského důstojníka francouzského generálního štábu Alfreda Dreyfuse (1859–1935). Ten je obviněn ze špionáže pro Německé císařství, tudíž za velezradu. Je odsouzen na doživotí a uvězněn na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guyaně.

Ne každý ale těmto obviněním věří a je mnoho těch, kteří tvrdí, že všechna nařčení jsou vystavěna na falešných důkazech (a především na výpovědi jediného svědka). Celá kauza se táhne několik dlouhých let.

A právě tehdy se do případu vkládá Émile Zola. Vydává pamflet J´accuse! (Žaluji!), v němž požaduje nápravu a Dreyfusovo propuštění. Tím si ale pohněvá mnoho mocných osobností. Za „znevažování armády“ je Zola roku 1898 odsouzen na rok do vězení, a proto raději prchne do Velké Británie.

Jak se následně tato aféra projeví v dalším životě (a smrti) Émila Zoly?

Přivolal na sebe Zola svým pamfletem zlobu mocných? Foto: news.cnrs.fr
MOCNÍ SE ZLOBÍ

Pamflet J´accuse! má velký ohlas a na Zolovu stranu se přidávají i další významní lidé, aby jej podpořili (spisovatelé Marcel Proust, Anatole France nebo politik Georges Clemenceau). Při dalším vyšetřování skutečně vychází najevo, že Dreyfus je nevinný.

Navíc je v celé aféře zapletena pěkná řádka důležitých osob z kruhů politických, finančních, armádních… Dreyfus je tak roku 1899 omilostněn a Zola se může vrátit do rodné Francie. Dělá ale dobře? Vždyť někteří účastníci aféry jeho jméno stále proklínají a Zolu nenávidí.

Když spisovatel po třech letech umírá, má se zpočátku za to, že šlo o nehodu – ucpal se komín a jedovatý plyn z kamen Zolu otrávil. Jenomže záhy vychází najevo, že komín někdo ucpal záměrně! Jako první přichází na mysl aféra s Dreyfusem a nepřátelé, které si v ní Zola udělal.

Objevují se ovšem i teorie, že Zola, v jehož depresivních románech bylo tolik pesimismu, spáchal sebevraždu. Opravdu by si ale dvaašedesátiletý muž ucpával komín, aby si vzal život? Vždyť sebevraždu lze spáchat i snadněji.

Mohl to snad tedy být někdo ze Zolových starých nepřátel, kdo na něj měl i tři roky po odeznění Dreyfusovy aféry stále vztek, a spisovateli se tak pomstil?

Jana Trnobranská

Foto: bbc.co.uk, thetimes.co.uk, Wikimedia Commons, timesofisrael.com, news.cnrs.fr
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Špatné označení bojovníků se nevyplácí: Proč sedláci nepoznali urozené rytíře?
epochaplus.cz

Špatné označení bojovníků se...

Kvůli vévodství Limburk, ležícímu na strategické obchodní cestě...
Silně ohroženým rybákům se na pokusných ostrovech na Lipně zalíbilo
epochaplus.cz

Silně ohroženým rybákům se na...

Sedm hnízd a čtrnáct malých ptáčat rybáka obecného...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...