Domů     Neobjasněné události
Zmizení norfolkského pluku: Vojáky pohltil tajemný mrak
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.2.2021
3.7tis
Norfolkský pluk zmizel neznámo kam. foto Wikimedia Commons
192
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

Válečná vřava první světové války pohltila mnoho lidských životů. Mnoho obětí leží v hrobech beze jména a osudy milionů zůstávají zahaleny tajemstvím. Bez vysvětlení zůstává také osud několika stovek vojáků, kteří na západě Turecka zmizeli beze stopy poté, co vstoupili do zvláštní mlhy.

Norfolkský pluk zmizel neznámo kam. foto Wikimedia Commons Vyloďování u Gallipoli, foto Wikimedia Commons Australští vojáci v bitvě, foto Wikimedia Commons Vojáci vstoupili do zvláštní mlhy či mraku a zmizeli.
Vyloďování u Gallipoli, foto Wikimedia Commons

Když 6. srpna roku 1915 dojde na západě Turecka v rámci bitvy o Gallipoli k vylodění v zálivu Suvla, začnou několikaměsíční boje, na jejichž konci zůstane 214 tisíc padlých jen na straně spojeneckých armád.

Proti tomu se jeví ztráta několika stovek mužů téměř zanedbatelná a zřejmě by se o ní příliš nemluvilo. Kdyby ovšem nezmizeli za tak záhadných okolností. Dojde k tomu už v srpnu, kdy proti tureckým vojákům v bojích o důležitý strategický bod stojí vojska Francie, Nového Zélandu a Austrálie.

Na pomoc jim přichází také regiment britských vojáků. Jenže stovky z nich k bojišti ani nedorazí. Byli snad rozprášeni dřív, než se mohli do bojů zapojit? Podle svědků se stalo něco mnohem podivnějšího.

Australští vojáci v bitvě, foto Wikimedia Commons

VSTOUPILI DO MRAKU A ZMIZELI

Z dochovaných záznamů víme, že počasí toho dne je v kontrastu se situací na bitevním poli příjemně klidné. Vane jen mírný vánek a nebe je téměř bez mráčku. Na modré obloze visí jen pár čočkovitých mraků.

Jeden z nich je neobvykle nízko, působí dojmem, jako by ležel přímo na zemi. Norfolský pluk, kterému mrak stojí přímo v cestě, má ale jiné starosti a tak muži bez váhání pochodují vpřed. Jeden po druhém do něj vstupují, ale nikdo nevychází.

Asi hodinu poté, co do mraku vpochoduje poslední muž, tedy v době, kdy by se už celý pluk měl dávno objevit na druhé straně, se čočkovité mlžné útvary začínají pozvolna zvedat a přesouvat nad Bulharsko.

S mrakem mizí i vojáci, kteří do něj vstoupili. Ztracený regiment je poté oficiálně označen za rozprášený či zajatý Turky. Co se za hradbou mlžného oparu vlastně odehrálo?

Vojáci vstoupili do zvláštní mlhy či mraku a zmizeli. foto Wikimedia Commons

ZAJETÍ, UFO, ČI ÚTOK PLYNEM?

Když válka skončí, Británie se logicky dožaduje jejich propuštění či alespoň vysvětlení, co se s muži stalo. Jenže Turecko od celé věci dává ruce pryč a tvrdí, že pluk nikdy nezajalo, nikdy se s ním neutkalo a dokonce ani neví o jeho existenci.

To ostatně potvrzují i očití svědkové ze spřátelených armád, podle nichž se muži z Norfolku do bitvy nezapojili a naposledy byli spatřeni, jako pochodují do podivného mraku. Podivná mlha je přitom hlášena i v dalších případech záhadných zmizení a nezřídka se spekuluje, že může souviset s tzv.

okny či časoprostorovými trhlinami, které zmizelé zkrátka pohltí. „Podle některých pozdějších interpretací prý mohlo jít o smrtící plyn, ale to je málo pravděpodobné, poněvadž by se docela určitě našly mrtvoly.

Ty však nikdy nebyly nalezeny. Výpovědi pozdějších byly navíc jednoznačné. Zvláštních mraků prý bylo několik. Měly pravidelný čočkovitý tvar a připomínaly kompaktní, neprůhledná tělesa,“ tvrdí český záhadolog Vladimír Liška (*1955).

To později některé badatele vede k otázce, zda není zmizení norfolkského pluku spíše případem hromadného únosu do UFO. Nejde ale o příliš fantastické hypotézy?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 30.11.2021 1
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]
od Adriana Vojtíšková 29.11.2021 164
V květnu 1979 zmizel beze stopy v americkém New Yorku šestiletý Etan Patz. Případ tehdy vzbudil velký zájem médií, který přetrval dlouhé roky.   Etanovi rodiče započali americkou kampaň zveřejňování fotografií ztracených dětí na krabicích od mléka. Vzhledem k neúspěchu vyšetřování byl Etan v roce 2010 prohlášen za mrtvého. Chlapcovi rodiče měli po mnoho let […]
od Mirek Brát 27.11.2021 2.4tis
V učebnicích se dočtete, že jako první na vrcholu Mount Everestu stanuli v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Existuje však reálná možnost, že na vrcholu nejvyšší hory světa stanul člověk již o více než čtvrtstoletí dříve. Psal se rok 1924 a v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů se k […]
od Mirek Brát 26.11.2021 3.0tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 3.3tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]