6. února 1564: Narodil se anglický básník Christopher Marlowe. Údajně je autorem některých děl připisovaných Williamu Shakespearovi.
Domů     Záhadný pohřeb Křičící mumie: Jak zemřel muž z královské hrobky?
Záhadný pohřeb Křičící mumie: Jak zemřel muž z královské hrobky?
od 12.1.2023
3.3tis
357
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Hlava je mírně zakloněná, čelo svraštělé, oči pevně zavřené a ústa otevřená dokořán v jakémsi němém bolestném výkřiku.

Vskutku mrazivý pohled se naskýtá archeologům po otevření rakve neznámého muže nalezené v roce 1886. Jaké děsivé okolnosti provázely smrt starověkého Egypťana?

Archeologové v roce 1881 v Luxoru odkrývají královské pohřebiště Deir el-Bahari, kam staroegyptští kněží kdysi ukryli mrtvoly členů královské rodiny, aby je ochránili před vykradači hrobů.

Mezi mumiemi vznešeného původu se ale nachází jedna, které se dostalo zcela jiného zacházení než všem ostatním.

Zatímco těla jiných jsou pečlivě zabalena do kvalitního bílého plátna a se všemi poctami uložena do zdobených sarkofágů nesoucích jméno zemřelého, muž, v jehož tváři je i po tisíciletích zřetelný bolestný výkřik, leží v obyčejné rakvi beze jména, pod ovčí kůží, se svázanýma rukama a nohama.

reklama

Jako by snad jméno mrtvého už nikdy nesmělo být vysloveno. Pro staré Egypťany je ale jasná identifikace při pohřbu zcela stěžejní. Jen tak se podle tehdejšího přesvědčení mohou dostat do posmrtného života. Také ovčí kůže o mnohém napovídá.

„V mysli starověkého Egypťana přikrytí ovčí kůží znamená, že není čistý, že udělal v životě něco špatného,“ vysvětluje významný egyptský archeolog Dr. Zahi Hawass. „Nikdy jsme neviděli mumii takto trpící. To není normální a říká nám to, že se něco stalo.“ Čím se mrtvý provinil?

Pohřebiště Deir el Bahari ukrývalo mumii zcela odlišnou od ostatních těl.
Pohřebiště Deir el Bahari ukrývalo mumii zcela odlišnou od ostatních těl.

Královský hříšník

Archeologové jsou po prozkoumání tajemné mumie skutečně zmatení. Zdá se totiž, že ani ti, kteří bezejmenného muže pohřbili, si nebyli jistí, jaký postoj k němu zaujmout.

reklama

Na jednu stranu je pochován nebývale ponižujícím způsobem, na stranu druhou jsou však jeho ostatky uloženy spolu s těmi nejvznešenějšími osobnostmi egyptských dějin.

„Na tuto mumii působily dvě síly. Jedna, aby se ho zbavili, a druhá, která se ho snažila zachránit.

Z nějakého důvodu se někdo chtěl ujistit, že se nedočká posmrtného života, ale někdo jiný se o něho staral a snažil se to překonat,“ podivuje se Dr. Bob Brier, archeolog z univerzity na Long Islandu v New Yorku, který tělo zkoumal.

Vzhledem k tomuto rozporuplnému pohřbu se archeologové kloní k závěru, že křičící mumie je zřejmě tělem královského atentátníka.

Z dávných záznamů víme, že v době vlády krále Ramesse III. (asi 1183–11521 př. n.

l.) byl zosnován takzvaný harémový převrat, při němž se nejstarší faraonův syn, princ Pentawer, spojil se svou matkou a manželkou panovníka, aby jej společně sesadili z trůnu a ujali se moci.

reklama

Podle pověsti je ale Pentawerova zrada odhalena a on je před následným soudem donucen spáchat sebevraždu. Patří křičící mumie jemu?

Záhada výkřiku

V posledních letech se na bezejmennou mumii zaměřilo několik výzkumů. Nedávné testy DNA potvrzují blízký příbuzenský vztah mezi Ramessem III. a bezejmennou mumií s tím, že jde pravděpodobně o otce a syna.

Vychází také najevo, že mumifikace byla provedena naprosto odlišným způsobem než u jiných těl a muž možná skutečně spáchal sebevraždu.

Dříve se předpokládalo, že jeho němý výkřik byl způsoben bolestmi po požití jedu, pitva ale vylučuje nejen otravu, ale i pohřeb zaživa, o němž se také teoretizovalo.

