Na guvernérský palác ve filipínské Manile se snáší vlahá noc. Jeden ze strážců, který chrání vstup do budovy, si vyčerpaně zívne. Krátce na to se mu únavou na pár okamžiků zavřou oči. Když je Gil Pérez opět otevře, nestačí se divit.
Stojí úplně někde jinde, a to v dalekém Mexiku. Má příběh nějaké racionální vysvětlení?
K překvapenému Gilu Pérezovi se blíží vojáci. „Kde to jsem?“ ptá se strážný sám sebe. K jeho záhadnému přemístění má dojít 25. října 1593. Pérez se při něm za vteřinu přesune o skoro 16 000 kilometrů.
Než zavře oči, stojí prý v centru filipínské Manily, jakmile je otevře, je na dnešním Náměstí ústavy v Mexico City. „Bleskové přenosy jsou v historii velmi ojedinělé. Je jich sice zdokumentováno více, mnoho jich ale není.
Pérezův případ je z nich rozhodně nejznámější,“ míní historik Bryan Hill. Překvapený strážce se nestačí ani rozkoukat a už putuje do vězení. Jeho uniforma je totiž úplně jiná, než jaké se nosí v Mexiku. Okamžitě si ho proto všimnou vojáci a zatknou ho.
Ve spárech inkvizice
Místokrál Nového Španělska, jenž vládne i Mexiku, si přejede po pěstěném vousu. „Ještě jednou mi zopakujte, co jste řekl vojákům,“ žádá Gila Péreze. Jeho příběhu o nečekané teleportaci přes půl světa nechce nikdo věřit. Manilský strážný má ale důležitý důkaz.
„V den mého přenosu došlo k zavraždění filipínského guvernéra Dasmariñase. Atentát na něj spáchali čínští piráti,“ tvrdí už při zatčení. Mluví přitom pravdu. O incidentu ale zatím ví jen v Manile. Místokrál si tak jeho slova nemá jak ověřit.
Pérezovo vyprávění ho každopádně vyděsí. „Je to ďáblův přisluhovač, nebo černokněžník,“ zní jeho verdikt. Nebohý strážník je proto předán inkvizici a putuje do kobky na vzdáleném karibském ostrově Hispaniola.
Zásah temných sil?
Na to, že by někdy opět mohl spatřit Manilu, Pérez zřejmě nevěří. Přesto se tak stane. Na začátku roku 1594 totiž z Filipín do Mexika připluje galeona a její posádka do putníku potvrdí slova strážného. „Jak je to možné?“ nechápe místokrál.
„Jak mohl být Pérez 25. října svědkem guvernérovy vraždy a týž den, dokonce už na sklonu 24. října se objevit u nás?“ vrtá mu hlavou. Péreze proto opět povolá do Mexico City.
Ke strážníkovu štěstí ho zde jeden z připluvších námořníků pozná a potvrdí, že ho v inkriminovaný den viděl hlídkovat před guvernérským palácem. „Musí v tom mít prsty temné síly,“ domnívá se místokrál. Péreze přesto propustí na svobodu a ten se vydá zpět do Manily.
Díra v časoprostoru
Příběh filipínského strážce nedá záhadologům spát. Dodnes se ho ale nikomu nepodařilo hodnověrně vysvětlit. Podle některých se Pérez stal jedním z mnoha lidí, které unesli mimozemšťané. Proč by ho ale přemístili z jednoho místa na úplně jiné?
„Řada obyvatel Manily má za to, že šlo o domorodého čaroděje, který ovládal kouzlo teleportace,“ upozorňuje publicista Paolo Chua. Proti této teorii hovoří dvě věci.
Pokud by strážník skutečně teleportaci ovládal, asi by se před přenosem do Mexika převlékl z manilské uniformy do méně nápadných šatů, po zatčení by ale hlavně zmizel někam na svobodu.
Jako nejpravděpodobnější se tak jeví třetí možnost – náhodný přenos vyvolaný škvírou v časoprostoru či miniaturní červí dírou. Ta podle vědců skutečně umožňuje prakticky ihned překonat neuvěřitelné vzdálenosti. Konkrétní důkazy o tom ovšem zatím chybí…