V americkém Springfieldu je v roce 1972 nalezeno tělo zavražděné dívky. Vrah není dopaden a případ pozvolna vyšumí. Důkazy ale naznačují, že dívka se stala obětí rituální vraždy a do všeho jsou možná zapleteny i místní autority.
Hrůzný nález čeká na jednoho z obyvatel amerického města Springfield ve státě New Jersey, který se 19. září 1972 se svým psem prochází v lese nedaleko lomu Houdaille. Pes v jednu chvíli zmizí mezi stromy a když se znovu vynoří, v zubech drží lidskou ruku!
Netrvá dlouho a přivolaní policisté nacházejí i zbytek těla.
Leží na zalesněném vrcholku lomu v místě, kterému se díky kamenům připomínajícím čelist strašidelné lebky říká Ďáblovy zuby, a je již v pokročilém stádiu rozkladu, takže není hned zřejmé, komu může patřit.
Tělo je identifikováno až později pomocí dentálních záznamů, přičemž vyjde najevo, že mrtvou je teprve 16letá místní dívka Jeannette DePalma, nezvěstná od 7. srpna téhož roku. Podle pitvy musela být zavražděna v době svého zmizení.
Jaké byly její poslední okamžiky a kdo za její smrtí stojí, zůstává i po více než 50 letech záhadou. Podezření však padá na temný kult, do kterého jsou možná zapleteny i místní vlivné osobnosti. Zůstává vražda dívky neobjasněná právě proto?
Neúspěšné pátrání
Policie po zmizení Jeannette spouští rozsáhlou pátrací akci, pohřešovanou dívku však navzdory úsilí najít nedokáže. Přitom místo, kde je její tělo nakonec objeveno, není nijak skryté.
To už od její smrti uplynulo šest týdnů a tělo je rozložené natolik, že není možné určit příčinu smrti. Jak je možné, že si ho nikdo nevšiml dříve? Objevují se nařčení, že se policisté při hledání dívky tomuto místu záměrně vyhýbali.
V okolí Ďáblových zubů se totiž scházejí stoupenci různých čarodějných nebo satanistických kultů, kterým se v dané době ve Springfieldu poměrně daří. A místo činu skutečně napovídá tomu, že je smrt Jeannette úzce spjata s aktivitami těchto kultů.
Byla obětována?
„Zdroj, který byl přítomen při objevení těla, tvrdil, že větve byly uspořádány tak, aby vypadaly jako kříže tvořící lichoběžník kolem dívčina těla,“ popisuje americký publicista Brent Swancer (*1973). „Vypadalo to jako rakev.
A další kříž byl umístěn nad její hlavou.“ Vše je naaranžováno tak, aby vznikl jakýsi provizorně sestavený oltář. Na několika blízkých stromech jsou rozvěšená mrtvá zvířata.
Zvířecí mrtvoly jsou později nalezena také v nedaleké přírodní rezervaci, která má být centrem okultních rejdů. A k tomu všemu bylo ze springfieldské knihovny před vraždou odcizeno několik knih s okultní tematikou! Byla snad dívka rituálně obětována?
Pokud ano, nelze vyloučit, že stoupenci temných kultů si ji za oběť vybrali zcela záměrně. Jeannette byla silně věřící a aktivně působila i v místní farnosti, je přitom známým historickým faktem, že mezi věřícími a okultisty panuje vzájemná nevraživost.
Další podezřelé okolnosti
Od samého počátku se zdá, že určité vlivy v místní komunitě usilují o to, aby případ zůstal neobjasněn. Policisté mají k dispozici jen minimum stop a místní občané, kteří s vyšetřovateli odmítají spolupracovat, jejich práci vůbec neulehčují.
V záležitosti jsou nakonec mnohem aktivnější spíše novináři nebo soukromí detektivové, jenže i oni nakonec pohoří na neochotě místních se o čemkoliv bavit.
Hrstka těch, kteří po podmínkou zachování anonymity promluví, se novinářům svěřují, že nejde o první takový případ.
„Někteří očití svědkové tvrdili, že viděli lidské oběti v této oblasti na vlastní oči, načež obvinili místní autority ze zakrývání těchto vražd,“ uvádí Swancer. Že by snad springfieldští věděli, jak mocný domnělý kult, který vraždu spáchal, může být?
Podezřelé okolnosti obklopující případ Jeannette DePalma jsou završeny zmizením vyšetřovacího spisu. Podle oficiální verze byl suterén policejní stanice, kde byla dokumentace uložena, vyplaven při povodních začátkem 90. let. V jistých kruzích se ale šušká, že byl záměrně zlikvidován.