29. února: Den, který se vyskytuje pouze v přestupném roce.
Domů     Záhadný pohřeb Křičící mumie: Jak zemřel muž z královské hrobky?
Záhadný pohřeb Křičící mumie: Jak zemřel muž z královské hrobky?
od 12.1.2023
3.3tis
357
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Hlava je mírně zakloněná, čelo svraštělé, oči pevně zavřené a ústa otevřená dokořán v jakémsi němém bolestném výkřiku.

Vskutku mrazivý pohled se naskýtá archeologům po otevření rakve neznámého muže nalezené v roce 1886. Jaké děsivé okolnosti provázely smrt starověkého Egypťana?

Archeologové v roce 1881 v Luxoru odkrývají královské pohřebiště Deir el-Bahari, kam staroegyptští kněží kdysi ukryli mrtvoly členů královské rodiny, aby je ochránili před vykradači hrobů.

Mezi mumiemi vznešeného původu se ale nachází jedna, které se dostalo zcela jiného zacházení než všem ostatním.

Zatímco těla jiných jsou pečlivě zabalena do kvalitního bílého plátna a se všemi poctami uložena do zdobených sarkofágů nesoucích jméno zemřelého, muž, v jehož tváři je i po tisíciletích zřetelný bolestný výkřik, leží v obyčejné rakvi beze jména, pod ovčí kůží, se svázanýma rukama a nohama.

Jako by snad jméno mrtvého už nikdy nesmělo být vysloveno. Pro staré Egypťany je ale jasná identifikace při pohřbu zcela stěžejní. Jen tak se podle tehdejšího přesvědčení mohou dostat do posmrtného života. Také ovčí kůže o mnohém napovídá.

„V mysli starověkého Egypťana přikrytí ovčí kůží znamená, že není čistý, že udělal v životě něco špatného,“ vysvětluje významný egyptský archeolog Dr. Zahi Hawass. „Nikdy jsme neviděli mumii takto trpící. To není normální a říká nám to, že se něco stalo.“ Čím se mrtvý provinil?

Pohřebiště Deir el Bahari ukrývalo mumii zcela odlišnou od ostatních těl.
Pohřebiště Deir el Bahari ukrývalo mumii zcela odlišnou od ostatních těl.

Královský hříšník

Archeologové jsou po prozkoumání tajemné mumie skutečně zmatení. Zdá se totiž, že ani ti, kteří bezejmenného muže pohřbili, si nebyli jistí, jaký postoj k němu zaujmout.

Na jednu stranu je pochován nebývale ponižujícím způsobem, na stranu druhou jsou však jeho ostatky uloženy spolu s těmi nejvznešenějšími osobnostmi egyptských dějin.

„Na tuto mumii působily dvě síly. Jedna, aby se ho zbavili, a druhá, která se ho snažila zachránit.

Z nějakého důvodu se někdo chtěl ujistit, že se nedočká posmrtného života, ale někdo jiný se o něho staral a snažil se to překonat,“ podivuje se Dr. Bob Brier, archeolog z univerzity na Long Islandu v New Yorku, který tělo zkoumal.

Vzhledem k tomuto rozporuplnému pohřbu se archeologové kloní k závěru, že křičící mumie je zřejmě tělem královského atentátníka.

Z dávných záznamů víme, že v době vlády krále Ramesse III. (asi 1183–11521 př. n.

l.) byl zosnován takzvaný harémový převrat, při němž se nejstarší faraonův syn, princ Pentawer, spojil se svou matkou a manželkou panovníka, aby jej společně sesadili z trůnu a ujali se moci.

Podle pověsti je ale Pentawerova zrada odhalena a on je před následným soudem donucen spáchat sebevraždu. Patří křičící mumie jemu?

Záhada výkřiku

V posledních letech se na bezejmennou mumii zaměřilo několik výzkumů. Nedávné testy DNA potvrzují blízký příbuzenský vztah mezi Ramessem III. a bezejmennou mumií s tím, že jde pravděpodobně o otce a syna.

Vychází také najevo, že mumifikace byla provedena naprosto odlišným způsobem než u jiných těl a muž možná skutečně spáchal sebevraždu.

Dříve se předpokládalo, že jeho němý výkřik byl způsoben bolestmi po požití jedu, pitva ale vylučuje nejen otravu, ale i pohřeb zaživa, o němž se také teoretizovalo.

Novější analýzy odhalují nafouknuté plíce, což by mohlo být známkou smrti udušením nebo uškrcením. To ale odporuje záznamu na dobovém soudním papyru, podle kterého byl Pentawer donucen k sebevraždě požitím jedů.

