„Ďjó, moldavit,“ pokyvoval moudře hlavou nad zeleným kamínkem pan Rybář v jedné z Nerudových Povídek malostranských, když se ho pokoušel prodat do školských přírodopisných sbírek.
Pan profesor si kámen prohlédl proti světlu a nabídl za něj tři zlaté ve dvacetnících. Dnes by pan Rybář za něj dostal asi tak tři až pět stovek, podle velikosti a vzhledu.
Tyto zvláštní kousky nazelenalého skla jsou čím dál tím víc vzácnější a oblíbili si je obzvlášť milovníci záhad. Říkají o nich, že jsou památkou po dávných návštěvách mimozemšťanů na naší planetě. Když na ně poprvé upozornil v roce 1787 prof.
Josef Mayer, nikdo nevěděl, kde se tady vzaly. Nalézaly se v písečných nánosech v povodí horní Vltavy a proto dostaly název vltavíny.
Postupně se sice došlo k závěru, že záhadná skla nemají s Vltavou nic společného, byla totiž odkryta i naleziště na jižní Moravě v okolí Třebíče, ale protože se mezitím stala ve světě známá pod jménem moldavit (podle Moldau, německého pojmenování Vltavy), ani jejich český název se už nezměnil.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.