2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Záhadný masakr drůbeže měl na svědomí zaláskovaný čert
Záhadný masakr drůbeže měl na svědomí zaláskovaný čert
od 3.6.2022
1.8tis
Měl masakr drůbeže pekelnými silami nějaký reálný předobraz v historii České Čermné? Foto autor
185
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

V mnoha regionálních pověstech se odráží střetávání tamních obyvatel s pekelnými silami. Nejinak je tomu i v obci Česká Čermná v česko-polském pohraničí na východě Čech. Tento příběh doprovází i záhadný masakr tamní drůbeže.

Připravme si preventivně svěcenou vodu a pojďme spolu po stopách této dávné legendy!

Místo pověsti je dobře dostupné na turistické stezce. Foto autor Měl masakr drůbeže pekelnými silami nějaký reálný předobraz v historii České Čermné? Foto autor Na pověst upozorňuje dřevěná socha čerta, neodbytného nápadníka dívky Josefy. Foto autor Do lokality dávné pověsti pohodlně dojedete i na kole. Foto autor Pokud by pověst vznikla v dnešní době, muselo by se předem vyjasnit, zda čert za Josefou do Čermné docházel z polského či českého pekla, potažmo pekla evropského. Státní hranice je totiž nedaleko. Foto autor

Pověst z České Čermné pracuje s tradičními archetypy chytrých vesničanů, kterým se podařilo přelstít kruté pekelné síly. Nechybí zde ani matriarchální koncept moudré venkovské ženy, která, celkem pochopitelně, je rozhodnutá zabránit vztahu své dcery s čertem.

Místo pověsti je dobře dostupné na turistické stezce. Foto autor
Místo pověsti je dobře dostupné na turistické stezce. Foto autor

Nerovný vztah

Příběh začíná konstatováním, že jistý sedlák z České Čermné měl (v blíže neurčené době) dceru. Ta měla nouzi o nápadníky.

reklama

Frustrace z této situace vyústila v poněkud rouhačské prohlášení Josefy, jak se tato dívka jmenovala, že na vesnické slavnosti bude tančit… Tančit třeba s čertem!

Na pověst upozorňuje dřevěná socha čerta, neodbytného nápadníka dívky Josefy. Foto autor
Na pověst upozorňuje dřevěná socha čerta, neodbytného nápadníka dívky Josefy. Foto autor

Jak už to v pověstech bývá, hned byl po ruce hezký mládenec v době střižené kamizole. Skončilo by to možná happyendem, pokud by si matka Josefy nevšimla jedné podezřelé fyzické anomálie. Nápadník měl jednu dolní končetinu zakončenou kopýtkem!

Masakr drůbeže

Největším problém nastal, že čert se do Josefy asi opravdu zamiloval, zaláskoval, chcete-li. Pravidelně za ní docházel a vůbec projevoval zájem přiženit se do dobře situované sedlácké rodiny. Zde nastala chvíle pro mateřskou lest.

reklama

Matka Josefy svolila ke zpečetění nerovného vztahu s podmínkou, že čert splní jeden úkol. Tím bylo obrácení toku místního potoka, aby voda tekla do kopce. Zároveň moudrá žena stanovila limit pro splnění tohoto herkulovsko-čertovského úkolu.

Zemská gravitace měla být pokořena do prvního kohoutího zakokrhání. To  se prý čertovskému chlapíkovi vůbec nelíbilo.

Do lokality dávné pověsti pohodlně dojedete i na kole. Foto autor
Do lokality dávné pověsti pohodlně dojedete i na kole. Foto autor

Začal tedy usmrcovat veškeré kohouty v obci. Místní pověst doslova říká, že jim „kroutil krkem“ (slabší povahy prominou tento výraz). Rodiče Josefy ovšem s masakrem drůbeže tak trochu počítali a jednoho kohouta dobře ukryli.

reklama

Čert se činil a vypadalo to, že místní potok opravdu bude téci do kopce. Právo veta zůstalo na straně ukrytého kohouta. Ten v pravý čas zakokrhal. Čert utekl. O tom, zda našla nešťastná Josefa jiného nápadníka, se již pověst nezmiňuje.

Pokud by pověst vznikla v dnešní době, muselo by se předem vyjasnit, zda čert za Josefou do Čermné docházel z polského či českého pekla, potažmo pekla evropského. Státní hranice je totiž nedaleko. Foto autor
Pokud by pověst vznikla v dnešní době, muselo by se předem vyjasnit, zda čert za Josefou do Čermné docházel z polského či českého pekla, potažmo pekla evropského. Státní hranice je totiž nedaleko. Foto autor

Epilog

Pátrali jsme, zda nemohl za vznikem pověsti stát nějaký náhlý lokální úhyn drůbeže v historické době v České Čermné. Taková událost by mohla iniciovat vznik pověsti. Bohužel, nepodařilo se nám více zjistit.

Rovněž tak není známo, že by ve zdejší lokalitě menší vodní toky ignorovaly gravitaci. Ale to víte… Na každém šprochu, pravdy trochu!

Foto: autor
reklama
Související články
od 2.12.2022 827
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.2tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.4tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz