Skip to content

Záhadný genetický kotouč: Znali indiáni mikroskopický svět?

Díky moderní vědě a technice, které dnešní doba přináší, se naše znalosti o světě, v němž žijeme, rozšiřují geometrickou řadou. Co když ale nové objevy nejsou až tak nové? Existuje prý důkaz, že pradávní obyvatelé jihoamerických pralesů již dávno věděli to, co moderní člověk objevil až díky mikroskopům!

Slavný záhadolog Erich von Däniken byl přesvědčen, že jihoameričtí indiáni měli znalosti, které později odhalila až moderní věda a technika.

O vzácném nálezu se před širokou veřejností poprvé zmiňuje slavný švýcarský spisovatel Erich von Däniken (*1935) v roce 1982 ve své knize Strategie bohů. Podle autora tajemný artefakt dokazuje, že primitivní kmeny indiánů z Jižní Ameriky před několika stovkami let věděly něco, co logicky vědět neměly.

Například to, jak vypadají buňky pod mikroskopem, či jak probíhá evoluce druhů. Řeč je o tzv. genetickém kotouči z kolumbijské Bogoty. Disk svou strukturou i velikostí připomíná gramofonovou desku. Podobně jako deska je také nosičem informací.

Z obou stran je opatřen rytinami, které znázorňují pochody vědě známé jen několik let. Jak je to možné? Měli snad indiáni, přebývající v chatrčích z palmového listí, tak vyspělé nástroje? Nebo jim informace předala jiná, mnohem vyspělejší civilizace, která možná ani nepochází ze Země?

Právě takový názor Däniken zastává.

Genetický kotouč z Bogoty je z obou stran opatřen tajemnými rytinami, je možné, že zobrazuje vývojové fáze lidského plodu?
TAJEMSTVÍ MINULOSTI

Území Kolumbie, jejíž velkou část zabírají těžko prostupné pralesy, je až do 16. století nedotčenou krajinou, kterou obývají domácí kmeny primitivních domorodců. Když sem později proniknou španělští dobyvatelé, je mnoho původních obyvatel zavražděno a kmeny se staletými kořeny rozprášeny.

S nimi vymizelo i prastaré vědění, které si kmeny předávaly z generace na generaci. Některé archeologické nálezy ze soukromých sbírek dokládají, že původní obyvatelé země disponovali znalostmi, jež vzdělaná Evropa objevila až o stovky let později!

Takovým nálezem má být také tzv. genetický kotouč z Bogoty, který ve své sbírce vlastní amatérský archeolog a kolumbijský profesor Jaime Gutierrez Lega. Také on věří, že jeho předkové museli znát děje za normálních okolností viditelné pouze pod mikroskopem.

Na disku jsou totiž vyobrazeny fáze vývoje lidského plodu a člověka od spermie a oplodnění po dělení buněk a prenatální vývoj až po dospělost. Je to jen jeho fantazie, nebo dávní indiáni znali procesy, jež věda odhalila teprve nedávno?

Tajemný disk patří do sbírky profesora Jaime Gutierreze Legy, i když mnozí namítali, že může jít o padělek, artefakt je zřejmě starý celá staletí.
JAK JE STARÝ?

Na tmavém disku je v řadě za sebou vyryto několik obrázků, které pokrývají obě strany kamene, a na jeho okrajích je vyobrazen had. Ten je v mnoha kulturách symbolem plodnosti, což znamená, že by výjevy na obrázcích skutečně měly souviset s rozmnožováním.

„Na této tabulce je znázorněn vývoj od žáby k člověku,“ míní profesor Lega. „Dají se rozeznat jednotlivé detaily jako spermie, vajíčko, pohlavní orgány, oplodněné vajíčko. Jeden symbol ukazuje dvě bytosti, zjevně dvojčata.

“ Skeptikové často namítají, že může jít o padělek, vytvořený poměrně nedávno. Jenže expertízy z Přírodopisného muzea ve Vídni prokázaly, že disk je z černého kamene lyditu a nese jasné stopy zvětrávání.

To znamená, že musí být starý nejméně několik stovek let. Přesné stáří artefaktu je sice neznámé, ale podvod můžeme zcela vyloučit. Disk jednoznačně vznikl mnohem dříve než první mikroskop. Jak ale indiáni k tak vyspělým vědomostem přišli?

Tato otázka zatím zůstává bez odpovědi.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: kanaga.tv, admexico.mx, britannica.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Česko finalizuje unikátní projekt dopravy budoucnosti
epochaplus.cz

Česko finalizuje unikátní...

Představte si Evropu bez dopravních nehod,...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
McCandlessův kouzelný autobus: Rezavá továrna na mrtvoly musí pryč!
epochaplus.cz

McCandlessův kouzelný autobus:...

Vybere si smrt v pustině. Jeho odkaz ale žije...