Obec Altlichtenwarth ve spolkové zemi Dolní Rakousy nedaleko českých hranic je poklidným sídlem. Pokud už lidé musejí sestoupit do podzemí, je to většinou jen pár schodů do vinného sklípku.
O to větší překvapení nastalo, když se před lety lžíce bagru při budování kanalizace propadla kamsi do prázdna… Himmel herrgott, tady přece žádné podzemí být nemělo?!
Nedivme se překvapení bohabojných rakouských sousedů. Rozsáhlé podzemí, které se před nimi (vlastně pod nimi) otevřelo, je velmi mysteriózní. Nachází se totiž v útrobách kopce Hutsaulberg. Podle dostupných údajů, zde nikdy nebylo stálé osídlení.
Kopec je také poněkud vzdálený lidský sídlům. Kdo a proč tyto podzemní prostory vybudoval, k čemu měly sloužit?
Před Turky i kuruci
Místní badatelé soudí, že se mohlo jednat o úkryty ještě z dob třicetileté války. Jiní poukazují na ochranu před Turky či takzvanými kuruci, což byli účastníci protihabsburského povstání na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století.
Co se týká kuruců, byli to i velmi nelítostní bojovníci. Kronika obce zaznamenala, že v jejich rukou našlo smrt téměř osmdesát obyvatel Altlichtenwarthu. Bylo by tak pochopitelné, že lidé ve vesnici hledali před těmito krutostmi bezpečnou skrýš.
Podzemí ztracené v čase
Záhadou samozřejmě zůstává, jak podzemí „vyklouzlo“ z písemných a obrazových historických pramenů. Otázkou rovněž je, kdy byly tak rozsáhlé podzemní prostory vybudovány?
Je tak možné, že podzemí kopce Hutsaulberg je mnohem starší, než jsou popisované dějinné události.
Oblast byla exponovaná již ve starověku, kdy se zde nacházela severní hranice Římské říše. A Římané, jak známo, se v budování podzemí všeho druhu velmi dobře vyznali. A pak se vše ztratilo v čase…