Zemřel tedy jinak, než tvrdí oficiální dokument, nebo byl posmrtný život odepřen jinému z jeho synů? Nezodpovězená zůstává také otázka děsivého výkřiku mumie.

Odráží se v něm mrtvého výraz, který ve tváři měl v okamžiku smrti, nebo byl do této podoby záměrně naaranžován až během pohřbu?

Zahi Hawass podrobně zkoumal mumii křicící ženy.
Zahi Hawass podrobně zkoumal mumii křicící ženy.

Mumie křičící ženy

Hrobka v Deir el-Bahari k překvapení archeologů neskrývala pouze jednu, ale hned dvě křičící mumie.

Tou druhou je neidentifikovaná žena, která byla pohřbena v neobvyklé poloze s pokrčenýma nohama, hlavou mírně nakloněnou na stranu a ústy otevřenými dokořán, jako by křičela.

Výsledky počítačové tomografie, kterou provedli archeologičtí veteráni Zahi Hawass a Sahar Selim, naznačují, že dotyčná zemřela po šedesátce a jejímu tělu byla, na rozdíl od mumie křičícího muže, věnována velká péče balzamovačů.

Během mumifikace ženě odstranili vnitřnosti, do tělní dutiny vložili drahé materiály, jako je pryskyřice a vonné látky, a k zabalení mumie použili čisté plátno.

Ani v tomto případě však není jasné, jak a proč se na tváři mumie objevil výkřik. Hawass předpokládá, že žena zemřela na infarkt a její tělo bylo objeveno až po několika hodinách, kdy už byla rozvinuta posmrtná ztuhlost.

A k mumifikaci došlo dříve, než se tělo stihlo uvolnit, což znemožnilo mumii uvést do stavu vleže, jak je jinak zvykem.

Foto: youtube.com, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.2.2024 2.0tis
Vybydlené domy, na kterých se už podepsal zub času, trčí z neupravovaného porostu. Vymlácená okna a okolo poházené věci, které zde obyvatelé při odchodu zanechali, působí až tísnivým dojmem. Jedná se o téměř opuštěnou osadu na Slovensku, která nese název Krvavé Šenky. Je opředená různými historkami a záhadami. Co je na nich pravdy? S osadou
od 26.2.2024 3.1tis
Zřejmě nejznámější českou propast, Macochu, nacházející se asi 30 km severovýchodně od Brna, proslavily nejen zvěsti o bráně do pekla, ale i velký počet sebevrahů, kteří v ní každý rok ukončí svůj život. Přitahuje je snad nějaká temná síla? Vypravili jsme se zjistit víc!   Šedivé nebe křižují rozeklané jazyky blesků. Zpočátku mírný déšť s
od 15.2.2024 3.3tis
Indický jogín Devraha Baba (?–1990) žil na vysoké dřevěné plošině u řeky Yamuna v Mathuře a nenosil žádné oblečení. Pokud se chtěl ukázat svým věrným obdivovatelům, zakrýval se bambusovými listy. Nikam nechodil a svůj skromný příbytek opouštěl jen proto, aby se vykoupal v řece. Devraha Baba prý nepřišel na svět jako ostatní smr
od 7.2.2024 3.3tis
V Jižní Americe se nachází mnoho zvláštních staveb, nad jejichž technickým provedením zůstává rozum stát. Nikdo dnes nedokáže vysvětlit, jak mohli dávní budovatelé vytvořit tak monumentální, a přesto precizně tvarovavé stavby. Jedním z těchto divů je i pevnost Samaipata, která by mohla být dokonce starší než Stonehenge! V centrální části
od 1.2.2024 3.0tis
Když jsem se před časem vydával za záhadami východočeského hradu Litice ležícího v podhůří Orlických hor, míjel jsem i druhou známou pevnost této oblasti. Už tehdy mi bylo jasné, že i na ni jednou musí dojít. Hrad Potštejn v okrese Rychnov nad Kněžnou je totiž dalším místem s neobyčejnou atmosférou a jedním velkým tajemstvím kolem legendárního pokladu.   Nad údajně nedobytným hradem se s
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
epochaplus.cz
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
21stoleti.cz
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
Krátkodobou a dlouhodobou paměť známe všichni. Existuje však ještě jeden typ paměti o jejíž existenci jste do dnešního dne pravděpodobně neměli ani tušení. Jde o paměť senzorickou. V senzorické pa