Skip to content

Záhadný pomocník zabránil katastrofě! Byl to anděl?

Existují mezi námi lidé, které od neštěstí zachránil zásah vyšší moci. Někdy přitom dochází k tak nepochopitelným událostem, že jejich aktéři začnou hovořit o nadpřirozeném ochránci. Podobnou zkušenost prožívá i mladičký válečný pilot v roce 1943.

Kdo nad jeho osudem držel ochrannou ruku?

Na jaře roku 1943 je Evropa zmítána válkou. Proslulé letectvo spojenců teprve pracuje na získání převahy nad nepřítelem ve vzdušném prostoru a jakékoliv výpravy nad území protivníka jsou více než nebezpečné.

Onoho osudného dne sedá zkušený pilot britského letectva Dan Perrone do svého letounu. Má za sebou už dvacet bojových nasazení a v kontrastu s jeho sebejistotou nelze přehlédnout nervozitu druhého pilota.

Protože byl Perronův partner v poslední akci zraněn, jako náhradník tentokrát slouží mladíček, jenž se nad nepřátelské území chystá vůbec poprvé. Bez problémů a nepozorováni se dostávají až k cílové stanici ve frankfurtské konglomeraci a na první pohled by se mohlo zdát, že nad nimi skutečně vyšší moc drží ochrannou ruku.

Sotva však svrhnou bomby, vypukne peklo. Letoun se ocitá pod ostrou palbou německých messerschmittů, která nechává v trupu a kokpitu Perronova letadla bezpočet děr. Oběma letcům je jasné, že návrat na domovskou základnu pro ně bude malým zázrakem.

A věci skutečně dostávají nečekaný spád…

Bombardér RAF
JSOU TO JEN ŠKRÁBANCE!

Zanedlouho se dostávají mimo dosah německých střel. Mladičký poručík pohlédne na svého velitele a sleduje, jak se na jeho uniformě rozšiřuje krvavá skvrna. V návalu zoufalství začíná zmatkovat a vše, co kdy věděl o řízení letounů, zmizelo v hlubinách jeho mysli.

Z paniky ho vyvede až Perronův rázný hlas: „Co se to s vámi k čertu děje? To jste snad ještě nikdy neviděl žádnej válečnej film? Tohle všechno jsou pro nás pouhý škrábance, jasný? Tak už s tou zatracenou krabicí něco udělejte!

“ Když Perrone zahřímá tato slova, nervozita z nezkušeného letce opadá a je tak schopen celých 75 minut plnit rozkazy těžce raněného velitele, který se nemůže sám ujmout se řízení poškozeného stroje. Jakmile se poručík vysílačkou spojí s domovskou základnou v Anglii, Perrone se zhroutí ve svém sedadle.

Věděl snad, že už jsou v bezpečí a jeho instrukcí není třeba, protože se může spolehnout na někoho dalšího a teď vypětím zkolaboval? To by bylo logické. Příhoda však má zcela nečekanou dohru.

Pomohl mladému pilotovi strážný anděl?
INSTRUKCE OD NEBOŽTÍKA

Mladý pilot skutečně přistává díky instrukcím řídícího střediska. Poté, co se vypotácí z letounu, zjišťuje, že „škrábance“, o nichž Perrone mluvil, ve skutečnosti stroj poškodily velice závažně a za to, že jej v takovém stavu dokázal udržet, dostává poručík skutečné uznání.

„To jsem nebyl já. To dokázal kapitán Perrone. Z Frankfurtu až sem mi uděloval přesné pokyny,“ přiznával podíl svému veliteli. Jenže to, co mu odpověděl lékař, který zatím pečoval o Perrona v sanitce, mu doslova vyrazilo dech.

„Kapitán Perrone s vámi prostě nemohl mluvit. Po prvním útoku byl na místě mrtev. To je nesporný fakt.“ Kdo tedy naváděl druhého pilota na letiště? Mohl Perrone vynaložit nevídané síly, aby jiného vojáka vyvedl z ohrožení života, nebo skrze něho promlouval jakýsi anděl strážný?

Ač se to zdá neuvěřitelné, vše nasvědčuje spíše druhé možnosti. Jeho tělo totiž bylo doslova poseto kulkami a tak závažná zranění nemohl přežít ani při té nejsilnější vůli. Oproti tomu mladý pilot vyvázl bez jediného škrábnutí.

Zřejmě při něm stálo něco víc než pouhé štěstí.

Foto: www.flyinglegends.com, dg.imgix.net, ww2live.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články