26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Záhady historie
Záhadné písmo Rongorongo z Velikonočního ostrova má prý magickou moc
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.2.2021
5.1tis
Dřevěná tabulka s nápisem, foto Wikimedia Commons
413
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Velikonoční ostrov ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu je bezesporu jedním z nejzáhadnějších míst světa. Vědce překvapuje svými pozoruhodnými sochami i zvláštním písmem, která zatím nikdo nedokázal rozluštit.

Dřevěná tabulka s nápisem, foto Wikimedia Commons Fotografický negativ jedné z tabulek, foto Wikimedia Commons Několik znaků má lidskou podobu, foto Wikimedia Commons Nápisy na tabulkách zatím nebyly rozluštěny, foto Wikimedia Commons

Velikonoční ostrov je jedna velká záhada. Nejenže se na zcela odlehlém ostrově k překvapení mnohých vědců před tisíci let usadili obyvatelé, kteří museli na primitivních vorech překonat 3000 kilometrů na moři, šlo navíc o kulturu neobvykle vyspělou.

Dodnes je i široká veřejnost fascinována obřími sochami, které tu neznámí obyvatelé ostrova v minulosti vztyčili. Pozornost přitahují také dřevěné destičky poseté neznámými znaky. Dvě desítky dřevěných artefaktů byly na Velikonočním ostrově objeveny koncem 19.

století a od té doby vzdorují pokusům o rozluštění. Tabulky s písmem rongorongo, jak se záhadný systém znaků nazývá, se tedy úspěšně řadí mezi ostatní neprolomitelné záhady někdejších obyvatelů ostrova. Co na tabulkách může být?

Fotografický negativ jedné z tabulek, foto Wikimedia Commons

PŮVOD NEZNÁMÝ

Písmo Rongorongo poprvé objevil Eugène Eyraud (1820–1868), laický mnich římskokatolické církve, který jako misionář odešel na Velikonoční ostrov 2. ledna 1864. Když později sepisuje své poznatky z návštěvy ostrova, zmíní také svůj objev šestadvaceti dřevěných desek s neobvyklými nápisy.

„V každé chatrči najdete dřevěné tabulky nebo tyčinky pokryté několika druhy hieroglyfických znaků: Jsou to vyobrazení zvířat neznámých na tomto ostrově, která domorodci kreslí ostrými kameny.“ Z těchto zápisů tedy mimo jiné vyplývá, že obyvatelé ostrova museli nejprve urazit velkou dálku, než se zde usadili, a že vzpomínka na jejich někdejší domovinu byla zachována v písmo rongorongo.

Taková úvaha má ale háček. Okolní civilizace písmo totiž vůbec neznají! Odkud tedy vlastně obyvatelé na ostrov dopluli?

Několik znaků má lidskou podobu, foto Wikimedia Commons

MAJÍ KOUZELNOU MOC?

Písmo je navíc neobyčejné bohaté, což svědčí o pozoruhodné jazykové vyspělosti ostrovanů. Systém se skládá se z asi 120 symbolů, především vyobrazení ptáků, ryb, bohů, rostlin a různých geometrických tvarů.

Co tyto znaky znamenají a o čem vyprávějí texty na dřevěných tabulkách, které skončily roztroušené v různých soukromých sbírkách, nikdo netuší. Předpokládá se ovšem, že destičky sloužily zejména k rituálním účelům.

Písmo prý uměli číst téměř výhradně jen šamani, neboť v sobě má ukrývat magickou moc. Podle odborníků jde o zápis návodů na určité obřady a pravděpodobně obsahují také texty obřadních písní. Přednášení z konkrétní tabulky tak mohlo přinést úspěšné početí potomka, bohatou úrodu nebo dobrý úlovek na moři. Vděčí neznámá civilizace za svou neobvyklou vyspělost právě magickým tabulkám?

Nápisy na tabulkách zatím nebyly rozluštěny, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.1.2022 359
Birmingham v Alabamě byl založen v roce 1871, pět let po občanské válce, a s ním vznikla i potřeba tun surového železa na opravu rozpadající se americké infrastruktury. Aby byla uspokojena poptávka, plukovník James Withers Sloss zahájil stavbu Slossových pecí. O rok později společnost otevřela své brány stovkám zaměstnanců. Náročná práce Práce na vysokých pecích […]
od Eva Soukupová 25.1.2022 1.2tis
O žádné megalitické památce se nemluví tolik, jako o Stonehenge nacházejícím se v Jižní Anglii. Nejčastěji je připomínán neznámý účel stavby a obdivuhodné znalosti jejích tvůrců. Mnohem méně se hovoří o tom, že prapůvodní význam je dobře znám, zatímco někdejší podoba kamenného kruhu už zmizela v propadlišti času… VZNIKLO JAKO POHŘEBIŠTĚ Význam Stonehenge je předmětem žhavých […]
od Matěj Soukup 24.1.2022 1.9tis
Monumentální hrad Malahide z 12. století, který leží jen několik kilometrů od centra Dublinu, je častým cílem turistů. Hrad samotný dnes leží uprostřed rozsáhlého parku a vzniklo u něj dokonce kriketové hřiště. Tento hrad má však i svou tajemnou stránku. Údajně na něm totiž straší až pět přízraků. LIDÉ S TRAGICKÝMI OSUDY Hrad Malahide během […]
od Lucie Kubešová 24.1.2022 2.5tis
V Mali, v západní Africe, žije v odlehlém údolí kmen Dogonů. Ten pochází z Egypta a usídlil se zde někdy kolem roku 1000 našeho letopočtu. Stalo se tak po náboženském pronásledování v Egyptě a proto byli nuceni jej opustit a přesídlit do Mali. Ale svoji dlouhou a prastarou kmenovou tradici si zachovali dodnes. I když […]
od Mirek Brát 23.1.2022 3.0tis
V okrese Louny se v přírodním parku Džbán, konkrétně pak na náhorní plošině Rovina nad Kounovem, nalézá záhadná památka nejasného stáří a účelu. Kamenné řady u Kounova jsou nyní chráněny jako kulturní památka. Tvoří je čtrnáct řad složených z více než dvou tisíc neopracovaných kamenů. K tomuto místu se váže řada různých teorií. Může to být […]