Novější analýzy odhalují nafouknuté plíce, což by mohlo být známkou smrti udušením nebo uškrcením. To ale odporuje záznamu na dobovém soudním papyru, podle kterého byl Pentawer donucen k sebevraždě požitím jedů.

Zemřel tedy jinak, než tvrdí oficiální dokument, nebo byl posmrtný život odepřen jinému z jeho synů? Nezodpovězená zůstává také otázka děsivého výkřiku mumie.

Odráží se v něm mrtvého výraz, který ve tváři měl v okamžiku smrti, nebo byl do této podoby záměrně naaranžován až během pohřbu?

Zahi Hawass podrobně zkoumal mumii křicící ženy.
Zahi Hawass podrobně zkoumal mumii křicící ženy.

Mumie křičící ženy

Hrobka v Deir el-Bahari k překvapení archeologů neskrývala pouze jednu, ale hned dvě křičící mumie.

Tou druhou je neidentifikovaná žena, která byla pohřbena v neobvyklé poloze s pokrčenýma nohama, hlavou mírně nakloněnou na stranu a ústy otevřenými dokořán, jako by křičela.

Výsledky počítačové tomografie, kterou provedli archeologičtí veteráni Zahi Hawass a Sahar Selim, naznačují, že dotyčná zemřela po šedesátce a jejímu tělu byla, na rozdíl od mumie křičícího muže, věnována velká péče balzamovačů.

Během mumifikace ženě odstranili vnitřnosti, do tělní dutiny vložili drahé materiály, jako je pryskyřice a vonné látky, a k zabalení mumie použili čisté plátno.

Ani v tomto případě však není jasné, jak a proč se na tváři mumie objevil výkřik. Hawass předpokládá, že žena zemřela na infarkt a její tělo bylo objeveno až po několika hodinách, kdy už byla rozvinuta posmrtná ztuhlost.

A k mumifikaci došlo dříve, než se tělo stihlo uvolnit, což znemožnilo mumii uvést do stavu vleže, jak je jinak zvykem.

Foto: youtube.com, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 20.1.2023 3.3tis
V poslední říjnový den či na začátku listopadu si řada kultur po celém světě pietně připomíná Památku zesnulých či v pestrobarevných průvodech oslavuje Den mrtvých. Mnozí věří, že se hranice mezi světem živých a mrtvých v tomto čase tenčí a někteří této příležitosti využívají ke kontaktu se zesnulými. V první polovině listopadu 20
od 18.1.2023 3.4tis
Rekordních 908 dnů strávil ve vesmíru malý nepilotovaný raketoplán Boeing s označením X-37B. Mezi lidmi, kteří se zabývají konspiracemi, je tento stroj stejnou legendou jako mezi těmi, které zajímají prostě jen lety do vesmíru. Důvod je jednoduchý: Poslání raketoplánu X-37B je totiž tajné a o jeho úkolech toho víme jen velmi málo. Raketoplán poprvé vzlétl v roce 2010 a od té doby absolvoval už
od 11.1.2023 3.2tis
Ulice mexického Cocoyoca jsou podivně ztichlé a na dveřích stavení je možné spatřit velké bílé kříže. Ne, naštěstí zde neřádí mor, jak by se mohlo zdát. „Možná ale máme co do činění s něčím ještě zlověstnějším,“ říká vystrašený obyvatel městečka. Kříže totiž mají příbytky ochránit před řáděním děsivého šamana známého jako nagual. Co je zač? Po dalším
od 6.1.2023 3.3tis
Německý archeolog Heinrich Kusch tvrdí, že pod Evropou vede obří síť tunelů, stará 12 tisíc let. Po celém kontinentu vědci pravidelně objevují jejich ústí. Jsou prohlašovány za úkryty dávných lidí před predátory, prastaré cesty propojující různá evropská města nebo za portály do jiných dimenzí. Jaký byl ale jejich hlavní účel? A souvisí spolu? Nejr
od 5.1.2023 3.6tis
V Texasu již dlouhou řadu let dochází k pozorování záhadného tvora, který se podobá napůl člověku a napůl psovi nebo vlkovi. Jeden z nejděsivějších incidentů se odehrává ve městě Amarillo v roce 1970, kdy při střetu s neznámým monstrem umírají dva policisté a dva služební psi. Texaský folklor se jen hemží bizarními a nezřídka životu nebezpečnými tvory, kteří vypadají jako napůl člověk a napůl z
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz
Obalů na květiny není nikdy dost
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh