Faraon Pianchi přijíždí do města Héliopolis. Vstoupí do svatyně boha Re, aby na vlastní oči zahlédl tajemný předmět, který je zde uchováván.
Doufá, že v takzvaném benbenu spatří samotné sluneční božstvo… O objektu zvaném benben se zmiňuje mnoho starověkých textů. Ani archeologové si však nejsou jistí, o co vlastně šlo.
Ve městě Héliopolis uvnitř chrámu zasvěceného stvořitelskému božstvu Atumovi a vládci slunce Reovi se nacházel jeden z nejtajuplnějších předmětů egyptské historie, takzvaný benben. Přístup k němu mělo jen pár vyvolených a do dnešní doby se nedochoval.
Archeologové však objevili alespoň jeho zmenšenou kopii, která má tvar pyramidy se zaoblenými rohy.
Právě podle benbenu totiž prý Egypťané vytvořili v období Staré říše své hrobky, a ne náhodou se kamenu na vrcholu pyramidy či špičatému zakončení obelisků říká benben nebo-li pyramidion. Proč se záhadný předmět v říši na Nilu těšil takové vážnosti?
Odkaz na stvoření světa
Podle egyptské mytologie se na počátku světa všude rozprostíraly temné vody. Z nich se vynořil prvotní pahorek, na němž přistál bůh Atum a dal život veškerému stvoření. Na tomto prvním kusu suché země prý stála právě svatyně v Héliopoli.
Většina egyptologů se domnívá, že tajemný benben považovali Egypťané za onen prvotní pahorek a upomínku na stvoření světa.
Český záhadolog Arnošt Vašíček (*1953) však připomíná, že benbenu se také někdy říkalo nebeská komora a hraje roli v mýtu o slunečním bohovi Re.
Ten prý putoval vesmírem v obrovském plavidle, a když se ocitl v blízkosti Země, přesedl do horní části své lodě a snesl se dolů. V tomto popisu vidí ufologové náznak, že benben by ve skutečnosti mohl být kosmickou lodí.
Šlo o meteorit?
I někteří vědci se kloní k verzi, že by benben mohl pocházet z nebe. „Byl to jen meteorit neobvyklého pyramidového tvaru. Právě dokonalost jeho linií Egypťany zmátla,“ domnívá se například anglický egyptolog Toby Wilkinson (*1969).
Mohla by být jeho hypotéza pravdivá? S touto domněnkou příliš nekoresponduje dochovaný popis návštěvy faraona Pianchiho (asi 775–716 př. n. l.) v heliopolské svatyni. Uvádí se zde, že po mnoha obřadech faraon:
„…vystoupil po schodech k velikému oknu, aby se podíval na boha Rea uvnitř benbenu.“ To vypadá, jako by uctívaný předmět byl dutý.
Mohlo skutečně jít o nějaké technické zařízení návštěvníků z vesmíru nebo šlo o symbolický příbytek slunečního božstva vytvořený Egypťany?