19. ledna 1809: V americkém Bostonu přichází na svět Edgar Allan Poe, autor mnoha děsivých příběhů.
Domů     Záhady historie
Záhadný Babylon: Město opředené legendami
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 30.11.2021
3.0tis
Babylon bylo město na dolním toku Eufratu v jižní Mezopotámii. Foto: Stella maris / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
315
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne.

Babylon bylo město na dolním toku Eufratu v jižní Mezopotámii. Foto: Stella maris / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 Pozůstatky města leží 88 kilometrů jižně od Bagdádu. Foto: Sokoljan / Creative Commons / PD US Military Svého vrcholu dosáhl Babylon po roce 1792 př. n. l. Foto: Mikey641 / Creative Commons / FoP-Israel Podle Bible se zde lidé rozhodli postavit věž až do nebe. Foto: MohammadHuzam / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 Moderní výzkumy prokázaly, že sumerština, akkadština a egyptština jsou staršími jazyky než babylonský zikkurat. Foto: Fæ / Creative Commons / CC-BY-4.0

Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem.

Pozůstatky města leží 88 kilometrů jižně od Bagdádu. Foto: Sokoljan / Creative Commons / PD US Military

Babylonské zajetí

V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen a poškozen válkami a vždy se znovu vzchopil. Následně vymaňuje Babylonii zpod nadvlády Asyřanů král Nabopalassar.

Jeho syn, Nebukadnesar I., dobíjí i Sýrii a Palestinu, přičemž ničí Jeruzalém a deportuje jeho židovské obyvatelstvo do Babylonu. Takzvané babylonské zajetí je popsáno v Bibli a díky tomuto příběhu se stal Babylon synonymem pro lidskou pýchu, zkaženost a nezměrné bohatství.

Babylonská říše netrvá ani zdaleka tak dlouho, jako je schopno přežít město Babylon, to existuje dokonce ještě v době, kdy Perskou říši napadá makedonský vojevůdce Alexander Veliký (356-323 př.

n. l.).

Svého vrcholu dosáhl Babylon po roce 1792 př. n. l. Foto: Mikey641 / Creative Commons / FoP-Israel

Jak se žilo v Babylonu?

Je patrné, že byl Babylon v době své největší slávy opravdovou starověku metropolí, dokonce by se dalo říct, vzhledem k počtu jeho obyvatel, že se jednalo v té době o největší lidské město na světě, údajně v něm mělo žít zhruba čtvrt milionu lidí.

Hlavní bohatství Mezopotámie spočívalo samozřejmě v úrodné půdě, nicméně ve městech, jako byl Babylon, kvetla mnohá řemesla, včetně kovotepectví. Řemeslníci byli sdruženi nejspíše v jakýchsi ceších a obývali stejnou čtvrť města.

Zvláštnímu zájmu se údajně těšili výrobci hliněných pečetních válečků a sošek, které kupovali turisté z dalekých zemí. Proslulé byly též babylonské látky, žádané po celém světě.

Podle Bible se zde lidé rozhodli postavit věž až do nebe. Foto: MohammadHuzam / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Obklopen vodou

V době své největší slávy rozhodně město nepřipomínalo ruinu zasypanou pískem, jednalo se o věčně zelené místo obklopené vodou. Chránily ho impozantní hradby, které spolehlivě odháněly případné nájezdníky.

Dle historických pramenů se právě v Babylonu nacházel jeden ze sedmi divů světa a sice Visuté zahrady Semiramidiny. Dnes už ale neexistuje nic, co by jejich existenci potvrdilo. Přesto na počátku 20. století zřejmě dokázal německý archeolog Robert Koldewey (1855-1925) objevit zbytky Babylonu a nalézt zvláštní rovnoběžné klenuté chodby se studnou.

Někteří odborníci se domnívají, že právě ony mohly nad sebou nést terasy bájných zahrad a sloužit k jejich zavlažování.

Moderní výzkumy prokázaly, že sumerština, akkadština a egyptština jsou staršími jazyky než babylonský zikkurat. Foto: Fæ / Creative Commons / CC-BY-4.0

Babylon zřejmě skrýval mnohá tajemství, jež se v dnešní době už bohužel nedají potvrdit, na druhou stranu je není možné ani vyvrátit. Legenda o Babylonské věži tak již navěky zůstane pouhou legendou, stejně jako město ukryté v hlubinách písku.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 904
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.0tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.3tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.5tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.1tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]