3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhady časoprostoru na hradě Krzyztopór
Záhady časoprostoru na hradě Krzyztopór
od 22.10.2022
2.7tis
Hrad Krzyztopór. FOTO: Marcin Białek – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
252
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Hrad Krzyztopór, jehož ruiny stojí na jihu Polska, byl dokončen v polovině 17. století. Je opředen celou řadou záhad a pověstí. Nechal ho postavit vzdělaný šlechtic Kryztof Ossolinski, který se věnoval vědeckým, ale i záhadným záležitostem.

Hrad Krzyztopór. FOTO: Marcin Białek – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Panoramatický pohled na hrad. FOTO: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest - vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Interiér hradu. FOTO: Łukasz Bakuła - vlasrní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Motivem stavby prý bylo spiritistické setkání mladých šlechticů v roce 1619, kteří vyvolali ducha polského krále Boleslava Chrabrého. Ten jim prý ukázal místo, kde se nachází vchod do jiného časoprostoru.

reklama

A tak cílem hraběte bylo vybudovat svatyni času. Tam se měla prolínat minulost, přítomnost a budoucnost. V podzemí prý mělo docházet k jakémusi „čeření“ časoprostoru.

Už při výstavbě docházelo k záhadnému mizení dělníků, kteří se prý podle svědků rozplynuli v bílé mlze.

O posedlosti časem svědčí skutečnost, že hrad měl 4 rohové věže symbolizující 4 roční období, 12 velkých sálů představujících měsíce, 52 pokojů jako týdnů a 366 oken jako dní v roce, včetně toho přestupného.

Poslední okno se otevíralo pouze v přestupném roce. A nad vchodem do věže je také vyryto písmeno W, které prý souvisí s kabalou a významem věčného trvání tohoto místa.

Interiér hradu. FOTO: Łukasz Bakuła - vlasrní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Interiér hradu. FOTO: Łukasz Bakuła – vlasrní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Hrad měl na tehdejší dobu důmyslný systém topení a kanalizace. Vodovodní potrubí rozvádělo vodu do všech místnosti. A raritou bylo velké stropní akvárium s exotickými rybami.

reklama

Hrad byl později poškozen a vypálen během válek. Při švédské invazi v roce 1655 zde začali záhadně mizet vojáci. Vojsko se zde začalo bát a brzy z hradu uteklo. Totéž se opakovalo s Rusy v roce 1770. Poslední případ se vyskytl na konci druhé světové války.

Asi 40 příslušníků Rudé armády při průzkumu podzemí hradu záhadně zmizelo. Zachránil se jen jeden. Ten byl opatrný a držel se vždy v pozadí. Nadřízeným řekl, že vojáci tam byli přepadeni ukrytými fašisty. Velení proto nechalo vstup zavalit.

Ale onen voják později v nemocnici jedné sestřičce přiznal, že v podzemí narazili na dveře, za kterými se jeho druhové ocitli v náhlé mlze a začali se rozplývat.

Panoramatický pohled na hrad. FOTO: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest - vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Panoramatický pohled na hrad. FOTO: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest – vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Tak kdoví, co vše se dělo v podzemních chodbách a podzemní laboratoři knížete.

Protože ti, kteří později podzemí navštívili, se už nikdy nevrátili, což je zaznamenáno i ve zdejších starých kronikách.

reklama

Zajímavá legenda například hovoří o tunelu, který měl vést pod sídlem, a spojoval ho s hradem bratra Ossolińskiho. Tunel dlouhý asi 15 km měl prý být vysypán cukrem, aby se bratři mohli navštěvovat na sáních tažených koňmi, jakoby cestovali po sněhu.

Těsně před smrtí se Ossoliňski prý svému synovi zmínil o stroji času v podzemí hradu. Žádal ho, aby pokračoval v jeho díle a znovu se spojil s Boleslavem I. Chrabrým. Ale syn zemřel nedlouho po něm.

Hrad Krzyztopor tak zůstal dodnes obestřen velkým tajemstvím. V podzemí pod dnešními zříceninami hradu je možná ukryta nejedna záhada. Je zde opravdu vchod do jiné dimenze, či stroj času? Asi se to již nikdy nedozvíme.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz