Skip to content

Záhadný genetický kotouč: Znali indiáni mikroskopický svět?

Díky moderní vědě a technice, které dnešní doba přináší, se naše znalosti o světě, v němž žijeme, rozšiřují geometrickou řadou. Co když ale nové objevy nejsou až tak nové? Existuje prý důkaz, že pradávní obyvatelé jihoamerických pralesů již dávno věděli to, co moderní člověk objevil až díky mikroskopům!

Slavný záhadolog Erich von Däniken byl přesvědčen, že jihoameričtí indiáni měli znalosti, které později odhalila až moderní věda a technika.

O vzácném nálezu se před širokou veřejností poprvé zmiňuje slavný švýcarský spisovatel Erich von Däniken (*1935) v roce 1982 ve své knize Strategie bohů. Podle autora tajemný artefakt dokazuje, že primitivní kmeny indiánů z Jižní Ameriky před několika stovkami let věděly něco, co logicky vědět neměly.

Například to, jak vypadají buňky pod mikroskopem, či jak probíhá evoluce druhů. Řeč je o tzv. genetickém kotouči z kolumbijské Bogoty. Disk svou strukturou i velikostí připomíná gramofonovou desku. Podobně jako deska je také nosičem informací.

Z obou stran je opatřen rytinami, které znázorňují pochody vědě známé jen několik let. Jak je to možné? Měli snad indiáni, přebývající v chatrčích z palmového listí, tak vyspělé nástroje? Nebo jim informace předala jiná, mnohem vyspělejší civilizace, která možná ani nepochází ze Země?

Právě takový názor Däniken zastává.

Genetický kotouč z Bogoty je z obou stran opatřen tajemnými rytinami, je možné, že zobrazuje vývojové fáze lidského plodu?
TAJEMSTVÍ MINULOSTI

Území Kolumbie, jejíž velkou část zabírají těžko prostupné pralesy, je až do 16. století nedotčenou krajinou, kterou obývají domácí kmeny primitivních domorodců. Když sem později proniknou španělští dobyvatelé, je mnoho původních obyvatel zavražděno a kmeny se staletými kořeny rozprášeny.

S nimi vymizelo i prastaré vědění, které si kmeny předávaly z generace na generaci. Některé archeologické nálezy ze soukromých sbírek dokládají, že původní obyvatelé země disponovali znalostmi, jež vzdělaná Evropa objevila až o stovky let později!

Takovým nálezem má být také tzv. genetický kotouč z Bogoty, který ve své sbírce vlastní amatérský archeolog a kolumbijský profesor Jaime Gutierrez Lega. Také on věří, že jeho předkové museli znát děje za normálních okolností viditelné pouze pod mikroskopem.

Na disku jsou totiž vyobrazeny fáze vývoje lidského plodu a člověka od spermie a oplodnění po dělení buněk a prenatální vývoj až po dospělost. Je to jen jeho fantazie, nebo dávní indiáni znali procesy, jež věda odhalila teprve nedávno?

Tajemný disk patří do sbírky profesora Jaime Gutierreze Legy, i když mnozí namítali, že může jít o padělek, artefakt je zřejmě starý celá staletí.
JAK JE STARÝ?

Na tmavém disku je v řadě za sebou vyryto několik obrázků, které pokrývají obě strany kamene, a na jeho okrajích je vyobrazen had. Ten je v mnoha kulturách symbolem plodnosti, což znamená, že by výjevy na obrázcích skutečně měly souviset s rozmnožováním.

„Na této tabulce je znázorněn vývoj od žáby k člověku,“ míní profesor Lega. „Dají se rozeznat jednotlivé detaily jako spermie, vajíčko, pohlavní orgány, oplodněné vajíčko. Jeden symbol ukazuje dvě bytosti, zjevně dvojčata.

“ Skeptikové často namítají, že může jít o padělek, vytvořený poměrně nedávno. Jenže expertízy z Přírodopisného muzea ve Vídni prokázaly, že disk je z černého kamene lyditu a nese jasné stopy zvětrávání.

To znamená, že musí být starý nejméně několik stovek let. Přesné stáří artefaktu je sice neznámé, ale podvod můžeme zcela vyloučit. Disk jednoznačně vznikl mnohem dříve než první mikroskop. Jak ale indiáni k tak vyspělým vědomostem přišli?

Tato otázka zatím zůstává bez odpovědi.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: kanaga.tv, admexico.mx, britannica.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...